קניית דירה הייתה, מאז ומעולם, אחת ההחלטות הדרמטיות בחיי זוג ומשפחה. בתרבות הישראלית, שבה הורגלנו להיות בעלים של דירה, האפשרות לגור לטווח ארוך בשכירות כמעט אינה קיימת, והרצון להתבסס בחיים כרוך כמעט תמיד בלקיחת משכנתה.

זוהי העסקה הכלכלית הגדולה והמשמעותית ביותר בחייהם של רוב משקי הבית, ולווים רבים מבקשים ליווי אנושי ואישי של בנקאי המתמחה בתחום המשכנתאות - מה שלרוב עומד בסתירה למגמות הדיגיטציה של עולם ההלוואות והפיננסים.

בבנק לאומי עובדים כבר כמה שנים על יצירת פתרונות שיגשרו על הפער הזה, המשלבים נוחות ודיגיטציה מלאות, לצד ליווי מקצועי קרוב ואישי של בנקאי משכנתאות - במהלך בקשת ההלוואה ואף לאחריה. שירות כזה הוא "צעד ראשון לדירה" - שירות דיגיטלי המאפשר לזוגות המתעניינים לקבל מענה מהיר וחכם לשאלות הבוערות מבחינתם לקראת הצעד הגדול.

צעד גדול בליווי צמוד

"רכישת דירה היא תמיד צעד גדול וחשוב", אומר ראש חטיבת המשכנתאות של בנק לאומי, אורי יוניסי, שהראיון עמו מובא כחלק מסדרת כתבות מיוחדת עם מומחי לאומי בנושאים פיננסיים המשפיעים על חיי היומיום של כולנו. "בתקופה הזאת כל השאלות בוערות עוד יותר", מוסיף יוניסי. "אנחנו נמצאים בתקופה סוערת מאוד בשוק הנדל"ן, שמגיע עכשיו לשיאים אחרי שהיה בקיפאון מאז פרוץ המלחמה באוקראינה".

המלחמה הביאה לעליות ריבית במדינות המפותחות - ובהן ישראל, מה שגרם לקבלנים רבים להקפיא פרויקטים. "הקיפאון הזה הגיע אחרי שנים ארוכות שבהן לא נבנו דירות בקצב ריבוי בתי האב בשנה, ולכן אנחנו במצב שבו חסרות 130 אלף דירות בישראל, הביקוש עולה ובעקבותיו המחירים", מסביר יוניסי. "המשמעות היא שמי שרוצה דירה, מרגיש צורך לקנות אותה כאן ועכשיו, כי בעתיד יהיה עוד יותר יקר".

"הזוגות הצעירים סופגים התייקרות של 15 שנה", אומר יוניסי, "וגם כשהצורך שלהם מובן וההזדמנות היא אולי בלתי חוזרת, חשוב שישאלו את עצמם את השאלות הנכונות כדי שהעסקה תתאים להם".

שמונה שאלות מפתח

שירות "צעד ראשון לדירה" עושה את החשיבה הראשונית הזאת יחד עם הלקוחות, ומאפשר להם לענות על שמונה שאלות בסיס חשובות שמצביעות על הצרכים והיכולות הספציפיים להם. האפליקציה נותנת לבני הזוג אינדיקציה לגבי העסקה המתאימה להם ואז מאפשרת להם ליצור קשר עם חטיבת המשכנתאות ולהתחיל תהליך - שגם הוא יכול להתנהל בדיגיטל.

"ההחלטה של הזוגות צריכה להיות מושכלת, ואנחנו רוצים לעזור בזה. גם אם לקנות דירה עכשיו זו הזדמנות, חשוב שלא להיכנס לתהליך משעבד שמותח מדי את גבולות היכולת. עדיף לעשות התאמות - לשנות מיקום או גודל דירה, ולצאת לדרך עם עסקה טובה ומתאימה". 

טיפ קטן לשירות גדול:
-שם השירות: צעד ראשון לדירה.
-עושה בשבילכם: מגלה לכם, בשאלון מהיר ופשוט, מהו המסלול הנכון עבורכם ומקשר אתכם ישירות אל הבנקאי שיטפל בכם בלאומי למשכנתאות.
-עלות: ללא עלות.
-איך מצטרפים: לחיצה באפליקציה או באתר.
-הכל בכפוף לשיקול הדעת ולקריטריונים של הבנק וכמפורט בחוזים שייחתמו בין הלווים לבין הבנק. אי־עמידה בפירעון ההלוואה עלולה לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל. פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או התחייבות להעמדת אשראי. שירות זה איננו מהווה בקשה לאישור עקרוני. הבנק רשאי להפסיק את השירות בכל עת.