מה לעשות עם סכום כסף שיש לי? שאלת השאלות אצל רבים, בכל תקופה שהיא. ואילו עכשיו, אחרי שנים של סביבת ריבית נמוכה, שבה רבים הרגישו שאין יתרון גדול בסגירת כספים בפיקדונות - אנחנו נמצאים בתקופה שבה הריבית גבוהה והמצב מייצר, למעשה, אפשרויות חדשות.

"להחזיר את תושבי הצפון לבתיהם": הממשלה בדרך להחלטה דרמטית?
חוזרים למקורות: הצעד הדרמטי של השב"כ לאחר הטבח בעוטף

עבור מי שיודעים מה הם רוצים לעשות, עבור אלו שלא, ועבור אלה שרוצים לשמור על גמישות מרבית - מציע בנק לאומי אפשרויות חיסכון והפקדות בקליק, המאפשרות מרחב פעולה וקבלת החלטות לצד זמינות מרבית וביצוע נוח בהקלקה בלבד. "הפיקדונות הפכו למעניינים מאז שהחלה הריבית לעלות", אומרת ראש מערך לקוחות פרטיים של בנק לאומי, זוהרית יוגב. "והאמת היא שכל אחד יכול למצוא מסלול שמתאים לו".

התאמה אישית והפקדה בקליק

איך יודעים מהם הפיקדונות שיוכלו להתאים לכל לקוח? יוגב גאה בשירותים הדיגיטליים של הבנק, שפותחו בדיוק כדי לתת מענה נוח ומהיר ללקוחות. "כל אחת ואחד יכולים בעצם להיכנס לאפליקציה של הבנק ולבחור פיקדון המתאים לצרכיו. המערכת שלנו מעודכנת, מותאמת למצב ובכל רגע נתון מציעה את הפיקדונות האטרקטיביים ביותר עבור הלקוחות, בהתאם למצבם הפיננסי", אומרת יוגב, שהראיון עמה מובא כחלק מסדרת כתבות מיוחדת עם מומחי לאומי בנושאים פיננסיים המשפיעים על חיי היומיום של כולנו.

אורי יוניסי ראש חטיבת המשכנתאות בבנק לאומי (צילום: רמי זרנגר)
אורי יוניסי ראש חטיבת המשכנתאות בבנק לאומי (צילום: רמי זרנגר)

"מעבר לזה, הממשק מדריך אותך צעד־צעד על ידי מספר שאלות פשוטות. למשל, כמה כסף מיועד לחיסכון? האם ההעדפה היא לחיסכון חודשי למטרה מסוימת? האם מה שחשוב לך כרגע הוא תשואה גבוהה, או כסף זמין? בהתאם לתשובות, המערכת מציעה את כל הפיקדונות המתאימים ומציגה אותם באופן הכי פשוט וברור - מהי הריבית, מהן נקודות היציאה, מהי תקופת הסגירה של הכסף. יש אפילו אפשרות של חיסכון בטאץ', שמשאיר את זמני וסכומי ההפקדות לבחירה אישית וספונטנית. אחרי כל זה, מה שנשאר הוא באמת רק להקליק".

ריבית אטרקטיבית ומסלולים מרובים

"עד עכשיו לקוחות רבים לא טרחו להתעסק עם פיקדונות והשקעות, ואפשר היה להבין אותם. גם אני, בתקופות מסוימות, השארתי את הכסף שלי בפיקדונות לטווח קצר ואולי חבל - כי לטווח רחוק הייתי מרוויחה יותר", היא מספרת. "אבל עכשיו, במציאות הנוכחית, הריבית הפכה אטרקטיבית ועדיין לא רואים באופק שהריבית חוזרת לגובה הקודם שלה. לכן זה זמן טוב לבחון את הצעדים הבאים. לסגור פיקדון הוא צעד מתבקש - וגם קל מאוד לביצוע".

תיעוד תקיפת צה"ל במרחב צור 19.6.24 (צילום :דובר צה"ל)

יוגב מזכירה שבכל מצב שוק, הרצון והצרכים של הלקוח הם הדבר שאליו צריך לכוון: "השאלות החשובות שצריך לשאול את עצמך הן מה המטרה והייעוד של הכסף. מה חשוב לי יותר - הנזילות או התשואה? ובהתאם לזה לבחור את המסלול הנכון ואת הפיקדונות שישרתו אותך הכי טוב".