24 שנה חלפו מפטירתה בטרם עת של עפרה חזה, בגיל 42. מאחוריה, קריירה בינלאומית לתפארת שעוברת מהלהיט הענק 'אם ננעלו', ועד להופעה בשובר הקופות 'נסיך מצרים' של סטיבן שפילברג, שנתיים בלבד לפני שהלכה לעולמה. לזכרה, החלטנו לחזור לסיפורים שמאחורי הצלילים ולהתחקות אחר הצעדים המקצועיים שעשתה חזה, עד לרגעי האחרונים.

חזה נכנסה לחיינו בתחילת שנות ה־70 כשהצטרפה לסדנת התיאטרון של שכונת התקווה בניהולו של בצלאל אלוני. בתחילת הקריירה המוזיקלית שלה גילמה חזה בעיקר דמויות משנה בהצגות ומדי פעם שימשה גם כשחקנית כמחליפה. בערב הבכורה החגיגי במועדון 'צוותא' למחזה בשם 'סמבוסק, מתי הבחירות?' נטש השחקן הראשי את הסדנה ואת ההצגה כמה שעות לפני ההופעה. חזה, אשר ידעה בעל פה את כל תפקידי הצגות הסדנה מצפייה ומהקשבה, הוזעקה באופן בהול על ידי אלוני, ובאלתור, תוך הפיכת התפקיד הגברי לנשי, הצליחה לכבוש את לב הקהל.

הגעת 'שיר הפרחה'

כשהמפיק הידוע אברהם דשא (פשנל) פגש בחזה הוא הצליח לראות את הפוטנציאל, והיה מוכן להשקיע את כל מרצו בכדי לקדם את הזמרת הצעירה, והחתים אותה על חוזה לחמש שנים, כשנה אחר כך היא התגייסה לצה"ל. לאחר שנה נענתה בקשתה לקיצור שירותה הצבאי, ולאחר סיום השירות המשיכה את הקריירה המוזיקלית שלה תחת ניהולם של פשנל ואלוני.

בשנת 1980 הוציאה את 'על אהבות שלנו', אלבום הבכורה שלה כסולנית. האלבום הניב להיטים רבים, כמו 'שיר הפרחה', 'כמו ציפור', 'הגשם', והיד עוד נטויה. עוד באותה השנה זכתה חזה לתואר 'זמרת השנה', ואילו האלבום מכר כ-20,000 עותקים, וזכה במעמד של אלבום זהב. באותה שנה השתתפה חזה בפסטיבל הזמר והפזמון עם השיר 'על אהבות שלנו' וזכתה במקום השישי. באותה שנה השתתפה חזה שוב בשירוויזיון עם השיר 'סימנים של אוהבים', וזכתה במקום השלישי.

פחות משנה אחר כך זכינו ליהנות מהתקליט השני שלה 'בוא נדבר', הכלל בתוכו חומרים פרי עטו של האמרגן הצמוד שלה אלוני. אלבום זה זכה בתקליט זהב, ורבים משיריו הפכו גם הם ללהיטי ענק. ביניהם, 'סימנים של אוהבים', ו'תפילה'. בשנה זו, גם קטפה חזה את תואר 'זמרת השנה', אבל הפעם כשבחרה שוב להשתתף בתחרות ה'שירוויזיון' לילדים עם השיר 'מלכת הקסמים' זכתה במקום הראשון.

אלבומה השלישי 'פיתויים' זכה גם הוא לקטוף תארים רבים, וזכה גם הוא לאלבום זהב. חזה החליטה לצאת לראשונה למופע מיוחד שנושא את שם האלבום, והמשיכה לצבור ניסיון על הבמה. חזה, כידוע, לא עוצרת לרגע ובאותה שנה הוציאה גם את האלבום 'עפרה חזה לילדים', שכלל 30 ביצועים שלה לשירי ילדים מפורסמים.

במרץ 1983 התקיימה תחרות קדם האירוויזיון השנתית, שבה נבחרו נציגינו לאירוויזיון שאמור היה להתקיים במינכן. חזה השתתפה בתחרות עם השיר 'חי', שכתב אהוד מנור והלחין אבי טולדנו. העבודה איתם הניבה שיר מנצח, אבל מעבר ליכולת הווקאלית של חזה - היא לא שכחה את הפן הוויזואלי. בשיתוף פעולה עם מעצבת התלבושות דורין פרנקפורט, ששימשה כמעצבת תלבושות של חזה במשך קרוב לעשור, הצליחה לעלות לבמה בשמלה צהובה שמשכה את תשומת הלב של הסובבים אותה. השיר, שהוקלט על ידי חזה גם באנגלית, צרפתית וגרמנית, נבחר כ'שיר השנה' במצעד הפזמונים של רשת ג' באותה שנה, וזיכה את חזה בתואר המרגש 'זמרת השנה' בפעם הרביעית ברציפות.

השיבה לשורשים

בשנת 1984 החליטה חזה לשוב לשורשים, והוציאה אלבום שכל שיריו יהיו שירי עם תימניים. במשך חצי שנה, כל זמנה של חזה היה קודש להקלטות האלבום, כשדגש רב מושם על איכות קולית וטכנית.

כשיצא האלבום, שהיה לפריצת הדרך של חזה מחוץ לישראל, הוא הושמע רק בתוכניות הזמר המזרחי. באף תוכנית רדיו אחרת לא גילו עניין בשירי האלבום, שהיה שונה באופיו מהמוזיקה שהייתה מקובלת אז בזרם המרכזי.

למרות הכול, התקליט זכה להצלחה פנומנלית באנגליה, וחזה התקבלה בחום על ידי הקהל האירופאי שהמשיך להתרשם מאיכויות קולה. היא זכתה לביקורות מרשימות בעיתוני המוזיקה היוקרתיים בעולם, וההחלטה החתרנית להוציא את האלבום התגלתה כהחלטה הכי משמעותית בקריירה שלה.

אלבומה 'אדמה' יצא בשנת 1985 וכלל שירים של יוצרים כמו סשה ארגוב, משה וילנסקי, אפי נצר, נורית הירש, ואחרים. האלבום נמכר ב־40 אלף עותרים, והגיע למעמד של אלבום פלטינה. שנה אחר כך זכינו ליהנות מאלבום האוסף של חזה, שכלל גם גרסאות באנגלית וצרפתית ללהיטי הענק שלה. חזה, שחברה למוזיקאי יזהר אשדות, הצליחה לשנות את הסאונד שלה ולהביא עימה גוון יותר רוקיסטי ומעודכן ביחס לשירי הפופ ששרה עד היום.

מעמדה של חזה התחזק מאוד גם מחוץ לגבולות ישראל, ואיתו הביקוש להופעות וביקורים תכופים בחו"ל. כדי לקדם את הקריירה הבינלאומית היא הקליטה אלבום שלם בצרפתית בשם 'Aime Moi' שכלל גם חידושים בצרפתית לשירים עבריים שהצליחו. לבסוף יצאו מספר סינגלים מן האלבום, אך הוא לא יצא במלואו. במקביל היא לא זנחה את הקהל שחיכה לה בבית, והמשיכה לקיים הופעות בישראל.

את תחילת שנות ה־90 פתחה חזה כשקיבלה את התואר 'הזמרת הישראלית הנמכרת ביותר מכל הזמנים' במונטה קרלו. חזה נפגשה עם מייקל ג'קסון, אבל סירבה להצעתו להתלוות אליו למסע הופעות עולמי.

בשנת 1990 זכתה חזה בתואר "הזמרת הישראלית הנמכרת ביותר בכל הזמנים" במונטה קרלו, וסירבה להצעתו של מייקל ג'קסון להצטרף אליו לסיבוב הופעות עולמי. ב־1997 הוציאה את אלבומה האחרון שנשא את שמה, ובו נכללה גם גרסה חדשה ללהיט של 'אם ננעלו'. 

לציון 24 שנה למותה, יואב חנני, עורך המוזיקה של 103fm, קיבץ את המיטב מיצירותיה, ביניהן: 'אם ננעלו', 'יד ביד', 'שחרחורת' ועוד. 

רשימת השירים:

אם ננעלו - עפרה חזה 
תפילה - עפרה חזה
חי - עפרה חזה 
אחרי החגים - עפרה חזה ואבי טולדנו
יד ביד - עפרה חזה 
שיר הפרחה - עפרה חזה 
גבריאל - עפרה חזה 
געגועים - עפרה חזה וסדנת תאטרון שכונת התקווה
מישהו הולך תמיד איתי - עפרה חזה 
לאורך הים - עפרה חזה 
לתת - עפרה חזה 
עוד מחכה לאחד - עפרה חזה 
הכאב הזה - עפרה חזה 
אדמה - עפרה חזה 
גורל אחד - עפרה חזה 
יש לי גן - עפרה חזה 
שחרחורת - עפרה חזה 
מחרוזת הנוקדים - עפרה חזה 
דבקה עבאייה - עפרה חזה 
בכרם תימן - עפרה חזה 
גלבי - עפרה חזה
שבעת המינים - עפרה חזה 
ריח תפוח אדום השני - עפרה חזה
זמר זמר לך - עפרה חזה
אמן למילים - עפרה חזה 
בית חם - עפרה חזה
שביל תפוח הזהב - עפרה חזה
נעמה  - עפרה חזה
שני שושנים - עפרה חזה 
עץ הרימון - עפרה חזה 
התחדשות - עפרה חזה
סוף הקיץ - עפרה חזה 
מחרוזת שירי רועים ואוהבים - עפרה חזה 
שיר השירים בשעשועים - עפרה חזה
זכריה בן עזרא - עפרה חזה 
רחמים - עפרה חזה 
שבת המלכה - עפרה חזה
בלדה למלך - עפרה חזה 
כל הנשמה - עפרה חזה 
בהר הגלבוע - עפרה חזה 
רוח צפונית, רוח דרומית - עפרה חזה
כל יום מתחילה שנה - עפרה חזה 
קיץ - עפרה חזה 
סימנים של אוהבים - עפרה חזה 
סופרסטאר - עפרה חזה 
פלאש גורדן - עפרה חזה 
ליידי - עפרה חזה
אתה קורא לי - עפרה חזה 
שיר אהבה לחייל - עפרה חזה 
מלכת הקסמים - עפרה חזה 
כמו ציפור - עפרה חזה 
הגשם - עפרה חזה 
יד ענוגה - עפרה חזה
מחרוזת שירי הככפר - עפרה חזה 
איריסים - עפרה חזה 
מה אומרות עינך - עפרה חזה 
לא דיברנו עוד על אהבה - עפרה חזה וגידי גוב
זמר נוגה - עפרה חזה 
איילת אהבים - עפרה חזה 
הצריף הקטן - עפרה חזה 
הנערים הספנים - עפרה חזה 
אגדה (על שפת ים כנרת) - עפרה חזה 
נערה ושמה כנרת - עפרה חזה 
אל נא תאמר לי שלום - עפרה חזה 
מכתב אהבה - עפרה חזה
מנגינת הלב - עפרה חזה 
קופסת צבעים - עפרה חזה 
הן אפשר - עפרה חזה 
ירושלים של זהב - עפרה חזה