36 חודשים חלפו מהיום בו אבי קורן, פזמונאי, עיתונאי, ומעורכיה המיתולוגיים של רצועת 'שבת עברית' ב־103fm הלך לעולמו בגיל 75. כל כך הרבה שירים וצלילים חלפו תחת זכוכית המגדלת המוזיקלית שלו, ביניהם 'יותר מזה אנחנו לא צריכים', 'בוא הביתה', 'למה למה', 'איזו מן שלווה', 'כוכבים לא משקרים', ו'באביב את תשובי חזרה' שנותרו אהובים גם ממרחק הזמן. באמתחתו של קורן גם פרסי מפעל חיים מטעם אמ"י ואקו"ם, ואף שיתופי פעולה עם זמרים רבים ממיטב הזמר העברי. 

זמן קצר אחרי פטירתו שהפתיעה רבים, ספדה לו זוגתו, הזמרת שולה חן, וסיפרה ל'מעריב' בגעגוע: "זכיתי לחיות לצד אדם נדיר, מוכשר וטוב לב. אבא וסבא למופת וחבר נאמן שנגע בכל כך הרבה אנשים בשיריו ובכתיבתו הייחודית והאנושית. כמו רבים בתרבות הישראלית גם אני חייבת לו הרבה. אבי היה יוצר בחסד, עם למעלה מ-500 שירים ומחזות, אבל לרבים מאוד שפגש בדרך היה גם חבר, חבר אמיתי, כזה שעליו אפשר תמיד לומר: ׳את אבי אני ממש אוהב!'". כששיתפה אז את רבקה מיכאלי בדבר מותו, הוסיפה: "הוא היה חולה ב־6 וחצי השנים האחרונות, לפני עשרה ימים אשפזנו אותו בגלל הרעה במצבו. פתאום הייתה התדרדרות".

לאורך חייו, פעל קורן רבות במישורים רבים; הוא היה אמון על הפסקולים המוזיקליים של המחזות 'מאחורי הגדר', 'ברנשים וחלומות', 'צלילי המוזיקה' ועוד רבים וטובים, ואף כתב מספר ספרים וטוב שבועי בעיתון 'מעריב', עליו לא ויתר גם בצאתו האחרונה מביתו לבית החולים, ממנו לא שב. על הרגע ההוא, אמרה חן: "עמדנו ליד הדלת ופתאום אבי נעצר. הוא אמר: 'רגע', ורץ למחשב לשלוח את הטור האחרון. זה היה הכי חשוב לו. הוא מאוד אהב לכתוב את הטור. אם היה יודע שזה הסוף, היה כותב עוד שלושה טורים לפחות".

מלבד עבודתו הברוכה, היה קורן ללא ספק אחד מהאבות הרוחניים של 'שבת עברית', רצועת הזמר הנוסטלגי הוותיקה של 103fm. חלק משעות העריכה הרבות של קורן, שללא ספק יכניסו אתכם להלך רוח נוסטלגי, תוכלו למצוא כאן. כששוחח בעבר הפזמונאי אבי קורן עם דודי פטימר, הסביר לו כי "לא התייחסתי לפזמונאות כמקצוע - למרות שזה בהחלט מקצוע. היו כמה סוגי פזמונאים, ובהם כאלה הכותבים כדי שהשיר יהיה שלאגר וכאלה הכותבים לחפלות ולפסטיבלים. כמו שיש בוטיק, כלבו, חנות מותגים והזמנות של בגדים באינטרנט, כך הפך הפזמון גם לסוגות שונות שיוצאות החוצה בדרכים שונות ולקהלים שונים".

עם זכייתו של קורן בפרס אקו"ם ב־2019, צרר יואב חנני את מיטב שיריו של אבי קורן לכדי עריכת מחווה מיוחדת של 'שבת עברית'. ממרחק שנה למותו, אנו מגישים לכם את עריכה זו שוב, בגעגוע גדול ויראת כבוד לאחד מגדולי הזמר העברי מראשיתו. 

רשימת השירים בפודקאסט

שלמה ארצי - אנחנו לא צריכים
צוות הווי של הנח"ל - באביב את תשובי חזרה
הלהקה חוזרת - זה השיר שלך
הכל עובר חביבי - לך לשפת הים
חני נחמיאס - דו רה מי
להקת חיל הים - הכל כחול
שלישיית אף אוזן גרון - שרה שרה שיר שמח
יגאל בשן - כוכבים לא משקרים
יהורם גאון - רוח שטות
שולה חן - בוא הביתה
אבנר גדסי - בן בלי בית
עירית דותן - אני חי כעשב בר
להקת הנח"ל - שלווה
חמש חמש - חמש חמש
יגאל בשן - מה נשתנה
אילנה רובינא וצביקה פיק - שבועה
אהובה עוזרי - לילה לילה
ענת רקם - יא ליל יא לילי
צוות הווי חיל האוויר - ימים טובים
דני גרנות - מי האיש
להקת הנח"ל - שיר רחוב
אילן ואילנית - למה למה
יגאל בשן - לקראת שבת
הפרברים - לו ניתן
מיכל טל - לא אוותר
ירדנה ארזי - שיר צועני
שולה חן - גיטרה
צילה דגן - האקורדיוניסט
חני נחמיאס - הדברים שאותי משמחים
איזולירבנד - קפה או תה
ריקי גל - תודה רבה