תיאטרון הלאומי הבימה - בסמוך ליום השואה הבינלאומי - יעלה את המחזה המוזיקלי "מצדה 1942" על מרד גטו ורשה. 24 שעות לפני פתיחתו של פורום השואה העולמי בהשתתפות מנהיגים מכל העולם, לרגל ציון יום השואה הבינלאומי, הוצגו אמש בפני התקשורת קטעים מתוך המחזה שיעלה הערב (חמישי) בהבימה. על הבימוי מנצח משה קפטן, את המוסיקה למחזה כתב שוקי לוי, מחזה ופזמונים: דיוויד גולדסמית'.

השנה 1942, גטו ורשה. להקת התאטרון היהודי בגטו נדרשת על ידי הנאצים להמשיך ולהציג בפני היהודים בגטו יצירות תאטרון. הימים הם ימי הפינוי של הגטו והטרנספורטים אל מחנות הריכוז וההשמדה הם מנת חלקה של הקהילה היהודית בגטו.

מצדה 1942: אותו יום של קיץ

יוסף, ראש להקת התאטרון, מחליט לכתוב מחזה חדש המספר את סיפורם של היהודים שהתבצרו במצדה ונלחמו עד טיפת דמם האחרונה ברומאים.

בערב הבכורה, מורה המפקד הנאצי לראש הלהקה להרגיע את הצופים בהצגה ולהבטיח להם כי הפינוי המתוכנן מהגטו למחרת בבוקר יובילם אל מחנות בהם יחיו ברווחה. ראש הלהקה וחבריו מתמודדים מעתה עם שאלה מוסרית הנוגעת לחייהם שלהם ולחיי עשרות אלפי יהודים אחרים בגטו.

מצדה 1942: אל

המחזה בהשתתפות (בין היתר) עמית פרקש, רובי פורת שובל, יגאל שדה, עומר דץ, דב רייזר ועוד. על הניהול מוזיקלי - גיל פלדמן וליאור רונן.