בעלי רשת בתי הקפה "סטריטס", נדב נאמן, שוחח הערב (ראשון) עם ענת דוידוב ב"איפה הכסף" ב-103FM, וסיפר על תחושותיהם של אנשי העסקים מסדר גודל בינוני בעקבות טיפול הממשלה במשבר הקורונה.

שני בתי קפה 'סטריטס' בתל אביב נכון? או שיש עוד?
"שני בתי קפה, יש לנו עוד אחד בשם אחר, יש לנו איזה בר שאנחנו גם שותפים בו. ויש לנו בעיקר צרות עכשיו. בעיקר יש לנו עכשיו הרבה שכר דירה ולשלם לעובדים, והרבה טפסים למלא".

מתי ביקשת הלוואה?
"היינו מהראשונים, ופנינו ליועץ שיעזור לנו, ממש ביום שסגרו את העסקים. זאת אומרת יותר מחודש וחצי מאז שהגשנו את הטפסים הראשונים, שמאז השתנו כמה וכמה פעמים".

מילאתם אותם כמו שצריך?
"מילאנו אותם נהדר ביחד עם יועץ שזה המקצוע שלו, אמרו לנו תשעה ימי עבודה. ביום התשיעי אמרו לנו, 'שינו את זה, כבר לא צריך להגיש את זה לקרן, צריך להגיש את זה ישר לבנקים, טפסים אחרים'. הגשנו את זה ישר לבנקים, כבר לא דרך היועץ, ואז נכנסה חופשת פסח, וימי הזיכרון ויום העצמאות, ונזכרו שחסר לנו עוד משהו, 'ובכלל הייתם צריכים להגיש דרך משרד האוצר, ומשרד האוצר הוא זה שמזרים לבנק את ההצעה ולא ישירות לבנק', ומאז עבר חודש וחצי, והאמת שהיום קיבלתי תשובה - שאנחנו מקבלים רבע ממה שביקשנו".

כמה ביקשתם?
"ביקשנו 800 אלף שקל, שזה בערך 8% מהמחזור שלנו, וקיבלנו משהו כמו 2%, 250 אלף שקל היום".

זה צחוק מעבודה.
"זה מעליב. האבסורד פה - את יודעת למה צריך את הכסף הזה בכלל? זה מה שמתניע את כל הכלכלה. אני את הכסף הזה לא לוקח הביתה, אני לבית לא קיבלתי שקל, סליחה, קיבלתי 1,000 שקל מתנה לפסח על שני ילדים, חוץ מזה לא קיבלתי שקל, לא זכאי לשקל. כל המלצרים שלי כמובן זכאים לחל"ת, הטבחים, המאבטחים, כולם בחל"ת".

כמה עובדים יש לך?
"משהו כמו 200. כולם מקבלים יופי של כסף, גם מגיע להם האמת, שיקבלו כמה שיותר. אנחנו לא זכאים לשקל אחד. יש עכשיו את הפעימה השנייה שאולי נעמוד בקריטריונים, אולי לא נעמוד".

אתה מהעצמאים בעלי השליטה?
"כמובן, עצמאי בעל שליטה, שגם לזה יש אין ספור קריטריונים למענק החד פעמי הזה, שאולי נקבל, של עד 10,000 שקל".  

פה גם שמעתי שהולכים איזשהו חצי צעד לקראתכם.
"הולכים, אבל גם זה בכפוף לכל כך הרבה קריטריונים, כי זה גם קשור לחברות האחרות כמה רווח הן עשו ולא עשו וכן עשו, באמת כאילו עושים לנו טובה ולא מבינים שזה בכלל כסף שלנו. הדבר הראשון שאנחנו עושים עם הכסף הזה, עם ה-800 אלף, קודם כל פורעים את כל החובות שלנו, פורעים את המע"מ שלא שילמנו כבר חודשיים. הכסף הולך לזה. הספק דגים מתקשר אליי, צודק, אומר לי 'איפה הכסף?', אני אומר לו 'רגע נתקע לי המחזור'. כל אחד תוקע את השני. הוא לא משלם לספק שלו, הוא לא משלם לבעל הבית שלו - כלכלה פשוטה, שאף אחד כנראה למעלה לא מצליח להבין אותה.

"שחררו כסף, נשחרר אנחנו את הכסף. מה אני אעשה עם ה-800 אלף שקל האלה, אבנה בית? מיד אני משלם למע"מ, זה חוזר אליכם חצי, וגם משלם לספקים שלי - ספק לחם, ספק דגים, אדריכל, חברת אבטחה, חברת כוח אדם, כולם תוקעים את כולם. המשק כרגע מתנהל באנדרלמוסיה מוחלטת ולמעלה לא שמים לב. שוכרים לא משלמים שכר דירה לבעלי נכסים. אנשים לא משלמים לספקים שלהם, הספקים שלהם לא מביאים להם סחורה, אנדרלמוסיה מוחלטת, ואף אחד לא מבין את זה".  

אתה נחשב איש עסקים בסדר גודל בינוני, מה הסיכוי שאתה יוצא מזה?
"האמת שזה המון תלוי בממשלה, לא נעים להגיד, כי לא בא לי להסתמך עליה יותר מדי, מעולם לא הסתמכתי עליה".

מאוד נעים להגיד, כי במדינות אחרות, מתוקנות, זה קורה.
"אנחנו רגילים, לא קיבלנו מהם אף פעם עזרה, בכלום. לא בביורוקרטיות, ולא באגרות ולא בעמלות ולא בצוק איתן ולא בעופרת יצוקה, את הכול עברנו. לא קיבלנו כלום, תמיד שרדנו, הבאנו כסף מהבית, עבדנו יותר קשה, עבדנו פחות קשה". 

ולא היית מסכן אף פעם.
"גם עכשיו אני לא מסכן אגב. אני לא צריך נדבות ואני לא צריך מענקים. הם לא עושים לי טובה, אני משלם מע"מ משהו כמו שני מיליון שקל בשנה. לא תתנו לי 200 אלף שקל? איפה ההיגיון כאילו? אלה עסקים שמייצרים לכם כסף, מייצרים לכם רווח".

בפרדוקס, אם יסגרו אותך - המדינה לא תקבל את המע"מ שלך, כך שהיא צריכה להיות מעוניינת לעזור לך.
"זה מה שלא ברור, למה לא משחררים קצת כסף למערכת הזאת? ואנחנו עוד עסק שבמצב טוב, היום התייעצתי עם רואה החשבון, התייעצתי עם שי ברמן, יו"ר איגוד המסעדות, התייעצתי עם הבנקאית שלי, ושאלתי 'מה אני עושה? קיבלתי רבע ממה שביקשתי. הולכת להשתחרר קרן חדשה שדיברו עליה, האם אני יכול לקחת וללכת, לחכות למשהו יותר טוב?' כולם אמרו לי, 'לא יודעים, קח את הכסף ותברח. לא יהיה יותר טוב מזה'. הבנקאית שלי אמרה, 'אתה מהיחידים שקיבלו'".