מנכ"ל 'גוד פארם' ובעלי האתר 'איתי ברנדס', אוהד סנדלר, שוחח עם ליאת רון ב-103FM והביע את חששותיו של המגזר העסקי בעקבות הפסקת הסחר בין טורקיה לישראל.

לקראת טלטלה פוליטית? ח"כ מהמחנה הממלכתי: "נצא מהממשלה בקרוב"
הממשלה מפלה בין מתנחלים לקיבוצניקים? "אף נציג לא דיבר איתנו"

בתחילת דבריו אמר: "אני אומר תמיד כשיורד גשם הוא יורד על כולנו, כל השוק הולך לסבול וזה הולך להתגלגל בסוף לצרכן הסופי. אלטרנטיבות ניתן למצוא, אני לא צופה שיהיה חוסרים במוצרים מסוימים, אבל אני חושב שזה פוגע בכל הענפים, למצוא חלופות ומקומות אחרים לוקחים זמן שיכול ליצור לנו סוג של וואקום, ואנו לא יודעים אם הסינים גם יסתובבו עלינו, אז התחלנו לגשש במדינות כמו פולין ויוון".

"בתור אחד שתמיד נלחם על המחיר לצרכן המחיר בסופו של דבר יתגלגל לצרכן. אני צופה לפחות את שווי ההתייקרות במינימום בקירוב של כ-15 אחוזים", ציין סנדלר, "אנחנו עושים כל מיני חישובים כדי לנסות להוביל סחורה מטורקיה למדינה שוכנת ואז לישראל אך לפיצול השילוח הזה יש עלויות רבות".

עוד הוסיף: "אנחנו תמיד מנסים למצור פתרונות להביא סחורה לישראל ולאחרונה יצא לנו לחשוב שאולי נקים של מפעל של משהו בישראל כמו למשל מגבונים שמייבאים בכמויות עצומות, אבל במבחן הסופי זה לא שווה כי לא מעודדים את כל התעשייה והמפעלים, גם בנדל"ן היה בעבר מפעל של נגב וקרמיקה בדרום שסגר כי שמנו את כל הביצים בסל אחד בטורקיה, שהיא כמו סין 2.0 בשבילנו, יש אפילו שיגידו שהיא כמו סין 1.0 בשביל ישראל".

לגבי המחסור אמר: "יצא לנו לראות את זה ב-7 באוקטובר כשהיינו תלויים בכוח עבודה פלסטיני, ומצאנו פתרונות של כוח עבודה בעלויות יותר גבוהות, ובעצם בסוף זה משתרשר למחיר סופי של הצרכן. אותו דבר כאן, אנחנו מביאים מטורקיה מזון, בדים, חומרי ניקוי ונייר, כל דבר שני הוא משם". 

גם הסוחרים הטורקים אינם מרוצים מהחרם הזה.
"בסופו של דבר זה משטר דיקטטורי, כשאנחנו מדברים איתם הם כל כך לא מבינים את ההחלטות האלו, והם מפחדים, והם מונעים מפחד. ובסוף זה גם יפגע בהם, ולארדואן לא אכפת שהעם שלו סובל, וזה יפגע בהם ובצרכנים שלנו".

סנדלר צינן את החששות וסיכם: "בחודשים הקרובים יש מלאים, אף רשת לא מתנהלת עם מלאים יומיים. יש מלאים אני מניח לפחות ל-4 חודשים הקרובים, אבל אנחנו לא יכולים להיות תלויים בגחמות של ארדואן. זה צריך ללמד אותנו שתמיד כדאי לפתוח עוד חלון בכמה מדינות נוספות לאירועים כאלה שלא נהיה תקועים, שנוכל לעשות סחר הגון שישרת את כולם".

עריכה: אליעזר בן יהודה