גאווה ישראלית: פורום החלל האוסטרי הכריז היום (חמישי) על בחירתם של תשעה אסטרונאוטים אנלוגיים שיובילו את משימת אמאדי AMADEE 2020 שתיערך במכתש רמון. הצוות הבינלאומי מורכב מנציגים מפורטוגל, גרמניה, ספרד, הולנד אוסטריה, יוון וישראל. הם נבחרו מתוך עשרות מועמדים בינלאומיים שהגיעו לפורום החלל האוסטרי, הגוף הבינלאומי המוביל בעולם למשימות אנלוגיות המדמות חיים על מאדים.

הצוות הנבחר יחל כעת אימונים מיוחדים במרכז פורום החלל האוסטרי באינסברוק לקראת המשימה האמיתית הצפויה באוקטובר 2020. תשעת האסטרונאוטים האנלוגיים יתחלקו לצוות המשימה הכולל שישה אנשים ושלושה נוספים יהיו צוות הגיבוי. שני הצוותים יעברו את אותם האימונים בדיוק ויהיו מוכנים למשימה. במידה ואחד מאנשי הצוות לא יוכל להשתתף או לעמוד במשימה עד סופה, אחד מצוות הגיבוי ימלא את מקומו. בין החברים בצוות המיוחד - שני ישראלים.

המשימה במכתש רמון בנגב, היא שיתוף פעולה ראשון מסוגו בישראל, בין פורום החלל האוסטרי וסוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה. במסגרתו, במהלכו במהלך חודש שלם (אוקטובר-נובמבר 2020), ששת האסטרונאוטים האנלוגיים יערכו ניסויים ומחקרים מדעיים, כשהם חיים ועובדים במבנה מיוחד שיוקם עבורם המדמה את החיים במאדים. במהלך כל התקופה, האסטרונאוטים האנלוגיים יחיו בבידוד ובניתוק מ"כדור הארץ" ויצאו לניסויים כשהם לבושים בחליפות חלל מיוחדות.

אלון טנצר (צילום: פורום החלל האוסטרי OeWF)אלון טנצר (צילום: פורום החלל האוסטרי OeWF)

ליעד יוסף (צילום: פורום החלל האוסטרי OeWF)ליעד יוסף (צילום: פורום החלל האוסטרי OeWF)

הקשר היחיד שלהם עם כדור הארץ ובני האדם, יהיה דרך מרכז בקרה מיוחד שיוקם גם הוא במכתש רמון ויעקוב 24 שעות ביממה אחר הפעילות שלהם במהלך כל התקופה. את המשימה של בניית ההביטט (המבנה המיוחד) וחדר הבקרה תבצע עמותת D-MARCS, שלה ניסיון רב בבניית הדמיות מהסוג הזה. 

אבי בלסברגר, מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה אמר כי "שיתוף הפעולה שלנו עם הפורום האוסטרי ואירוח משימת AMADEE 20  בישראל הינה חלק מהמדיניות שלנו לתמוך במדע, להשתתף במאמצים הבין לאומיים של חקר החלל בעזרת משימות מאוישות כמו גם הפעילות הענפה אותה אנו מבצעים בתחום החינוך והנגשת פעילות החלל לקהל הרחב.  אנו גאים לטול חלק במשימה זאת ונשקיע את כל המאמצים הנדרשים להבטחת הצלחתה".

ד"ר גרנוט גרומר מנהל פורום החלל האוסטרי, הדגיש את אופייה הבינלאומי של המשימה וציין כי "80 מדענים מ-12 מדינות פיתחו ציוד, נהלים וניסויים שייבחנו על ידי האסטרונאוטים האנלוגיים שלנו במהלך שהות בת ארבעה שבועות בישראל. המוסדות המשתתפים מגיעים מצרפת, גרמניה, ישראל, איטליה, פורטוגל, שוודיה, בריטניה, ארה"ב ואוסטריה".

כאמור, שני נציגים ישראלים משתתפים בפרויקט - אחד בצוות המשימה והשני חבר בצוות הגיבוי. אלון טנצר חבר בצוות הפרויקט. הוא בעל תואר ראשון במדעים, במתמטיקה, מדעי המחשב ומדעי תעופה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ותואר שני בנוירו-ביולוגיה במכון ויצמן למדע.  שירת בחיל האוויר, שם שימש בין היתר בתפקידים של מפתח תוכנה וראש צוות. עבד כחוקר וכמדען נתונים במכון ויצמן למדע. עובד כרגע כמהנדס AI בכיר בסינגפור ובונה פתרונות מבוססי בינה מלאכותית לחברות שונות. הוא צולל מתקדמים במים פתוחים ועם רשיון צניחה חופשית. הוא דובר עברית, אנגלית, צרפתית וסינית.

ליעד יוסף חבר בצוות הגיבוי. הוא בעל תואר ראשון במתמטיקה מהאוניברסיטה העברית בירושלים ובכלכלה מאוניברסיטת תל אביב. הוא שירת בחיל האוויר (פרויקט תלפיות) והשתחרר בדרגת סרן. בשנת 2018 הוא השתתף בתוכנית לימודי החלל של ISU. השתתף במשימה אנלוגית של מאדים בישראל כאסטרונאוט אנלוגי כחלק מארגון DMars וכעת הוא לומד בינה מלאכותית בתוכנית לימודים בישראל. דובר עברית, אנגלית וספרדית.