היסטוריה מתרחשת הערב (שישי) בחלל החיצון, כאשר כריסטינה קוך בת ה-40 וג'סיקה מאיר בת ה-42 ביצעו הליכת חלל. זו הפעם הרביעית שקוך, שנמצאת בחלל כבר למעלה מ-200 ימים מבצעת את הפעולה, והפעם הראשונה עבור מאיר, אך זו אינה הסיבה שהן עשו היסטוריה. למעשה, זו הפעם הראשונה בה שתי נשים מבצעות הליכת חלל כצוות, והשתיים צפויות לשהות בחלל כשש וחצי שעות. מטרת המשימה שלהן היא להחליף יחידת טעינה של סוללה לקויה בצד החיצוני של התחנה. 

במהלך ביצוע המשימה, השתיים שוחחו עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. "אתן נשים אמיצות מאוד ומה שאתן עושות זה פשוט מדהים", אמר, "אני חייב להגיד לכן שאני לא בטוח שהייתי רוצה לעשות דבר כזה בעצמי". בהמשך שאל אותן מה המסר שלהן לנשים שצופות בהן ומתעניינות בתחום החלל. מאיר, שנמצאת בחלל מזה כמה שבועות השיבה: "היו עוד נשים שעשו את זה לפנינו אבל זו הפעם הראשונה שיש שתי נשים שעושות את זה ביחד. אנחנו עושות את העבודה שהוכשרנו והתכוננו אליה כך שעבורנו זה לא דבר רציני במיוחד. עם זאת, אנחנו מבינות שמדובר בהישג".

מאיר הוסיפה: "אנחנו מאוד מעריכות את אלה שבאו לפנינו והולכות בדרכן כדי להגיע לאיפה שאנחנו היום. כריסטינה ואני מקוות שאנחנו מספקות השראה למי שיש לו חלום ורוצה להגשים אותו. זו הרגשה מדהימה שלא אשכח ואני שמחה לחלוק את הרגע הזה עם כריסטינה חברתי הטובה. זה כבוד להיות פה ולייצג משהו שמשפיע על אחרים".
 
הנשיא טראמפ הגיב: "כריסטינה וג'סיקה אני רוצה להודות לכם על העבודה הקשה. אתן מדהימות והגעתן למקום שרק בודדים היו בו. זה צעד חשוב אנחנו בדרך למאדים. אנחנו נחזור לנחות על הירח ומשם נמריא למאדים כי ג'ים (בריידנשטיין, ראש נאס"א) אמר שזו הדרך הטובה ביותר לדעתו. אתן נשים חזקות ואמיצות ומייצגות את המדינה שלנו. מיליונים צופים בכן מה כאשר שאתן עושות דבר מיוחד. קודם הירח ואחר כך מאדים. תודה לכן".
 

 

כאמור האירוע ההיסטורי אמור היה להתרחש במרץ האחרון, אך בוטל מסיבה מעוררת סערה ועצבים ברחבי העולם. קוך והאסטרונאוטית אן מקליין (שבינתיים חזרה לכדור הארץ) היו אמורות לבצע הליכת חלל, אולם האירוע נדחה עקב מחסור בחליפה בינונית המתאימה למידות נשים. במקום זאת, ליווה את משימתה של קוך האסטרונאוט ניק האג.
הסיבה לביטול הובילה לביקורת רבה כלפי סוכנות החלל האמריקאית (נאס"א), על כך שבעצם הם לא דאגו לציוד מתאים לשתיהן. ההכרזה על המשימה של השתיים לוותה בראיון שקיימו עימן מתחנת החלל הבינלאומית, כאשר המשפט הראשון שנאמר על ידי הקריין היה שהפעם יש שתי חליפות מתאימות למידות של נשים. 

כל אחת מהשתיים צפויה לעשות היסטוריה בתחום נוסף. קוך תשבור בשנה הבאה את שיא השהייה בחלל לנשים - המשימה שלה צפויה להימשך 328 ימים בסך הכל, כך שלמעשה תזכה להיות חלק משלוש משלחות שונות - 59, 60 ו-61. זו המשימה השנייה באורכה בהיסטוריה של נאס"א. בשיא מחזיק האסטרונאוט לשעבר סקוט קלי, ששהה בחלל החיצון 340 יום, בין השנים 2015-2016.
מאיר נחשבת לאחת המועמדות המובילות להיות האישה הראשונה שתדרוך על הירח, זאת כחלק מפרויקט "ארטמיס" של נאס"א. בסוכנות החלל האמריקאית שואפים להנחית אסטרונאוטים על הירח, בפעם הראשונה מאז תחילת שנות ה-70. ככל הנראה, שני אסטרונאוטים יזכו לעלות על החללית שתיקח אותם למשימה על פני הירח.
נכון להיום, רק 15 נשים יצאו להליכת חלל - תמיד מלוות בגברים. לשם ההשוואה, האדם הראשון שהשתתף בהליכת חלל היה אלכסיי לאונוב, שמת בתחילת השבוע בגיל 85, מברית המועצות לשעבר במרס 1965. האישה הראשונה להשתתף בהליכת חלל הייתה סבטלנה סאביטסקאיה, גם היא קוסמונאוטית סובייטית, שעשתה זאת ב-1984, 19 שנים אחרי הגבר הראשון.