גלריה זימאק לאמנות עכשווית פותחת חלל התערוכות חדש המוקדש לעיצוב. הגלריה הוותיקה והמצליחה לאמנות, שפועלת מאז שנת 2010 בכיכר המדינה בתל אביב, פותחת חלל חדש הממוקם קומה מעל הגלריה, בו יוצגו אחת לכמה חודשים תערוכות ופרויקטים הנעים על הגבול בין אמנות לעיצוב.

החלל החדש, זימאק קונטמפוררי ארט דיזיין, יושק ב-20 לנובמבר עם תערוכת פתיחה של המעצבת שרון ברונשר. אחריה, ימשיך החלל החדש לפעול במודל החדשני הזה שמאפשר תצוגה ומכירה של יוצרים ויוצרות משלל פרקטיקות, שיוכלו להציג בו פרויקטים מיוחדים לקהל.
                                                           
"שושנת יריחו" היא התערוכה שמשיקה את זימאק קונטמפוררי ארט דיזיין. התערוכה, שתוצג בחלל החדש, הגדול והמעגלי, מציגה את העשייה רבת השנים של ברונשר, במסגרתה היא עובדת בפורמטים, מדיומים וחומרים שונים: מברזל, דרך טקסטיל וכלה בצילום. שושנת יריחו היא צמח שמתעורר לתחייה כל פעם מחדש. כך גם שושנות היריחו שבחלל התערוכה החדשה של שרון ברונשר, הנושאת את אותו השם.

התערוכה מספרת את סיפורו של המדבר. כשברונשר היתה בת שנה וחצי בלבד נהרג אביה במדבר סיני במלחמת יום הכיפורים. המשיכה למדבר, לצבעים שלו ולחומרים האופייניים לו, מלווים אותה לאורך כל חייה. כך גם העיסוק בנוכחות מול ההעדר, נושא שבא לידי ביטוי לאורך השנים בעשייה שלה. בתערוכה היא אוספת לראשונה את הפרגמנטים מכל התחנות בחייה, הן במובן הפיזי והן במובן המטאפורי, ומאגדת אותם לכדי שלם אחד הרמוני וקוהרנטי.

מתוך התערוכה ''שושנת יריחו'' של שרון ברונשר (צילום: דוריאן קורידו)
מתוך התערוכה ''שושנת יריחו'' של שרון ברונשר (צילום: דוריאן קורידו)

חלל התערוכה הוא חלל מעגלי. הוא מוביל את המתבונן, כמו במסע, מתחנה לתחנה. באחת הוא ימצא אובייקטים פרקטיים – ספות, ספסלי ישיבה או פופים רכים שיוצרת ברונשר מחומרים כמו ברזל, עץ ואבן, לעיתים בשיתוף עם אנשי מקצוע מומחים. בתחנות אחרות ימצא המבקר עבודות קיר, אותם היא יוצרת באמצעות מיזוג חומרים ושכבות של תרכובות טבעיות, ומשלימות בצבען הבהיר והחיוור את עבודות הברזל והעץ הכהות והכבדות. בתחנות נוספות, מציגה ברונשר צילומים שצילמה בחודשים האחרונים במדבר , שמדברים גם הם את שפת המדבר ושפת התערוכה. בין לבין, מציגה ברונשר עבודות המבוססות על כדי חימר עתיקים. היא מטפלת בכדים – משחזרת, לעיתים צובעת אותם, לעיתים מוסיפה להם אלמנטים, לעיתים שוברת אותם ומשתמשת בשברים לטובת עבודות אחרות. השברים אמנם מוצגים בחלל כל אחד בנפרד, אבל בראשינו אנחנו יכולים לחבר אותם לידי דימוי שדומה מאוד לאדמת המדבר עצמה.

מתוך התערוכה ''שושנת יריחו'' של שרון ברונשר (צילום: דוריאן קורידו)
מתוך התערוכה ''שושנת יריחו'' של שרון ברונשר (צילום: דוריאן קורידו)

הגלוי מול הסמוי ,המסה מול הקלילות, העירום מול הכסות – כל אלה הם ניגודים קוטביים שבולטים בעבודתה של ברונשר. לאורך כל שנות העשייה שלה היא מנסה לייצר את המתח הזה בין העולמןת המנוגדים, מה שמגיע לידי שיא בתערוכה הנוכחית. עוד גורם שתורם למתח הזה הוא המשפטים והטקסטים המקראיים שמופיעים בחלל התערוכה – בין אם כתובים על הקירות כמשפטים של המשוררות הדסה טל ואורית גידלי, ובין אם כשורות מקראיות מספר במדבר שכתובות על עבודות מסוימות, הם השלמה טקסטואלית של העיסוק בחבל הארץ הזה. בחלל מתארחים יוצרים מקומיים נוספים. הבולטת ביניהם היא הגר תירוש, שמציגה סדרת עבודות אבן וברזל.

 שושנת יריחו\שרון ברונשר. פתיחה חגיגית: מוצאי שבת, ה-20 בנובמבר בשעה 20:00. נעילה: 20.3.2021