ראשון לציון ממשיכה במסורת ותקיים זו השנה ה-15 את כנס השפה היחיד מסוגו בארץ העוסק בשפה העברית על כלל היבטיה השונים. בכל שנה הכנס מתחדש ופונה לקהלים נוספים וחדשים, בין היתר זוכה לשיתוף פעולה פורה משלל הצוותים החינוכיים ותלמידי העיר המהווים חלק בלתי נפרד מהכנס.

השנה יכלול הכנס שלל מושבים ואירועי תרבות שיעמדו בסימן "עברית שלו שלה" יחסה של השפה למגדר. השפה העברית, בניגוד לשפות אחרות, "מסגירה" מגדר (את, אתה, הם, הן). היא מחייבת את הדוברים.ות להתייחס למגדרו של אדם. במרוצת השנים, עשרות אנשי אקדמיה, מרצים, אנשי רוח, חוקרים, סופרים, משוררים, יוצרים, שחקנים וזמרים, ייקחו חלק במושבים ובהפקות מקור ייחודיות לכנס השפה, אשר יבטאו את יחסה של השפה למגדר וביחס ישיר לכך את היחס החברתי העולה מן השפה במגוון תחומים.

  • "שני קולות" – הפקת מקור בהשתתפות: שירי מימון, בניה ברבי, שמעון בוסקילה, אלון אולארצ'יק, זהבה בן, נורית גלרון , מאיה אברהם, גיא זו ארץ ובהנחיית מיקי קם ונתן דטנר.
  • ריטה וצרויה להב במושב מיוחד "שפה משלה", מפגש בין יוצרת לסופרת.
  • "זמן עכשיו" - עברי לידר מגיע לכנס השפה העברית עם המופע, המצליח שלו ושוזר בתוכו שירים  שמערבלים מגדרים באופן שכל כך אופייני לו.
  • היוצר, נועם חורב, על תהליך היצירה לזמרות והכתיבה מגרונה של אישה ולהיפך ועל סיפורים מרתקים מאחורי השירים שכתב
  • ההגיונריה ה-15: הכנס השנתי של חובבי תשבצי ההיגיון
  • מילון הסלנג של דן בן אמוץ ונתיבה בן יהודה חוגג חמישים בהשתתפות: יאיר ניצני, השחקנית בת חן סבג ודוד גורביץ'
  • "שפה גאה" - שיר ראובן, לאון שניידרובסקי, ד"ר רוביק רוזנטל ודותן ברום ידונו בשינוי המהפכני שחוללה הקהילה הגאה בשפה ומטבעות הלשון הייחודים שהטמיעה בתרבות שלנו. בעריכה והנחיית העיתונאית, אורית מרלין רוזנצוייג.
  • הסופרת יוכי ברנדס, חתן פרס ישראל לתנ"ך יאיר זקוביץ' והמנצח דוד זבה יחד עם ד"ר אורית אבנרי בעקבות שתיקתן, שירתן ודיבורן של נשות המקרא.

ב-8.2 ייפתח הכנס עם "2 קולות", הפקת מקור. שירי מימון, בניה ברבי, שמעון בוסקילה, אלון אולארצ'יק, זהבה בן, נורית גלרון ייקחו אתכם למסע מוסיקלי במהלכו יציגו את השינוי וההתפתחות שעברו דואטים ישראלים אהובים בקול נשי וגברי במוזיקה הישראלית לאורך השנים. בערב זה יתקיים טקס הענקת פרס ראש עיריית ראשון לציון על שם מאיר אריאל על יצירתיות בשפה העברית והנחלתה לרבדים שונים באוכלוסייה. 

הפרס, על סך 36 אלף ש"ח, מיועד לבטא הוקרה על יצירה אומנותית או הגותית ​בולטת בשפה העברית אשר הטביעה את חותמה או הביאה להנגשת השפה העברית ואוצרותיה לקהלים גדולים ומגוונים. הפרס יוענק במעמד הכנס ע"י ראש העיר, מר רז קינסטליך.

ב-9.2 יקיים עברי לידר מופע ייחודי לכנס בו ישלב לצד ביצוע להיטיו המוכרים והאהובים שיח על הטיית המגדרים והשינויים שחלים על השיר, על הכותב ובעיקר על המאזין.  

הכנס יתפרס על פני שלושה ימים. לצד מופעי מוזיקה ייחודיים יתקיימו במהלכו דיונים על המגדר בשפה מזוויות שונות: שפה גאה, שפת הסלנג, שפת המקרא, "שפה משלה" ערב עם ריטה וצרויה להב ועוד.

עוד במסגרת הכנס מושב מורים ומדריכים, המפגש השנתי של מורים ומדריכים יתקיים השנה בסימן "לשון מחוץ לקופסה" גם השנה יתקיים שיתוף פעולה של הכנס עם מנהל החינוך. לצורך כך נבנו ע"י ד"ר רוביק רוזנטל, היועץ האקדמי של הכנס, מערכי שיעור העוסקים בשפה. 

השנה לרגל שנת ה- 140 לראשון לציון יתמקדו בתי הספר ב"אגדות ראשון לציון". הילדים יאספו מספרים, ארכיונים ככלל וארכיונים משפחתיים בפרט ובעיקר משיחות וזיכרונות של הורים וסבים סיפורים מרתקים, מצחיקים או דרמטיים, שהתרחשו בעיר לאורך 140 שנותיה. הסיפורים הנבחרים יאוגדו לספר שייראה אור בחגיגות ב-140 לקראת סתיו 2022

רז  קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון: "עיריית ראשון לציון גאה להמשיך במסורת ולפתוח זו השנה ה-15 כנס רב תרבותי, הנוגע בשלל גווניה של החברה הישראלית. הכנס שהפך במהלך השנים למוקד עליה לרגל לחוקרי ואוהבי השפה העברית מכל הארץ כולל השנה מופעים ומפגשים יוצאי דופן. אני מזמין את הקהל להגיע ולחגוג עימנו את חגיגת השפה העברית".

ליאל אבן זהר, מ"מ ראש העירייה ומחזיקת תיק החינוך והתרבות: "ראשון לציון הניחה את אבני היסוד לשפה העברית בארץ ישראל 
וכנס "לשון ראשון" הוא החגיגה השנתית לשפה שאנו כה אוהבים ומוקירים. השנה ישנם מופעים מעוררי השראה שיארחו את מיטב האמנים,
 אנשי הרוח והשפה. אני מזמינה את כולם לקחת חלק בחגיגה".