משרד הכלכלה והתעשייה ישקיע 10 מיליון שקל בפיתוח והפעלת מיזמי סיוע לעסקים קטנים שבבעלות אנשי ונשות מילואים. זאת באמצעות הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים. הסוכנות תעניק את הכסף לגורמים עסקיים אשר יפתחו ויפעילו מיזמים לקידום עסקים קטנים ובינוניים של משרתי מילואים, ויסייעו להם להתמודד עם הפגיעה העסקית שנגרמה להם בעקבות השירות.

ישראל נשחקת: סינוואר השיג את מה שחלם עליו לפני שיצא למלחמה

עסקים בבעלות אנשי ונשות מילואים נפגעו משמעותית בתקופה הזו, עקב אי זמינותם להפעיל את העסק ולקדם אותו. גם לאחר החזרה לשגרה, עסקים אלו נמצאים בפיגור לעומת מי שיכל להמשיך להפעיל את העסק, לגייס לקוחות חדשים ולתת שירות ללקוחות קיימים.

התוכנית כוללת שני מסלולי סיוע:

* השתתפות בעלויות פיתוח מיזמים שיספקו פתרונות לעסקים קטנים ובינוניים, להתמודד עם הקשיים שנוצרו להם עקב שירות המילואים, והפגיעה שנוצרה לעסק שלהם ולתפעול שלו בעקבות השירות. 

* סבסוד מתן שירות לעסקים קטנים ובינוניים. השתתפות בעלויות מתן השירות, כך שמשרת במילואים, בעל עסק קטן או בינוני, יוכל לקבל שירותים שיקדמו את העסק שלו בעלות מסובסדת.

חיילי מילואים בצפון (צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90)
חיילי מילואים בצפון (צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90)

התקציב המבוקש ישמש עבור הוצאות המיזם וכיסוי עלויות. גובה הסיוע במיזם עסקי יהיה בשיעור של 35%-50% מתקציב המיזם ועד לסך של חצי מיליון שקל.

הבקשות ייבחנו ויאושרו בהתאם לניסיון המבקש, ישימות התוכנית העסקית ואיכותה, הצורך במיזם והפתרון המוצע לקשיים שנוצרו לעסקים והפוטנציאל העסקי כלכלי, שיעור השתתפות הסוכנות ביחס להיקף ההשקעה הכולל, רמת המינוף והתרשמות כללית.

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, אמנון מרחב: "מדינת ישראל מחויבת לאלו ששמו בצד את משפחותיהם ועסקיהם והתגייסו למלחמה ועלינו מוטלת החובה להתגייס כעת ולתת להם/ן את כל הסיוע הנדרש גם במישור האישי וגם במישור העסקי, כדי שהעסקים יוכלו לחזור לפעילות ולצמיחה".