הכתבה נכתבה בשיתוף עיריית באר שבע ומשרד הבינוי והשיכון

הזדמנויות תעסוקה משתלמות ליד הבית
שכונת פסגת רמות בבאר שבע היא שכונה הממוקמת במיקום מושלם בצפון העיר, ברובע החדשנות הראשון בישראל הכולל את פארק ההייטק של באר שבע, אוניברסיטת בן גוריון והמרכז הרפואי סורוקה. 

את פארק ההייטק של באר-שבע, מאכלסות כבר כ- 70 חברות הייטק וסטרטאפים מובילים לצד בית הספר למקצועות המחשב וההגנה בסייבר של צה"ל שנפתח בשנה שעברה. עם סיום הקמתו הפארק יכלול כ- 200,000 מ"ר של שטחי תעסוקה, שבהם יועסקו כ-10,000 עובדים בחברות ההייטק המובילות בארץ ובעולם.

במקביל להזדמנויות התעסוקה בהייטק ובסייבר באר שבע הולכת והופכת גם למרכז אזורי של התעשיות הביטחוניות הישראליות, כאשר התעשייה האווירית, רפאל ואלביט מרחיבות את פעילותן באזור וצפויות להעסיק בשנים הקרובות אלפי מהנדסים ועובדים מבאר שבע. 

לצד פארק ההיי טק מוקם מרכז החדשנות של בית החולים  סורוקה שיציע מאות משרות בתחומי החדשנות הרפואית ובמקביל האוניברסיטה מכפילה את הקמפוס הצפוני. 

פארק ההייטק בלב רובע החדשנות של באר שבע (הדמייה: עיריית באר שבע)
פארק ההייטק בלב רובע החדשנות של באר שבע (הדמייה: עיריית באר שבע)

בבאר שבע נדרשות הכי מעט שנות הכנסה לרכישת דירה 
באר שבע משתלמת ליזמים ולרוכשי הדירות. נתונים שפורסמו לאחרונה על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בחנו את המחירים הממוצעים של דירות בערים הגדולות בישראל אל מול ההכנסה החודשית הממוצעת באותה עיר, על פי הנתונים באר שבע היא העיר שבה נדרשות שנות ההכנסה המועטות ביותר עם 10 שנות הכנסה בלבד לרכישת דירה במחיר ממוצע בעיר, לשם השוואה בירושלים לתושבי העיר נדרשות 26.9 שנות הכנסה לרכישת דירה ממוצעת בעיר ובתל אביב 22.2 שנות הכנסה. 

תכנון חדשני בצפיפות נמוכה 
מלבד הזדמנויות תעסוקה איכותיות, והכדאיות הכלכלית ברכישת דירה, שכונת פסגת רמות שתכלול כ- 3700 יחידות דיור, היא שכונת מגורים חדשנית שתכלול גם פרויקטים לשכירות ארוכת טווח, דיור מוגן, שטחי מסחר ותעסוקה וכן מוסדות ציבור, מוסדות חינוך ופארקים לטובת הציבור. היא מתאפיינת גם בנגישות תחבורתית גבוהה, ממוקמת במרחק קצר מתחנת רכבת ישראל ובסמוך אליה יוקם מחלף תנועה שיאפשר כניסה ויציאה נגישה ומהירה. 

טבע, ספורט ופעילות תרבות ופנאי לתושבים
לא הרבה שכונות עירוניות מוקפות בפארקים, ובשטחים ירוקים ופתוחים כמו פסגת רמות. למרגלות השכונה ממוקם "פארק המשחקים", המשתרע על פני כ-60 דונמים וניתן למצוא בו מתקני משחק רבים, כולל מתקנים נגישים, מתקני אקסטרים, שבילי אופניים ושבילים להולכי רגל, נחל מלאכותי המתחיל במפל קטן ומסתיים בבריכה, מתחמי דשא לפיקניק ובוסתן עצי פרי. יער רמות הממוקם מרחק הליכה מהשכונה מהווה את החיבור בין העיר לטבע ובעתיד יפותח כאזור עם שבילי טיולים, שבילי אופניים, ועוד.

הדמיית שכונת פסגת רמות (הדמייה: עיריית באר שבע)
הדמיית שכונת פסגת רמות (הדמייה: עיריית באר שבע)

חינוך למצוינות ולימודי אמנות וסייבר מגיל צעיר
בעיריית באר שבע שמים דגש על תחומי החינוך, המצוינות והקידום של הילדים והנוער בעיר. בעיר פועל מודל יחודי שבו 8 מרכזי מצוינות בתחומים שונים : תיאטרון, ספורט, אמנות, מדעים, מחול, מנהיגות, שחמט ומוזיקה, המאפשרים לכל תלמידי העיר – להכיר כבר מהגן את התחומים השונים, להיחשף אליהם באופן חווייתי, ובמהלך כיתות היסודי – להעמיק ולהרחיב את הפעילות בתוך התחומים השונים, בביה"ס ומעבר לשעות הלימודים.

בנוסף, בימים אילו העירייה בשיתוף אוניברסיטת בן גוריון , נמצאת בשלבי תכנון מתקדמים להקמת תיכון חדש, על-אזורי וארצי, שימוקם ברובע החדשנות בסמיכות לשכונת פסגת רמות ולאוניברסיטה. בית הספר יתמקד בלימודי מדעים ואומנויות, שבמרכזו לימודי סייבר במגמת המדעים. מגמות ללימודי סייבר נפתחו השנה גם בשמונה בתי ספר תיכונים בעיר.

עיר של תרבות ואמנות 
בבאר שבע פועלים למעלה מ- 20 גופי תרבות לאומיים יוצרים , תיאטראות,  להקות מחול מקצועיות , בית ספר למשחק, מוזאונים , תזמורות ועוד... מדי שנה נערכים בעיר עשרות פסטיבלים ואירועי חוצות ייחודיים.  אמפיפארק באר שבע המכיל כ 10,000 צופים מארח מופעים של מיטב האמנים בארץ ובחו"ל. כל זה לצד טיפוח ושילוב אמנים צעירים, יוצרים בתחילת דרכם המקבלים עידוד עירוני, 

הזדמנות ליזמים – מכרזים חדשים לבנייה למגורים ובנייה להשכרה ארוכת טווח 
שכונת פסגת רמות תכלול כאמור עם השלמת 3700 יח"ד, במכרז שנערך לפני כשנה שווקו בשכונה כ- 1500 יחידות דיור ליזמים מובילים והפרויקטים נמצאים בשלבי תכנון ורישוי. 

בימים אלו משווקת עיריית באר שבע בשת"פ עם משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל  כ- 1109 יחידות דיור נוספות ב- 6 מתחמים בשכונה במסגרת מכרז דיור במחיר מטרה. במכרז ישווקו סה"כ כ- 555 יח"ד במסגרת תוכנית הדיור הממשלתית מחיר מטרה ועוד כ- 554 יחידות דיור שישווקו בשוק החופשי. תנאי המכרז שופרו והתפרסמו בחוברת המכרז החדשה ואת ההצעות ניתן להגיש עד תחילת חודש יולי 2023

כמו כן רשות מקרקעי ישראל יחד עם חברת "דירה להשכיר" משווקות מחדש קרקעות לבנייה של דיור להשכרה בשכונה, המכרז המשופר כולל 158 יח"ד לשכירות ארוכת טווח ו – 154 יח"ד למכירה.

לינק למכרז: https://apps.land.gov.il/MichrazimSite/#/michraz/20230009 

הכתבה נכתבה בשיתוף עיריית באר שבע ומשרד הבינוי והשיכון