ועדת הבחירות עדכנה הבוקר (רביעי) כי עד כה נספרו כ-89% מסך הקולות בבחירות לכנסת ה-24 ומפלגת רע"מ, שהייתה על סף אחוז החסימה, הצליחה לעבור אותו וזכתה ל-4.02% מהקולות. יו"ר הרשימה, מנסור עבאס, אמר בראיון לחדשות 12 כי אינו פוסל על הסף ממשלה בה חבר איתמר בן גביר, מועמד הימין מטעם מפלגת הציונות הדתית.

"מבחינת רע"מ, גישתה היא לא לפסול את מי שלא פוסל אותה. אם תהיה פניה ממפלגת שלטון, רע"מ תנהל את התהליך בצורה ראויה וממלכתית. הפרטנר שלנו זה מפלגת לשלטון ומועמד לראשות הממשלה ולא מועמד לוויין שלהם", ציין עבאס כשנשאל על כך.

"אני לא מתייחס לשם ספציפי, נתניהו ויאיר לפיד. הגישה של רע"מ, שדאגה לפתוח אופקים ודלתות חדשות בפוליטיקה הישראלית, היינו בפינה של השמאל וראינו שזה לא צלח. אנחנו כוח ערבי עצמאי, לא ימין ולא שמאל, לא מחויבים לאיש זה או אחר. אנחנו מוכנים לשתף פעולה עם מי שמוכן לשתף איתנו פעולה", הוסיף עבאס.

כשנשאל האם רע"מ תתמוך בחוק היפותטי שיקבע שאדם עם כתבי אישום לא יוכל לכהן כראש הממשלה, השיב: "נצטרך לבחון את זה לפי האינטרסים שלנו. נחליט רק כשזה יהיה על הפרק באמת".

על דברי נתניהו בראיון לפני הבחירות, כשאמר שלא יקים ממשלה בתמיכה או בהימנעות רע"מ, אמר: "כל אזרח בישראל יודע שפוליטיקאים אומרים דבר ועושים דבר אחר. היה מועמד שקראו לו גנץ שלא הזכיר את המילה ערבים ואז קיבל את תמיכתנו. הפוליטיקאים צריכים ליישר קו עם הזכות הדמוקרטית שלכל מגזר ומגזר יהיה ייצוג".

מוקדם יותר, בראיון לתוכניתם של בן כספית, ינון מגל וטל שלו ב-103FM אמר עבאס: "התחלנו עם מדגמים שממש לא החמיאו לנו, אבל ידענו שהתוצאות יהיו אחרות".

במענה לשאלה האם מישהו מהצד של נתניהו או לפיד פנה אליו השיב יו"ר רע"מ כי "אף אחד לא התקשר ואין כרגע מגעים. היו שיחות לפני יום הבחירות אבל לא מעבר לזה".

על הסיכויים שיכנס לקואליציה עם נתניהו אמר עבאס: "אמרנו כעמדה שאנחנו לא נמצאים בכיס של אף אחד, אנחנו מוכנים לבוא במגע עם שני הצדדים, עם כל מי שמעוניין להרכיב ממשלה ורואה בעצמו ראש ממשלה עתידי. אם תבוא הצעה נשב ונדבר. עבדתי עם הפקידים הבכירים של נתניהו במשרד, קידמנו נושאים אבל לא מעבר לזה, לא ברמה הפוליטית ולא במשהו אחר ולכן בסוגיה הזאת כמה חודשים ניסו לתקוף אותנו – אין דבר כזה. אנחנו נבחרנו על ידי ציבור משמעותי בחברה הערבית כדי לייצג וכדי להשיג דברים לחברה".

במענה לשאלה האם הוא רוצה להיות חלק מהקואליציה אמר עבאס: "בכל משטר דמוקרטי יש שני מודלים עיקריים, קואליציה ואופוזיציה. אני מתחיל לחשוב על מודל שלישי בין קואליציה ואופוזיציה, זה יכול להתאים יותר למעמדה של רע"מ ולייחודיות של רע"מ. אבל בינתיים אנחנו צריכים להקשיב, לשמוע האם תהיה פניה מצד זה או אחר. זו מן רשת ביטחון ותמורתה יובטח לנו החלטות ומדיניות חדשה בנושאים שנעלה".

בהמשך מנה את הנושאים החשובים שיש לטפל בהם: "פשיעה ואלימות, טיפול רציני, מצוקת דיור, יישובים לא מוכרים בנגב, פיתוח כלכלי, רשויות מקומיות, נושאים שהם קרדינליים, שיש בהם משבר יד חמור בחברה הערבית וצריך לטפל בזה".

באשר לתרחיש לפיו יחל מבצע בעזה אמר יו"ר רע"מ כי "נגיע לרגע הזה בו נדון בנושאים מדינים ואז נוכל להציג דברים ולטפל. מי שרוצה למנוע מערכת בחירות חמישית צריך לבוא במגע עם רע"מ. ניסינו למנוע את המערכת הרביעית, לא הצלחנו. אנחנו לא בעד ללכת לבחירות חמישיות אבל זה לא בחינם, אנחנו צריכים לקבל דברים לטובת החברה הערבית בתמורה, כדי לספק יציבות פוליטית שתאפשר הקמת ממשלה ותפקוד ראוי שלה".