הזמר שלמה ארצי הודיע הערב (ראשון) כי הוא מוותר על פרס ישראל לזמר העברי בגלל המהפכה המשפטית. "בעיתוי הנוכחי, כשהמדינה שלנו פצועה ושסועה, אני מרגיש שקשה לי לקבל את הפרס ולכן אני נאלץ בצער לוותר על הכבוד הגדול הזה", מסר. ארצי נבחר פה אחד לקבל את הפרס אך כאמור סירב. שר החינוך יואב קיש הודיע כי במקומו יקבל את הפרס הזמר יוסי לוי המכונה "דקלון". 

נתניהו בתגובה לעתירה לבג"ץ בעניינו: "ההכרעה אינה בסמכותו של בית המשפט"

ארצי עצמו פרסם הערב בהודעה מטעמו: "אני מודה מאוד לוועדת פרס ישראל שהחליטה להעניק לי את הפרס בתחום הזמר העברי. זה מרגש אותי וזה כבוד גדול עבורי כזמר וכיוצר. אבל בעיתוי הנוכחי, כשהמדינה שלנו פצועה ושסועה, אני מרגיש שקשה לי לקבל את הפרס ולכן אני נאלץ בצער לוותר על הכבוד הגדול הזה".

"אני שר למעלה מ-50 שנה לכולם, וכולם תמיד היו אהובים וראויים בעיניי, מבלי להבדיל בין חשיבה פוליטית, חילונית, דתית, עדתית או מגדרית. להיות חלק מהפסקול של מדינת ישראל – זה הפרס האמיתי בו זכיתי".

"אני רועד בכל גופי ונפשי כי אני מלא בדאגה מהפילוג, מהקרע, מהשבר שנקלענו אליו. אנא עצרו, דברו, ותשקוט הארץ. כי פרס ישראל שאני הכי מאחל לנו ולעצמי זה את ישראל האהובה, המחבקת, הדמוקרטית שאליה שרתי כל חיי ושעליה גדלתי ב-73 שנותיי וגידלתי בה את ילדיי ונכדיי.״

כאמור, בעקבות הדברים הודיע שר החינוך יואב קיש כי הפרס יוענק לזמר יוסי הלוי המכונה "דקלון". ההחלטה התקבלה בוועדת הפרס שהתכנסה בראשותה של הגב' מרגלית צנעני ובהשתתפותם של החברים מר אבי  אוחיון וד"ר אורי רום. 

ועדת הפרס ציינה כי "בשירתו דקלון העניק נופך ייחודי לזמר העברי ובה משתקפת אישיותו הייחודית: נעים זמירות ישראל". עוד ציינה הועדה בנימוקים לבחירה כי "דקלון ידוע באישיותו הנעימה והצנועה ונערץ על קהל מאזינים מכל גווני הקשת  בחברה הישראלית וכן הוא מושא להערכה וחיקוי על ידי חבריו האמנים".

"יש לציין כי ועדת הפרס, בראשותה של הגב' מרגלית צנעני, דנה במועמד נוסף בתחום הזמר העברי, שהעפיל לשלב הסופי, אך הוא בחר שלא לקבל את הפרס, מתוך רצון לשמור על פרטיותו. הוועדה, כמובן, מכבדת את החלטתו".