סקירת הרבעון הראשון של 2023 של מכון המחקר והמדיניות (SNPI) Start-Up Nation Policy Institute מעידה על ירידה משמעותית בהשקעות בהייטק הישראלי. אורי גבאי, מנהל מכון מדיניות סטארט אפ ניישן (SNPI), הביע היום (ראשון) חשש כבד נוכח ירידת היקף ההשקעות בחברות הייטק כחול לבן בעקבות הדאגה מהשלכות הרפורמה המשפטית בתוכנית "איפה הכסף" עם ענת דוידוב ב-103FM.

לחצו כאן וקבלו את עיתון מעריב לחודש מתנה למצטרפים חדשים<<<
 
 "אנחנו מראים שיש שתי מגמות, הראשונה היא המשך המיתון הגלובלי העולמי, והמגמה השנייה, הייחודית רק לישראל, היא נושא הרפורמה שמגבירה את אי הוודאות ומשפיעה ישירות על ההייטק הישראלי", אמר גבאי בפתח דבריו. "נורא קשה להבחין בין השתיים, אך השילוב של שתי המגמות משפיע על ההייטק באופן שלילי. זה סקטור מאוד נייד, חברות יכולות להיות אבל גם בלונדון ובניו יורק, אני חושב שזה צו 8 לכולנו לנסות לשמר את ההייטק הישראלי בישראל". 

הוא הוסיף כי "מדובר על פחות השקעות בחברות הייטק ישראליות, זה נכון גם בסכום ההשקעות שהוא הנמוך ביותר מאז 2018 וגם במספר ההשקעות שנעשו. אחד הדברים שאנו עושים הוא לנסות לבודד את ההשפעה המקומית. בעמק הסיליקון ובכלל בארה"ב מתחילה להשתנות המגמה, ואנו רואים עלייה בהשקעות שם. העולם במובן מסוים מתחיל להתאושש. בישראל, עם הגורם הייחודי שלנו, המשך המגמה לצערנו הוא שלילי". 

:"אנחנו יודעים שבאי ודאות, משקיעים נוטים לא להיכנס בסכומים גדולים. הבעיה שלנו היא שאם אותם משקיעים יגידו לסטארטאפים בתחילת דרכם שישמחו להשקיע בהם אלא אם יעבירו את הנכסים לארה"ב, זה יותר מסוכן. אנו עלולים לקבל עשרות סטארטאפים שמתחילים לפרוח, אך לא כאן".

לסיום אמר: "מעולם לא הייתי כל כך מודאג ופסימי. מה שקורה ברבעון האחרון מערער את היסודות של ההייטק הישראלי. זה צריך להמשיך עוד 3-2 רבעונים ונדבר על ההייטק הישראלי בלשון עבר. זה צריך להדאיג את כולנו. צריך להחזיר את הוודאות, כל העולם הזה של ההשקעות, ודאי של משקיעים זרים, שונא אי ודאות. צריך או לעצור או להגיע להסכמה". 

 סייעה בעריכת הכתבה: מיכל קדוש, 103FM