חניה מקוונת: האם לא ירחק היום שנהגים החונים בכחול לבן לא יצטרכו לדאוג שמא יקבלו דוחות? טכנולוגיה ישראלית שפיתחה חברת ההזנק WiseSight, בשיתוף עם אפליקציית פנגו, צפויה לפתור את מצוקתם של הנהגים בערי ישראל ולהפוך את המדינה לראשונה בעולם שבה מיושמת הטכנולוגיה. שני הצדדים מורווחים: הנהגים לא יקבלו דוחות חניה מהרשות המקומית, והיא מצדה תרוויח יותר מנהגים המשלמים כחוק על החניה.הטכנולוגיה של WiseSight מאתרת בעלי כלי רכב שלא הפעילו תשלום על חניה בכחול לבן. בשיתוף פעולה עם המידע שמחזיק יישומון החניה פנגו, היא תשלח מסרונים לאותם נהגים כדי לתת להם הזדמנות להפעיל תשלום על החניה בלי שיקבלו דוח חניה. רק הרשומים לפנגו יוכלו לקבל את ההודעות לנייד, ורק באזורים שבהם נפרסה המערכת בשיתוף עם הרשות המקומית. הטכנולוגיה תפעל גם עם יישומוני חניה אחרים ובשיתוף פעולה עם חברות טכנולוגיה אחרות מתחומי התחבורה והחניה בישראל וברחבי העולם. 

חניון. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

 
אז איך זה פועל? הטכנולוגיה של WiseSight ממפה את כלי הרכב החונים ברחוב ועורכת בדיקה מאובטחת במערכת החניה של הרשות העירונית. אם בעל הרכב אינו משלם על החניה ואינו זכאי לפטור כלשהו בתשלום אגרת החניה - ובתנאי שרכבו רשום בחשבון פנגו - נשלח לגורם הרלוונטי בחשבון מסרון מזוהה ובו תזכורת להפעיל את התשלום על החניה כדי להימנע מקנס: "חונה בכחול לבן? לא לשכוח להפעיל פנגו".
 

העיר הראשונה בישראל (ובעולם בכלל) שבה הטכנולוגיה כבר עברה בשלבי פריסה מתקדמים היא כפר סבא, שחזונה להפוך ל"עיר ללא דוחות". בחודשים האחרונים הוטמעה המערכת של WiseSight כפיילוט (תוכנית הרצה) בכמה וכמה אזורים בעיר שבהם נגבה תשלום על חניה בכחול לבן. המערכת היא חלק ממיזם "עיר חכמה" של עיריית כפר סבא, והיא מתבססת על מצלמות הפרוסות בשלושה מתחמי חניה באזור חניוני מרכז העיר ורחוב ויצמן.
 
ערים רבות בארץ ובעולם פתחו במגעים עם נציגי החברה. בחודשים הקרובים הן צפויות לרכוש את הטכנולוגיה וכך להביא בהדרגה הן להגברת התשלום והן להפחתת מספר דוחות החניה שמקבלים התושבים. רועי אלבז, מנכ"ל פנגו: "כשהקמנו את פנגו, היה לנו חזון - ליצור לנהגים את הערך הרב ביותר. אנחנו שמחים להביא לנהגים עוד פתרון טכנולוגי מתקדם המגשים את החזון הזה. הפיצ'ר החדש יפחית עוד יותר את מספר הדוחות שמקבלים הנהגים ויבטיח להם חיסכון כספי ניכר. אנחנו מודים לעיריית כפר סבא על שהייתה הראשונה שהרימה את הכפפה ושיתפה פעולה בהטמעת הטכנולוגיה".
 
עקיבא ערמון, מנכ"ל WiseSight: "אנו רוצים להודות לעירייה, שהייתה הראשונה שבחרה להתקין את המערכת - ובתום תקופה קצרה כבר נהנית מהיתרונות שיש לה להציע. חברתנו מתמקדת במתן שירותי 'עיר חכמה' לעיריות השונות ומתמקדת היום בנושא החניה. המודל שאנו מציעים הוא לטובת החונה ולטובת העירייה גם כן, והוא בבחינת מהפכה בתחום זה. אנו מזמינים ערים נוספות ללמוד ולאמץ את המודל".