יום המוזיאונים הבין-לאומי מתקיים ברחבי העולם מדי שנה בחודש מאי, במטרה לחשוף את העושר התרבותי של המוזיאונים, לעודד את הציבור לבקר בהם ולהגביר את המודעות לתפקידם של המוזיאונים בחברה. בישראל, מתקיים היום המיוחד מדי שנה בל"ג בעומר.

לרגל המאורע החגיגי יפתחו ביום חמישי, ה-19 במאי, עשרות מוזאונים ברחבי הארץ ללא עלות, ויקיימו מגוון פעילויות, סיורים והדרכות מיוחדות, מפגשי שיח גלריה, סדנאות יצירה לילדים, וחשיפה לתערוכות חדשות ולמיצגים ייחודיים. רשימת המוזאונים המשתתפים מופיעה באתר איגוד המוזאונים.

השנה יעמוד יום המוזאונים הבין-לאומי בסימן "הכח של המוזאונים". נושא זה נבחר במטרה להפנות זרקור אל תפקידם החשוב של המוזאונים בפיתוח קהילה, בהצמחת דור מחונך ומשכיל, ביצירת מרחב וחדשני ומהפכני, ובשימור היציבות בעולם המודרני. הכניסה למוזאונים כאמור ללא עלות, אך חלק מהפעילויות יתקיימו בתשלום, יש לבדוק מול המוזאון הנבחר. 

בין הפעילויות שיתקיימו במוזאונים השונים ביום זה:

מוזאון האדם והחי ברמת גן, יקיים פעילויות מגוונות לכל המשפחה סביב התערוכה החדשה, "משפחה עם זנב", החוקרת את הקשר בין אנשים לחיות מחמד. בין הפעילויות שיקיים: פינת יצירה של בובות אצבעות של חיות מחמד, והדרכה על חיות מחמד ממצריים העתיקה ועד ימינו.

מוזיאון האדם והחי ברמת גן (צילום: נדב כהן יונתן)מוזיאון האדם והחי ברמת גן (צילום: נדב כהן יונתן)

מוזאון תל אביב לאומנות יקיים פעילות בעקבות התערוכה "יאיוי קוסאמה: רטרוספקטיבה", ביניהן פינות קריאה ויצירה בהן ניתן לקרוא על אודות האמנית, לחלוק רעיונות ומחשבות על הסיור בתערוכה, ולכתוב לאמנית קוסאמה מכתבים וציורים.

התערוכה של יאיוי קוסאמה (צילום: אלעד שריג)התערוכה של יאיוי קוסאמה (צילום: אלעד שריג)

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות בנווה צדק, יקיים שיח גלריה בתערוכת המוזיאון הפסלים של נחום גוטמן 'רוחות כדים'. ההשתתפות ללא עלות ואין צורך בהרשמה מראש. 

מוזיאון נחום גוטמן נווה צדק תל אביב (צילום: ערן ליטוין)מוזיאון נחום גוטמן נווה צדק תל אביב (צילום: ערן ליטוין)

מוזאון הטבע ע"ש שטיינהרדט תל אביב מעניק כניסה חופשית למוזיאון ולתערוכות, כולל תערוכת "זה מתחמם - המשבר ואנחנו" בהזמנת כרטיסים מראש.

מוזאון הטבע ע''ש שטיינהרדט תל אביב (צילום: שי בן אפרים)מוזאון הטבע ע''ש שטיינהרדט תל אביב (צילום: שי בן אפרים)

מוזאון העמק בצפון, יקיים סיורים חווייתיים בעקבות החלוצים, עם נגריית חלוצים פעילה, חצר טרקטורים צלמנייה של פעם, מחסן תחפושות וכביסה כמו שכבסו פעם.

מוזאון התרבות הירמוכית בקיבוץ שער הגולן, יקיים סיורים לכל הגילאים ופעילויות הקשורות לאורח החיים הקדמוני, כגון טחינת גרעינים בכלי בזלת, יצירה בחימר וחומרי טבע, קליעה בחץ וקשת, הכנת תליונים מקושטים ועוד. 

המרכז למורשת הצ'רקסית בכפר כמא, יקיים היכרות עם התרבות הצ'רקסית דרך שיחה על השפה הצ'רקסית וצפיה בסרט מורשת, סיור במוזיאון צ'רקסי בלווי מדריך בן הכפר וסיור מודרך בישוב הישן של כפר כמא ועוד. 

מוזיאון בגין בירושלים מעניק כניסה חופשית לסיור אורקולי, בו נשמע את קולו ונקרא מפרי עטו של בגין. בהזמנת כרטיסים מראש באתר.

באדיבות המרכז למורשת מנחם בגין (צילום: יחצ)באדיבות המרכז למורשת מנחם בגין (צילום: יחצ)

מוזאון על התפר בירושלים, יקיים סיור מודרך בתערוכה "נגע". התערוכה לוכדת את הלך הרוח האמנותי בעתות מגפה, ומתארת כיצד העולם מתעצב במהלך ולאחר מגפה. 

מוזאון מגדל דוד בירושלים, יקיים מסלול סיור באוויר הפתוח של חצר מצודת המגדל, דרכו המבקרים יכירו את ירושלים ויגלו כיצד השתנו פניה לאורך ההיסטוריה. הסיור משמש כמעין חלון להיסטוריה העשירה של ירושלים, וכולל תצפית מרהיבה שממנה רואים את ירושלים ב360 מעלות, וסיור בין ממצאים ארכיאולוגים. מוזאון המדע בירושלים, יקיים סדנאות לכל המשפחה בנושא נפלאות הבד, במסגרתן יוכלו המבקרים ליצור, לסרוג ולחדש בדים מסוגים שונים בכדי לחקור מה הסיפור מאחורי הבדים שאנו לובשים.

מוזיאון מגדל דוד (צילום: נפתלי הילגר)מוזיאון מגדל דוד (צילום: נפתלי הילגר)

צריף בן גוריון בשדה בוקר, יקיים פעילות במהלכה נכיר את דמותו של בן גוריון, הכוללת סיור אל ביתו של בן-גוריון במדבר, הצצה לארון הספרים שלו ומפגש עם חברי שדה בוקר שהכירו אותו.

צריף בן גוריון בשדה בוקר (צילום: חנן אפשטיין)צריף בן גוריון בשדה בוקר (צילום: חנן אפשטיין)

"בשנה האחרונה המוזיאונים הראו את כוחם וחוסנם למרות הקורונה והמצב הביטחוני והפוליטי", אומרת יו"ר איגוד המוזאונים ואיקו"ם ישראל, רז סמירה, "אנו, אנשי המוזיאונים בישראל שמחים לעמוד בשליחותנו למען החברה, לטיפוח ערכי רוח, זהות, סובלנות ומורשת, שמחברים אותנו זה לזה, ונותנים לנו כוח המהווה את החוסן הלאומי והתרבותי שלנו. ביום המוזיאונים הבינלאומי, פותחים המוזיאונים בישראל את שעריהם בחינם ומזמינים אתכם לשפע של סיורים, יצירה, סדנאות, הרצאות ופעילויות".

רשימת המוזאונים על פי פריסה ארצית

צפון
מוזאון בית השומר, מוזאון בית לוחמי הגטאות, מוזאון התרבות הירמוכית, המרכז למורשת הצ'רקסית, מוזאון ה"חאן" חדרה, מוזאון עין דור, מוזאון בר-דוד, בית אוסף קופפרמן, מוזאון העמק, ומוזאון וילפריד ישראל לאמנות ולידיעת המזרח.

חיפה והסביבה
המשכן לאמנות עין חרוד, מוזיאון ינקו-דאדא עין הוד, מוזאוני חיפה: המוזאון הימי הלאומי, מוזאון טיקוטין לאמנות יפנית, מוזאון חיפה לאמנות, מוזאון העיר חיפה ומוזאון הרמן שטרוק, מדעטק- המוזאון הלאומי למדע טכנולוגיה וחלל בחיפה, הגלריה לאמנות אום אל פחם, מוזאון הכט.

אזור השרון 
מוזאון הרצליה לאמנות עכשווית,  מוזאון בית הגדודים, מוזאון כפר סבא.

פתח תקווה
מוזאון פתח תקוה לאמנות, אור יהודה מרכז מורשת יהדות בבל.

תל אביב
מוזאון תל אביב לאמנות, מוזאון האדם והחי, מוזאון האדם והסביבה, מוזאון הטבע ע"ש שטיינהרדט תל אביב, מוז"א-מוזאון ארץ ישראל, מוזאון ההגנה, מוזאון הלח"י, מוזאון נחום גוטמן לאמנות, המוזיאון ע"ש פטר לאמנות ולמדעי הננו, ומוזיאון בית ראובן. 

חולון, בת ים 
המוזאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס חולון, מוזאון העיצוב חולון, מובי - מוזאוני בת ים.

ראשון לציון, רחובות והסביבה
מוזיאון ראשון לציון, מוזיאון המושבה ע"ש ערן שמיר מזכרת בתיה, הגלריה העירונית לאמנות רחובות.

ירושלים
מוזאון ישראל, מוזאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים, מוזאון אסירי המחתרות – ירושלים, מוזאון על התפר, מוזאון מגדל דוד,  מוזיאון ארצות המקרא ירושלים, בית עגנון בירושלים, מוזיאון חצר הישוב הישן, המוזיאון לאמנות האסלאם.

דרום
המוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, מוזאון הנגב לאמנות, צריף בן גוריון, מוזאון אשדוד לאמנות.