המשבר הכלכלי הגדול עדיין כאן ומאות אלפי ישראלים טרם חזרו לעבוד, אך חלק מהם כלל לא רוצים לחזור לעבודה ומעדיפים ליהנות מדמי האבטלה שהמדינה מציעה. כחלק מהמאמץ להילחם בתופעה, בשירות התעסוקה קוראים למעסיקים לדווח על אותם עובדים, על מנת שיוכלו לבדוק האם לשלול את זכאותם לדמי אבטלה. משה יפרח, סמנכ"ל השמה ומעסיקים בשירות התעסוקה, שוחח היום (חמישי) עם אלון גל וליאת רון בתוכנית "איפה הכסף" ב-103FM וסיפר על האסטרטגיה בה נוקטים בשירות התעסוקה.

"התפקיד שלנו הוא לדחוף את העובדים חזרה לאותם מעסיקים שרוצים להחזיר אותם לעבודה, ואנחנו נעשה את זה בדרכי נועם ובעזרת הסבר לאותם עובדים, למה כדאי להם לחזור לעבודה ולא לנצל את כל יתרת האבטלה שיש להם", הסביר יפרח והדף את הטענות כי המעסיקים 'מלשינים' על עובדיהם. "התפקיד שלנו הוא להחזיר כמה שיותר עובדים למעגל העבודה. זה עוד כלי שיסייע לנו, אנחנו בקשר עם דורשי העבודה ונצטרך לעשות הכל כדי להחזיר אותם חזרה לעולם העבודה".

"אנחנו נקבל פרטים מהמעסיקים עם שמות העובדים ונתקשר בצורה פרטנית לכל אחד שמסרב לחזור לעבודה. נציע להם לחזור לעבודה, נגיד להם מהי המשמעות של זה שהם לא חוזרים לעבודה מבחינת ימי האבטלה, ואם נראה הצדקה שאין לאותו עובד יכולת לחזור לעבודה בשלב זה, נשקול זאת בכובד ראש", סיפר יפרח על התהליך. "אנחנו נבדוק כל מקרה לגופו, ולא נשלול אבטלה בהינף יד לאנשים".

בהמשך, סיפר יפרח על הניסיונות במשרד התעסוקה להציע לעובדים שהוצאו לחל"ת או פוטרו אלטרנטיבות מקצועיות. "נתנו מענה לחלק גדול מדורשי העבודה גם בתחום ההשמה, במענה של השמה ישירה וגם בכלים תומכים כמו הקניית כישורים ומקצועות", הוא אמר והתייחס גם למנהלת ההכשרות שקמה בשיתוף של משרד האוצר ומשרד העבודה. "במשרד האוצר הבינו שאנו הגוף הביצועי הממשלתי היחיד שיכול לתת מענה למובטלים, ובקרוב תשמעו על שני פרויקטים גדולים שאמורים לסייע גם למעסיקים וגם לדורשי העבודה".