אני ובעלי עצמאים, הורים לשלושה ילדים קטנים ולא ממש מצליחים לגמור את החודש. יש לי עסק למגשי פירות, ואני מעריכה שהבעיה שלי היא בניהול השוטף וברישום ההכנסות וההוצאות. אלו נתונים שאני לא יודעת להצביע עליהם, אף שאני בעסק כבר שלוש שנים. כיצד לדעתך אוכל לשפר את מצבי הכלכלי? 
"אם את לא יודעת כמה כסף נכנס וכמה יוצא - אז אין לך שום סדר או תכנון כלכלי אמיתי. תארי לך מצב שבו היית מתקשרת אלי ומספרת לי שאת ובעלך, חס וחלילה, אנשים לא בריאים שסובלים מעודף משקל. כשהייתי שואל אותך מהי התזונה שלכם, היית מספרת שאתם אוכלים בכל ערב שני מגשי פיצה ולא עושים שום פעילות גופנית. אין כל ספק שהתשובה כאן ברורה מראש. שורש הבעיה שלך עמוק. ברור לי שגם בעלך לא יודע כמה הוא מוציא וכמה הוא מכניס. מה שחשוב כאן הוא שמה שאתם מרוויחים הוא מה שצריך להחזיק את משק הבית שלכם. כעת אתם עושים ערבוב ונמצאים במרוץ מסוכן. גם אם תשבו עם רואה חשבון ותדעו כמה רווחים שלכם כל חודש, זה לא יעזור, כי לא יופיעו במאזנים שלו המון נתונים. אתם נדרשים לבצע עבודה אמיתית פעם אחת, רצוי עם בעל מקצוע, כדי להבין כמה רווחים באמת יוצר העסק שלכם יחד ובנפרד, לאחר כל ההפרשות וכולל ההוצאות הבלתי צפויות. אחרי שתגיעו לשורת הרווח האמיתית, תוכלו לפתוח חשבון אחד ולהעביר בהוראת קבע את הסכום שממנו תחיו, לפי תקציב קבוע. אז תוכלו לעשות סדר בהוצאות לפי צרכנות נבונה".

"כן, גם אם את חושבת שאת מתנהלת כצרכנית נבונה, דעי שלא כך המצב. את וצרכנות נבונה לא תפגשו אחת את השנייה גם אם החיים שלך יהיו תלויים בזה. אם תיתקלי בה ברחוב, את לא תדעי לומר לה שלום. דעי לך שרק טיפול בסוגיית הקניות בהשלמות יכולה לחסוך עוד 1,500 שקלים בחודש. ברגע שתדעי כמה את מכניסה הביתה בכל חודש, תוכלי לנהל תקציב ולדעת במה לחסוך ובמה לשנות את ההתנהלות היומיומית. זו השיטה שצריך לעבוד בה. חשוב לי להבהיר שחישוב עלות מגש פירות אינה כוללת רק את מחיר המגש והפירות; את אמורה להפריש לעצמך מהעבודה שלך לפחות את משכורת המינימום. זה אמור לבוא בחשבון במחיר של כל מגש שאת מוכרת במהלך החודש. אם מכרת 100 מגשים ומשכורת המינימום היא כ־5,000 שקלים בחודש, עלייך להפריש לעצמך מכל מגש כ־50 שקלים. בסוף, אם יישארו לך רווחים - את תרוויחי אותם, אך אם אין לך רווחים, את אפילו לא מרוויחה את משכורת המינימום, ועוד לא התחלתי לדבר איתך על הריביות שאת משלמת. בשורה התחתונה, אני מתחייב בפנייך שלא את ולא בעלך מבינים את מצב העסק שלכם. אתם חייבים עזרה מקצועית כדי לפרק פעם אחת ולתמיד את תבנית העבודה הגרועה שלכם - אחרת את וילדייך תחיו תמיד במעגל החוסר וההישרדות. את יכולה לחסוך מיליונים במהלך חייך, אם תפעלי נכון". 


לפני כשנה רכשתי דירה וכיום היא עומדת בפני פינוי־בינוי במסגרת תמ"א 38. אני שוקל למכור את הדירה בקרוב, אבל לא בטוח שזה הדבר הנכון לעשות. מה דעתך? 
"אנחנו מבצעים החלטות כלכליות כדי לשרת את איכות חיינו. אל תסתכל על מה עדיף לך לעשות, תסתכל על מה שיגרום לך אושר עכשיו. אם לצורך העניין אתה רוצה מאוד לעבור להתגורר בבית קרקע ומעוניין למכור את הדירה הזאת ולעשות את הצעד הזה, חשוב שתעשה אותו. אתה לא יכול לדעת מה יהיה בעוד שלוש שנים כשיסיימו את הפרויקט. אתה אפילו לא יודע מה יהיה מחר". 
אני מתקרבת לגיל הפנסיה, עם שלושה ילדים צעירים יחסית. לאחרונה בעלי ואני שוקלים למכור את הנכס שלנו, השווה כ־5 מיליון שקלים, ולעבור לנכס אחר וגדול יותר המתאים לצורכי המשפחה שלנו. האם זה הפתרון הנכון עבורנו, או שמא, כמו שאמרו לנו כל חברינו, כדאי לנו להשכיר את הנכס ולעבור למקום אחר במקום זאת? 

"חשוב שתדעי שלרוב כשאנשים נותנים עצות לאחרים, הם לא בהכרח מבינים בתחום הזה. לכן יש לקחת אותן בעירבון מוגבל. בסכומים שאת מתארת, השכרת הבית שלך תניב עבורך תשואות עלובות, ואם תחליטי למכור את הבית ולהשקיע את הכסף שתקבלי בתיק איגרות חוב מניב ונכון, תוכלי ליהנות הרבה יותר מערך הכסף".


 מתוך תוכניתו של אלון גל, בכל יום שישי ב־8:00 ב־103FM