“הזנקים" היא תוכנית חדשה שהשיקו לפני מספר חודשים מינהל תעסוקת אוכלוסיות מגוונות בזרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה וקרן ידידות טורונטו, בעלות של 10 מיליון שקל, במטרה להגדיל את הייצוג של האוכלוסייה החרדית בתעשיית ההייטק והטכנולוגיה בישראל. התוכנית מיועדת לגברים ונשים מהחברה החרדית המעוניינים ללמוד במסגרת מכינה מדעית, במטרה להשתלב בסיום המכינה בלימודי תואר ראשון המובילים לתעשיית ההייטק.

לפי נתונים חדשים של "הזנקים", שאנחנו מפרסמים לראשונה, יותר מ־1,400 חרדים וחרדיות פנו לתוכנית השנה, ומתוכם 250 מועמדים הגיעו לשלבים הסופיים ויתחרו על 120 המקומות הפנויים בתוכנית. נתון בולט נוסף הוא שיעור חסר תקדים במספר הנשים החרדיות שפנו לתוכנית ושהגיעו לישורת האחרונה של המיונים. 40% מהמועמדים שיגיעו למיונים בתחילת החודש הבא הן נשים, כך שמדובר בנתון הגבוה ביותר שנרשם עד כה בתחום בכל מסגרת גיוס והשמה של תעסוקת חרדים בכלל ותעסוקת חרדים בהייטק, בפרט.

סטודנטים שיתקבלו לתוכנית "הזנקים" יזכו למלגת לימודים בסך 12 אלף שקל למשך שלוש שנים - בשנת המכינה, וכן בשנים א' וב' ללימודי התואר הראשון. בנוסף, הם יקבלו מעטפת ליווי לכל אורך התואר, שתקנה להם כישורים ומיומנויות, אשר יבטיחו את שילובם במשרות איכותיות בחברות הייטק. 120 משתתפי התוכנית, שיסיימו את מסלול הלימודים וההכשרה, צפויים להגדיל בלא פחות מ־50% את מספר החרדים בוגרי האוניברסיטאות שישתלבו בתעשיית ההייטק, שמספרם, לפי המועצה הלאומית כלכלה, עומד כיום על 82 גברים ונשים בלבד.

התוכנית החדשה נשענת על ניסיון רב שנצבר במסגרת התוכנית "חרדים באקדמיה" - תוכנית שפיתחה והפעילה קרן ידידות טורונטו בעשר השנים האחרונות, לצורך שילוב חרדים המבקשים ללמוד באקדמיה. "חרדים באקדמיה" כוללת מתן מלגות והכוון מקצועי לתעסוקה איכותית, ועד היום העמידה יותר מ־3,000 בוגרי תואר אקדמי ממוסדות יוקרתיים, המשולבים בכל ענפי התעשייה במשרות איכותיות. התוכנית רשמה 7.5% נשירה בלבד בשנה.

שר העבודה והרווחה, אופיר אקוניס, אמר ל"מעריב": "שילוב חרדים בשוק העבודה הוא עדיפות עליונה, ותוכנית 'הזנקים' תתרום לכך תרומה מכרעת. זוהי תוכנית תעסוקה איכותית וחיונית, המאפשרת חיבור בין צורכי המשק, האקדמיה והחברה החרדית. מטרת התוכנית שיזם משרד העבודה והרווחה היא ליצור קבוצה רחבה של צעירים חרדים שמעוניינים ושיש להם את הנתונים להשתלב במשרות פיתוח בחברות בינלאומית בהייטק, וכן להעלות את המודעות בקרב המעסיקים לפוטנציאל כוח העבודה החרדי. נמשיך לייצר פתרונות תעסוקה לשילוב כלל האוכלוסיות בחברה, כאשר כל הצדדים מרוויחים מכך".

אקוניס, צילום: מרק ישראל סלםאקוניס, צילום: מרק ישראל סלם

"כולם רוצים לקחת חלק בסטארט־אפ ניישן"/ נתן קנדלר

הביקוש העצום לתוכנית "הזנקים", ובעיקר השיא שנרשם בביקוש בקרב נשים חרדיות, מוכיחים כי יש צורך ורצון לשינוי ולהשתלבות בהייטק, וצורך זה מתרחש זה זמן מה בחברה החרדית.

טעות לחשוב שישנן קבוצות שאינן מעוניינות לקחת חלק בסיפור הסטארט־אפ ניישן הישראלי - כולם רוצים, חלק פשוט זקוקים ליותר עזרה מאשר אחרים בהסרת חסמים. המשימה שלנו היא בדיוק שם: לספק את רשת התמיכה הכלכלית וההכשרה המקצועית, אשר יאפשרו שילוב לכמה שיותר חרדיות וחרדים המעוניינים להשתלב במשרות איכותיות בתעשייה.

אנחנו גאים ונרגשים לשתף פעולה עם משרד העבודה והרווחה, ולצאת לדרך עם תוכנית חדשה שתעשה בדיוק את זה. לצורך הובלת התוכנית החדשה, אנחנו מצפים גם ללמוד מהניסיון שצברנו עם תוכנית דומה, אשר הובילה כבר לשילובם בהצלחה של 3,000 חרדיות וחרדים בוגרי מוסדות אקדמיים בתעסוקה איכותית.

הכותב הוא סמנכ"ל קרן ידידות טורונטו