משבר חדש בטבע: מניות חברת התרופות צונחות הבוקר (ראשון) בבורסה בתל אביב, וזאת בעקבות תביעה נגד החברה בארצות הברית. נכון לשעה זו, מניות החברה צונחות ב-10.5%, ל-4,678 נקודות. הירידה בבורסה בתל אביב יכולה לסמן מגמה עולמית, וזאת מכיוון שהתביעה התפרסמה אתמול, כאשר לא היה מסחר בבורסה בארצות הברית או בתל אביב, ובשאר העולם המסחר ישוב בשני, לאחר סוף השבוע.

כזכור, אתמול פורסם כי חברת התרופות "טבע" עומדת במרכז תביעה נגד מספר חברות תרופות גנריות, שעל פי התובעות העלו את מחירי התרופות שהן מייצרות באופן פיקטיבי, ותיאמו מחירים. על פי התביעה, חברות התרופות העלו את המחירים ברמות של עד 1,000% מערכן האמיתי. "יש לנו ראיות מוצקות שמראות כי תעשיית התרופות ביצעה הונאה של מיליארדי דולרים על העם האמריקאי", אמר היועץ המשפטי לממשלה של קונטיקט, וויליאם טונג. "כולנו תוהים מדוע מערכת הבריאות שלנו, ובמיוחד המחירים של תרופות מרשם, כל כך יקרות. זו הסיבה העיקרית למה". התביעה הוגשה בבית המשפט הפדרלי בקונטיקט בסיומה של חקירה, שנמשכה כחמש שנים, ועקבה אחר חברות ויצרניות התרופות. 


על פי התביעה, חברות התרופות מואשמות בניפוח המחירים של יותר מ-100 תרופות שונות. כמו כן, המדינות טוענות כי חברות התרופות קשרו קשר זו עם זו כדי ל"תקן" מחירים ולגייס את השווקים של התרופות בינם לבין עצמן, זאת במקום להתחרות זו בזו במחירי התרופות. כמו כן, התביעה מציבה את חברת "טבע" במרכז הקונספירציה, וטוענת כי היא קשורה באופן מהותי לעליית המחירים. במהלך תקופה של 19 חודשים, בין 2013-2015, טבע העלתה, על פי התביעה, באופן משמעותי את המחירים של כ-112 תרופות גנריות שונות, וכן שיתפה פעולה עם מתחריה בהעלאת המחירים של לפחות 86 תרופות. שיעור העלאת המחירים משתנה בין התרופות, אך לפי התביעה חלק מגיע למעל 1,000%. 
 
"טבע היא משתתפת עקבית במזימות המזוהות בתלונה זו. אך השיטה הזו מתפשטת ורחבת היקף", כך נכתב בתביעה. "באמצעות בכירי המנהלים ומנהלי החשבונות שלה, השתתפה טבע בסדרה של עליית מחירים רחבה עם יותר מתריסר יצרני תרופות, שכולם השתתפו בה ביודיעין וברצון". על פי התביעה, המדינות מבקשות פיצויים ועונשים לחברות המדוברות.