ההסתדרות הכריזה היום (שלישי) על סכסוך עבודה דחוף בחברת ארקיע. בהודעה שנמסר מטעמה נמסר כי המהלך מגיע "על רקע כוונת החברה לפטר מאות עובדים בעקבות סגירת שדה דב ולהוציאם כבר עתה לחופשה כפויה בת שבוע". על פי הודעת ההסתדרות, מחר יקיימו העובדים אסיפות הסברה בכל מוקדי החברה בארץ, ובשל ייתכנו שיבושים בלוח הטיסות. 

ההסתדרות טוענת כי ברקע לסכסוך, שהוכרז לבקשת יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד בעצה אחת עם יו"ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי המלווה את עובדי ארקיע, ישנו חשש מהשלכות מרחיקות לכת על עובדי ארקיע וזכויותיהם בעקבות סגירתו של שדה דב. "על אף שביטחונים התעסוקתי של עובדי ארקיע, הוסדר בהסכם הקיבוצי שנחתם בין הצדדים בשנת 2013, תוך התייחסות לאפשרות שתופסק פעילותו של שדה דב, עולה כי בכוונת החברה לבצע פעולות חד-צדדיות בהן פיטורי מאות עובדים, ללא שיתופה כמתחייב של נציגות העובדים", נטען.

ההסתדרות קראה להנהלת ארקיע "למלא את חובתה כחוק" ולעצור את הצעדים המנוגדים לטענתה להסכם הקיבוצי, ולפעול בשיתוף פעולה עם הוועד במטרה לבחון חלופות לפיטורי העובדים. לטענת ההסתדרות, נציגות העובדים הופתעה לגלות כי אין בכוונת מנכ"ל ארקיע, ניר דגן, להעביר את עובדי החברה המועסקים בשדה דב לנתב"ג, וכי לא נעשתה על ידיו כל היערכות לצורך עבודת ארקיע בשטחי נתב"ג.

הפגנה נגד סגירת שדה דב. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90מההסתדרות נמסר בתגובה: "אנו מצרים על כך שבעלי ארקיע ומנכ"ל החברה בוחרים בראש ובראשונה לפגוע בהון האנושי ובעובדי החברה שהצעידו אותה להישגים חסרי תקדים בענף התעופה, מתוך אהבה ומסירות למקום עבודתם. חבל שבמקום להיערך בצורה נכונה ולראות איך צולחים יחד עם העובדים את המשבר, בוחרים בארקיע להשליכם ולהכניס את החברה כולה לכאוס. ההסתדרות תעמוד כחומה בצורה מאחורי עובדי ארקיע המסורים ולא תיתן למי מהנוגעים בדבר להתייחס לעובדים כבני ערובה. על הנהלת ארקיע לחזור בה מכוונותיה, לכבד את עובדיה ולחזקם במקום לעשות את ההיפך".
יו"ר ועד עובדים ארצי ארקיע עליזה בלאיש: "הופתענו לגלות באמצעי התקשורת על הכוונה לפטר מספר בלתי מבוטל של עובדים, אך אין בכוונתנו לאפשר ולו לרגע להנהלה שלא לכבד הסכם קיבוצי קיים בדבר העברת העובדים משדה דב לנתב"ג. אין שום סיבה שעובדים מסורים ומקצועיים אלה יסיימו את דרכם בארקיע. נילחם בהחלטה בכל אמצעי שיעמוד לרשותנו על מנת למנוע גזירה אומללה זו".