​בחדשות 13 הגיבו היום (שבת) לפרשת השעיית הפרשן אבישי בן חיים בעקבות תגובתו לציוץ של יאיר נתניהו. מנכ"ל חברת חדשות 13, ישראל טוויטו, שלח לעובדי החברה מכתב, בו ענה גם לביקורת שהופנתה על ידי גורמים שונים על ההשעייה.

לחצו כאן לכל העדכונים מסערת אבישי בן חיים

"במהלך השבוע בעקבות תגובה שבעיניי הייתה לא עיתונאית ולא קולגיאלית של אבישי בן חיים לציוץ שהכפיש עיתונאים ואת הערוץ בו אנו עובדים, החלטתי לנזוף בו ולהשעות אותו לארבעה ימים. לגיטימי לדון בעוצמת הסנקציה, אבל אי אפשר להתווכח על החופש העיתונאי בחדשות 13", כתב טוויטו לעובדים.

"מי שמדבר על פגיעה בחופש העיתונאי ובחופש הביטוי, לא צפה בחדשות 13 בשנתיים האחרונות. זה המקום היחידי שבו מותחים את גבולות החופש העיתונאי ככל האפשר. זה המקום היחידי בו יש הקפדה על מגוון קולות בדיוק כמו מגוון הקהלים שפוקדים את הערוץ. במסגרת הרצון למתוח את גבולות השיח העיתונאי, משודרים לא פעם אייטמי דעה שמעצם היותם כאלה מעוררים תגובות מסוגים שונים, שאפשר להכניס אותם תחת קטגוריות של תמיכה או התנגדות. זה אף פעם לא מעיד על עמדתה של המערכת, אלא מאפשר הצצה ושיקוף של אופן המחשבה של עיתונאי המערכת.

בבמה הזו שניתנה לעיתונאים מתנהל שיח יומי בין העורכים לכתבים ובין הכתבים לבין עצמם על התכנים, הניסוחים וגבולות השיח. לא תמיד יש הסכמה. לעיתים חוסר ההסכמה מקבלת פומביות ומייצרת אירוע תקשורתי סביבה. כעורך ראשי אני גאה לשלם מחירים כאלו עבור מתיחת גבולות השיח", הדגיש טוויטו.

"גם לאבישי בן חיים", הדגיש המנכ"ל, "במסגרת עבודתו כעיתונאי חדשות 13 ניתנת הבמה הזו. כפי שמעולם לא ניתנה לו, כך הוא מעיד. אני חושב שהוא מייצג קול של רבים ומובן מאליו שיביע את דעתו העיתונאית. לבמה הזו ולתפקיד העיתונאי יש זכויות רבות אך גם חובות.

עיתונאי חדשות 13 צריך לזכור שהוא קודם כל עיתונאי, ולפני הכל עיתונאי שמייצג את חדשות 13. זה תקף גם לרשתות החברתיות. לכל אמירה שלנו יש משקל שנובע מעצם היותנו עיתונאים בכלי תקשורת מרכזי. תזכרו שלכל ניסוח יש משמעות ולעיתים גם בחוסר אמירה יש אמירה. מכאן תגזרו את גבולות השיח גם ברשתות החברתיות. עיתונאים הם עיתונאים גם כשהם כותבים ברשתות החברתיות. הם עדיין עובדים ומייצגים את החברה בה הם עובדים גם כשהמצלמה כבויה". 

כזכור, הפרשן והעיתונאי אבישי בן חיים הושעה משידורי חדשות 13 החל מחמישי ועד מחר, בעקבות מה שהוגדר בעיני בכירי חברת החדשות כציוץ בעייתי שצייץ בן חיים בטוויטר.

תחילתה של הפרשה בציוץ של בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, שיצא נגד ערוצי החדשות הישראליים ושיבח את בן חיים כ"צדיק בסדום": "איך לא קם בחמש השנים האחרונות אפילו אמיל זולא אחד בערוצי התעמולה 12-13 שיצא נגד בהצרה 'אני מאשים'. טעות שלי, רק אחד קם וזועק זאת בערוצי התועבה. וזה אבישי בן חיים ואני חושב שכל מחנה הימין צריך להודות לו ולהעריך את אומץ ליבו".

בן חיים הגיב לנתניהו: "הלוואי והייתי ראוי לתודה הזו. לא עשיתי מספיק. אתה בטח לא צריך להודות לי, אבא שלך והמאבק למען אבא שלך, הוא שלנו לא פחות משלך. חזק ונתחזק למען עמנו ולמען ראש ממשלתנו, כי בעת הזו הוא הסימבול, המתרס, המגן".

בעקבות תשובתו החיובית של בן חיים כלפי מי שתקף את מקום העבודה שלו, מנכ"ל החברה, ישראל טוויטו, זימן אותו לשיחה וכאמור החליט על השעייתו למספר ימים.