מהפיכה בפיקוח השכר דירה בערים ניו יורק וברלין: החוקים החדשים שאושרו מגבילים את העלאת שכר הדירה גם כשמתחלפים הדיירים, וגם אם בעל הבית משקיע בשיפוצה. ארגוני הדיירים חוגגים, אבל הכלכלנים בערים מזהירים מהזנחה של שוק הדירות ומהאטה בתחום הבנייה. דפני ליף, מיוזמי המחאה החברתית של קיץ 2011, וניצנה בראוטמן, מנהלת חברת B-SPACE התייחסו למצב שוק הדיור בישראל לעומת שאר העולם ב-103FM.


תחילה דיברה בראוטמן, והסבירה כי "כולנו קצת בשוק. לא ראינו את זה בא. ידענו שיש המון שוכרים בברלין אך כל בעלי הדירות היום בהלם. השוכרים יוצאים כאן לרחובות. מי שקבע את החוק היא ממפלגת השמאל בברלין שרצתה לטפל בבעיית הדיור בעיר. אנחנו מודעים לכך שכל שנה מצטרפים לעיר 35 אלף איש והשוכרים המקוריים של העיר נדחקים החוצה. הישראלים שבאים לכן תמיד מרגישים שדווקא הישראלים שולטים פה בשוק הנדל"ן. זה לא כל כך נכון אך אין ספק שהחוק ישפיע על כל מי ששוכר דירה בברלין. לאנשים יש חוזי דירות עוד מלפני שנפלה החומה שעד היום לא השתנו. לעת עתה החוק יחול על כולם".

תני לנו דוגמה לדירה ממוצעת של שלושה חדרים בברלין במקום מרכזי ומבוקש. כמה תעלה דירה כזאת כל חודש?
"לו היית גרה בדירה בברלין לפני עשר המחיר היה נמוך יותר. מי שיבוא מחר בבוקר לשכור דירה בברלין ישלם כבר כמעט פי שלוש. מטרתו של החוק החדש הייתה להרגיע את השוק. אינני יודעת עוד אם זה ישפיע על מחירי הדירות בתווך הארוך".

"לישראלים יש נטייה להתרגל להכל"

דפני ליף, מה דעתך על מחירי הדירות בישראל?
"אנחנו לא מבינים את גודל האתגר שעוד עומד להגיע. לנו הישראלים יש נטייה להתרגל להכל ושהעיקר הוא הבריאות. זה לא משנה את העובדה שהמשאבים שלנו מוגבלים והמחירים עולים בהתאמה בכל הארץ. לפי ארגון 'צפוף' ב-2050 על פי הציפיות במדינת ישראל יהיו 16 מיליון איש".

ביולי 2017 סתיו שפיר רצתה לטפל בסוגיית השכירות ההוגנת במדינה ויזמה חוק בנושא. זה היה בסופו של דבר חוק די צמחוני.
"החוק הזה היה צמחוני במידה מסוימת אבל איפה שמגיע קרדיט שווה לתת אותו. בשביל שחוק ייושם צריך שיהיה תקדים. תקדימים יש בבתי משפט ושוכרים לא אוהבים להגיע לבית המשפט או לעשות משא ומתן. זה מאוד משמעותי. אני לא חברת כנסת אך הייתי במשא ומתן על החוק הזה שנתיים וחצי. ממשלה שלא מאמינה בהתערבות במחיר - תעשה זאת רע מאוד במידה ותנסה".

מה את מציעה לעשות?
"אני פונה לכל מי שנודד בין דירות בתקופה הקרובה - תעשו משא ומתן. אם מגיע מקרה קיצוני – תתבעו".

המחאה החברתית תחזור?
"אני לא יודעת לענות על זה. צריך להיות שינוי וצריך לחתור אליו. אנחנו צריכים להפסיק לדבר על עצמנו כפראיירים ונתחיל לדבר על עצמנו כתו התקן של החברה".