מיזם 'המכון טכנולוגי להעצמת הצעיר הדרוזי' יחנך בשבוע הבא בדלית אל כרמל במעמד בכירים בכלכלה הישראלית, ויוביל צעירים וצעירות בני העדה הדרוזית להשתלב באופן מיטבי במקצועות ההיי-טק והטכנולוגיה. על פי הנתונים, כמות הדרוזים המשולבים במקצועות אלו נמוך באופן מטריד ועל פי יו"ר העמותה, קופטאן חלבי, צריך להגיע שינוי מהותי בנושא: "הדרוזים צריכים להוביל לא רק בצבא ועל מדים אלא גם באזרחות ובהיי-טק".
טקס ההשקה ייערך ביום רביעי הקרוב בדלית אל כרמל, במעמד שר הכלכלה והתעשייה ח"כ אלי כהן, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, ד"ר אבי שמחון, מנכ"ל בנק ישראל, חזי כאלו, יו"ר הלשכה לטכנולוגיות המידע בישראל  אלי פרנק ונכבדים נוספים.

העמותה לקידום מעמד החייל הדרוזי בראשה עומד קופטאן חלבי, פועלת בשנים האחרונות להעצמת מעמדם של הצעירי העדה הדרוזית בכל הנוגע להענקת שוויון הזדמנויות בהשתלבותם בחברה ושיא פעילותה מגיע עם השקת המכון שימוקם באופן זמני בדלית אל כרמל עד להקמת המבנה הקבע בעוספיא בשנה הבאה.

התכנית, אליה חברה הלשכה לטכנולוגיות מידע בישראל, כוללת הכשרות טכנולוגיות לקהל הדרוזי ויהווה מוקד לחיילים משוחררים ולנשות העדה במטרה לשלבם במקצועות הללו. המכון מעניק ליווי מלא לצעירים, הכשרות מלאות וחשיפה לתכנים מהותיים העומדים על סדר היום ויהווה למעשה מקפצה לצעירים שיוכלו להמשיך ולהוות כחוד החנית גם בתעשיית ההייטק והטכנולוגיה בישראל ולא רק בשירותם הצבאי.

ההכרזה על הקמת המכון, הינה פועל יוצא מפעילות העמותה בשנים האחרונות במטרה לקדם ולהעצים את החיילים המשוחררים מהעדה הדרוזית ומתוך התפיסה כי על אף העובדה שהחיילים והחיילות תופסים תפקידי מפתח בצבא מספרם כמנהיגי הייטק ומנכ"לי חברות בתעשייה הטכנולוגית כמעט אפסית- כ0.2% בלבד. "אין שום סיבה שכמו בצבא שם הדרוזים מובילים, הם לא יובילו גם בחברה הישראלית והובלה היום נמצאת בהיי טק ובמקצועות הטכנולוגים", אומר יו"ר העמותה קופטאן חלבי.
 
רותם אליהו, האמונה על מתווה התכנית ועל ניהול מקצועי של המיזם מטעם ׳העמותה לקידום מעמד החייל הדרוזי': 'המיזם הוא תולדה של שאיפת העמותה לתת מענה מלא למכלול החסמים והאתגרים העומדים בפני צעירים וצעירות מקרב העדה הדרוזית בהשתלבותם בתעשיית ההייטק והטכנולוגיה. בכדי ליצור שינוי מהותי ולשלב באופן מיטבי צעירים אלו בתעשייה, נדרש ליווי ממושך. אנו מאמינים כי להכשרה של כוח אדם איכותי בתחום, נשים וגברים, יהיו השלכות מרחיקות לכת; הן על איכות חייהם האישיים של צעירים אלו, והן על המשק והתעשייה".
קופטאן חלבי. צילום: יחצקופטאן חלבי. צילום: יחצ