אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר, שוחח הערב (שלישי) עם ענת דוידוב בתוכנית "איפה הכסף" ב-103FM וסיפק הערכה מתי יוכלו אזרחי ישראל לשוב ולטוס לחו"ל ללא מגבלות.

פתיחת השמיים הייתה מתוכננת ל־16 באוגוסט. מה הליקויים במתווה מבחינת חברות התעופה?
"קודם כל השמיים פתוחים, בואו נדייק. השמיים פתוחים, נתב"ג פתוח, יש קרוב ל־25 חברות תעופה שטסות מנתב"ג 3,000 איש נוחתים פה ויוצאים מכאן. ישראייר טסה היום לבודפשט, אתמול למוסקבה והטיסה עד עכשיו 100 אלף נוסעים מתחילת המשבר, כך שהשמיים פתוחים. המתווה אמור לאפשר, בעיקר לחברות הישראליות, לחזור לפעילות השגרתית שלהן, קרי להטיס ישראלים לנופש בחו"ל ולהטיס אנשי עסקים לביקור בחו"ל ואנשי עסקים מחו"ל לביקור בארץ".

אם מחר אנחנו רוצים לטוס לפריז, יש לנו בעיה. אנחנו לא ערוכים מבחינת בדיקות, לא ערוכים מבחינה רפואית.
"בואו נעשה סדר כי יש פה בלבול אחד גדול. לך אין שום בעיה לטוס מחר לפריז. יש בעיה שבחזרה מפריז דורשים ממך להיכנס ל־14 יום בידוד. מראשיתו של התהליך הזה קיימנו מאבק שבמסגרתו ביקשנו שיהיה בידול בבידוד - קרי שתהיה הבחנה בין מדינות מסוג אחד למדינות מסוג שני. בדיוק כפי שיש במסלולי הדיוטי פרי שכולנו כבר שכחנו אותם - מסלול ירוק כשאין לך מה להצהיר ומסלול אדם כשיש לך מה להצהיר. אותו דבר פה, והמתווה התקבל. יש פה פריצת דרך מבחינתנו לפחות, בה אנשים יגיעו ממדינות ירוקות לא יידרשו להיכנס לבידוד.

"אין בעיה בתעופה, יש בעיה בתחלואה. כל המדינות הירוקות כרגע לא מוכנות לקבל אותנו. קיימתי אתמול שיחה אישית עם שר התיירות היווני, שלשום עם שרת התיירות הבולגרית - הם פשוט לא מוכנים כרגע לקבל אותנו. אנחנו צריכים לצפות לירידה בתחלואה ואז יכול להיות שחלק מהמדינות הירוקות יאפשרו להיכנס תחת בדיקת קורונה כזאת או אחרת".

אז לא הייתי קוראת לזה שהשמיים סגורים אבל זה לא שאני יכולה לקום מחר ולטוס לאן שאני רוצה כי לא יקבלו אותי בכל מדינה משום שאני ממדינה אדומה. מה 40 מדינות עשו טוב יותר מאיתנו שאנחנו לא?
"יש 40 מדינות שהחלק הארי שבהן נמצא בתוך אירופה, והם מתייחסים לאירופה כגוש אחד ובתוך אירופה התנועה היא כמעט חופשית לחלוטין, וכל מדינה קובעת לעצמה את הסייגים ובאמת זה מתעדכן מדי יום. זאת אומרת - בלגיה הודיעה אתמול שמי שמגיע ממדינה מסוימת צריך בידוד ומי שמגיע ממדינה אחרת לא צריך בידוד, זה מתעדכן מדי יום. הבעיה שלנו, שאנחנו אדום בוהק. חמישה חודשים אני משתדל להסתכל על חצי הכוס המלאה. מה שקרה עכשיו זה צעד ראשון ואחרי שזה מיושם יבוא הצעד הבא".

אתמול ישבו בוועדת הקורונה, לא נתנו תשובות. מה הסיכוי שבסוף נתחיל לטוס?
"ישראל ערוכה לביצוע טיסות, היא גם סגרה הסכם עם אחד מבתי החולים המובילים בארץ לביצוע בדיקות קורונה וקבלת תשובות תוך פחות מ־24 שעות. אני מעריך שאחרי פרסום המתווה הזה, בתקופה של עוד שבוע או שבועיים יאפשרו לישראלים לטוס לחו"ל - וברור שהם יעשו בדיקת קורונה ביציאה ובחזרה".