הרב אורי זוהר, מגדולי היוצרים הישראלים בכל הזמנים, הלך לעולמו הבוקר (חמישי) והוא בן 86. הוא הובא למנוחות בבית העלמין בגבעת שאול בירושלים. אלפים השתתפו בהלוויתו ובניו ספדו לו: "חשבונות של כבוד, תארים או עניינים, אף פעם לא עניינו אותך. מה שעניין אותך זה רק לעשות את רצון השם".

הלווית אורי זוהר (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)הלווית אורי זוהר (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

בנו של הרב זוהר ז"ל, אפרים, ספד לאביו: "אתמול בלילה הלכת להתכונן לתפילה כמו שעשית ב-45 השנים האחרונות. התכוננת לדבר בשם השם, והוא חיבק אותך חיבוק גדול, חיבוק של שני אוהבים. ואתה לא הסתרת את פניו ממנו כשהוא רמז לך, נמשכת אחריו. הישירות שלך, האמת שלך, הנאמנות שלך שהקדוש ברוך הוא התגלה אליך. לא הסבת פניך ממנו, כי אתה ישר ונאמן. כזה היית תמיד. מהיום שפגשת את אהובך, רק ממנו היה אכפת לך, ועד היום האחרון לא הסבת את פניך. על מה יש לבכות פה? אתה זוכה עכשיו לכל הטוב".

הלווית אורי זוהר (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)הלווית אורי זוהר (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

לווית אורי זוהר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)לווית אורי זוהר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

"חז"ל אומרים - 'אדם נולד, כולם שמחים. על מה ולמה? אולי הוא ימות מוקדם. וכשמישהו מת כולם עצובים, למה? עכשיו הוא זוכה לטוב. אנחנו חייבים לך משני כיוונים: שהבאת אותנו לעולם הזה וגידלת אותנו בחום ובהבנה. ובעיקר בהבנה ובשכל ישר. כמה התעקשת להאיר לנו את הדרך נכונה", המשיך אפרים.

עוד הוא הוסיף כי "אני רוצה לספר לכם קצת על השופרא. אנחנו מתייחסים ליופי, ולראות משהו יפה זה מרגש את כולנו. אבל היופי אותו אנחנו מכירים יהיה תלוי במעשים שלנו. אבל יש משהו שאנחנו כל הזמן עושים, וזאת הבחירה שלנו. לא נשבעת למרמה, אלא עשית את רצונו של השם בלי שום חשבונות של כבוד, תארים או עניינים, אף פעם לא עניין אותך. מה שעניין אותך זה רק לעשות את רצון השם. השם עשה את האדם ישר. מעולם לא רדפת אחרי כסף. אני זוכר כשהייתי צעיר לפני החתונה שלי, סגרת את הטלפון ואמרת לאמא שתעשה שבוע באולפן לערוך סרטון לצדקה. אתה ואמא גדלתם ביחד והייתם נאמנים ביחד".

"אבי היקר והאהוב, בעזרת השם, אתה יודע את זה. אתה אמרת את זה כמה פעמים כששמעת אותנו מדברים בבית. אתה ניגש בפני הקדוש ברוך הוא בשמחה ובאהבה, ולא נותר לנו אלא לבקש סליחה ומחילה אם לא נהגנו כדרוש", סיכם הבן.

הלווית אורי זוהר (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)הלווית אורי זוהר (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

הלווית אורי זוהר (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)הלווית אורי זוהר (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

הרב שלום זוהר, בנו השני של אורי זוהר ז"ל: " סיפור אחד שמראה את הגדולה של אבא. הייתי ילד, הוא כעס עליי. אני נכנסתי לחדר ושכבתי והייתי עצוב. הוא נכנס אליי אחרי כמה דקות והצטער בפניי. אחרי כמה דקות הוא שוב כעס עליי, ושוב התנצל. מידת האמת הגדולה שהייתה לו גרמה לו לעשות את זה. החסד וגמילות החסדים שלו, האהבה שלו לחבריו. להגיד קדיש על כל חבר שנפטר, שמחת החיים שלו. שאלו אותו איך הוא מתמודד עכשיו עם חוסר היצירה. והוא אמר על זה: אתם מבינים מה זאת היצירה שבלימוד תורה?".

הלווית אורי זוהר (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)הלווית אורי זוהר (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

הרב איתמר זוהר: "מהבוקר אני מנסה לעשות מה שלימדת אותנו כל החיים. לא לתת לרגעים קריטיים לברוח. זה היה אתה, אמרת לנו לפספס את הפואנטה זה קל. לא היה שום דבר שעשית בחיים שלא היה מכוון לרגע הזה עכשיו. שאלו אותי איך אני מסביר את האהבה האדירה אליך. עניתי לו "זה בן אדם שצחק, שהיה פשוט ובעל פואנטה". אתה לא עבדת אצל אף אחד, ולא היה אפשר לקנות אותך בשום סכום".

אורי זוהר (צילום: אורן בן חקון, פלאש 90)אורי זוהר (צילום: אורן בן חקון, פלאש 90)

זוהר נולד בתל אביב להורים שעלו לישראל מפולין. בשירותו הצבאי שירת בלהקת הנח"ל, ולאחר מכן הצטרף ללהקת "בצל ירוק". בתחילת שנות ה-60 הרבה להופיע במופעי זמר ובידור.בשלהי שנות ה-60 חבר זוהר לאריק איינשטיין, ושניהם עמדו במרכז "חבורת לול" - חבורת אנשי תרבות ובוהמה, שיצרו אלבומים, סרטים ותוכניות לטלוויזיה. עם חבורה זו יצר זוהר את "הטרילוגיה התל אביבית" שלו - הסרטים "מציצים", "עיניים גדולות" ו"הצילו את המציל". "עיניים גדולות" נחשב לסרט מופת בקולנוע הישראלי, בעוד "מציצים" נחשב כיום לשנוי במחלוקת בשל היחס המופיע בו כלפי נשים.

בשנת 1977, בעקבות פגישה עם הרב יצחק שלמה זילברמן, החל זוהר בתהליך של חזרה בתשובה. במהלך השנים הפך זוהר לרב משפיע המנחה חוזרים בתשובה. עם זאת, הוא ביצע מספר גיחות ספורדיות בחזרה לעולם הבמה: הוא ביים תשדירי בחירות עבור ש"ס, והגיש תוכניות בערוץ הראשון לקראת חגי ישראל. בשנת 2018 יצא לאקרנים הסרט התיעודי אודותיו, "אורי זוהר חוזר". באותה שנה פורסמה בעיתון "הארץ" כתבה ובה עדויות על תקיפות מיניות לכאורה מצדו של זוהר בימיו כחילוני.