כבר שנים רבות שהזמר והשחקן עטור ההישגים אושיק לוי הוא חלק בלתי נפרד מעולם התרבות הישראלי רבתי; עוד מהימים הראשונים של הקריירה, עת הופעת הבכורה שלו בתוכנית 'חץ וקשת' ב'גלי צה"ל' בגיל 16, היה ברור שהצלחתו הכבירה היא רק עניין של זמן. 

לאחר שירותו של לוי בלהקת פיקוד המרכז, הקים אי שם בשנות השישים את להקת 'רביעיית הטיילת' לצד גבי ברלין, חדוה עמרני, דוד טל ואריה גרנות. כחלק מפועלה של הלהקה, עבדו חבריה עם יוסי בנאי כפזמונאי ועם המפיק המוזיקלי רפי בן משה. קצת אחרי, שיחק לוי בהפקה המקורית של המחזמר 'קזבלן', שהפך אף הוא לקאלט ברבות השנים, ואף זכה להופיע על העטיפה הקדמית של אלבום הפסקול. 

בסוף שנות השישים היה אושיק חבר בהרכב נוסף, 'שלישיית התאומים', הפעם לצד חנן גולדבלט ופופיק ארנון. לצד גולדבלט, השתתף לוי באחת מגרסאותיו של המופע המוזיקלי 'תל אביב הקטנה', קברט המגולל את שנותיה הראשונות של תל אביב. שש שנים מאוחר יותר קטף אושיק לוי את תפקידו הקולנועי הראשון בסרט 'שני קוני למל', וב־1967 ב'ארבינקא', סרטו של אפרים קישון. שנה אחרי שיחק גם בסרט 'הצד השני', בבימויו של אורי זוהר. לוי נודע גם הודות לתפקידיו ב'מרגו שלי' ו'תעלת בלאומיך', ואף בסרט 'לופו' ב־1970. 

בשנת 1971 הוציא את אלבום הסולו הראשון שלו 'קצת שקט', שכלל את להיטיו 'חוזה לך ברח', 'בלדה לשוטר', 'עיר מקלט', 'לישון לישון', 'לא יודעים', ועוד רבים וטובים. אלבום הסולו השני שלו, 'אושיק לוי', לא איחר לבוא, ויצא שלוש שנים מאוחר יותר בהפקתו של מתי כספי. בין שיריו הבולטים ניתן למצוא את 'זה מכבר', 'אגדת דשא', 'יונתן סע הביתה', 'ניגון עתיק', ו'לא הכרתי אותך', אלבום בו השתתפו בין היתר ריקי גל, רותי נכון, קובי אשרת, להקת 'שוקולד מנטה מסטיק', חנן יובל, ועוד רבים וטובים. 

בשנת 1976 הוציא לצד המלחין והמפיק נפתלי אלטר את אלבומו השלישי 'איפה טעינו', ושנתיים אחרי השתתף בפסטיבל שירי הילדים עם שירו 'טוליק', שנכתב על תובל גבירצמן, מפקד פלוגה בחיל השריון שנהרג במבצע שלום הגליל וזכה בצל"ש אלוף פיקוד צפון. 'לילות שרב', אלבומו הרביעי של אושיק, יצא ב־1984, החמישי, 'בקצה ילדות', ב־1990, בשנת 1995 את 'לפעמים' וב־2003 את 'אושיק לוי וחברים בהופעה חיה - אבל כולם', המגולל את הופעותיו המשותפת לצד מיטב אמני הזמר העברי. 

לרגל יום הולדתו ה־80, קיבץ יואב חנני, העורך המוזיקלי של 'שבת עברית', את מיטב שיריו לאורך השנים. הישענו אחורה, עצמו עיניים, ועקבו בשקיקה אחר הצלילים שיחזירו אתכם אחורה. יום הולדת שמח אושיק, לעוד שנים רבות של יצירה ענפה. האזנה ערבה!

רשימת השירים:
בלדה לשוטר 
חוזה לך ברח 
לא הכרתי אותך מקרוב 
זה מכבר
שלישיית התאומים - אני אוהב אותך
לא יודעים
יונתן סע הביתה 
עיר מקלט 
ציפור אחת ביד 
דג זהב
ילד אתה שואל
סימן שבא שבת 
טוליק
שלישיית התאומים - שלגיה
הולך ושר
קיוויתי שתביני 
תור א.ב.ג
כמו בסרט
זיכרון יעקב
שלישיית התאומים - זה לא נורא
עד הבוקר
איפה טעינו 
טוב לחיות בעד ארצנו 
קצת שקט
אליק השחף שלי 
שיר עם סימנים
שק של חלומות
רביעיית הטיילת - הלילה לטיילת 
ניגון עתיק 
לישון לישון 
אין מילים
לילות שרב
יד קטנה 
אל תלכי לבד
בקצה ילדות
אגדת דשא