האלוף במיל' גרשון הכהן שוחח היום (רביעי) עם אראל סג"ל בתוכניתו ב-103FM על המינויים החדשים ל"כוורת" של ראש הממשלה נפתלי בנט ועל הדיווחים לפיהם ראשות המל"ל הוצעה לאלוף (מיל') עמוס ידלין, לשעבר ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, ואמר: "זו משרת אמון ואם זה האיש שבנט רוצה לשים שם - זה אומר משהו שאותי מביא לשאלות שמעוררות חרדה לאן פני ראש הממשלה". כזכור, בימינה הכחישו את הדיווחים.

"בואו לא נדבר ספציפית על איש, הבחירה בידלין היא לגיטימית כי יש לו קרדיט, לכן השאלה המעניינת היא מה מסמנת בחירה בו עבור מי שבוחר בו", אמר. "נחשוב רגע על התפקיד, כשבוחרים טייס זה נטו מקצועי, כשבוחרים מנתח לב זה נטו מקצועי, לא חשוב אם הוא כתב משהו בתחום של מדיניות הרפואה הלאומית".

"ראש מל"ל זה אירוע מהסוג הנוגע בהשקפת עולם. מכיוון שאסטרטגיה תמיד מכוונת לשאלות של חיבור בין המעשה הטקטי לבין השקפת עולם. מכיוון שיסוד היסודות של הביטחון הלאומי קשור לא רק בדבר הבסיסי של הגנה על הקיום אלא גם בהגנה על האינטרסים הלאומיים. ובין השקפת עולם א' להשקפת עולם ב' יש אינטרסים אחרים".

הוא הוסיף והדגיש: "זו גם משרת אמון של ראש הממשלה. רמטכ"ל, כדאי שיהיה עם אמון עבודה אבל זו לא משרת אמון מובהקת. ראש המל"ל, בין היתר איש אמון מובהק, ולא רק איש שיודע לעשות את העבודה, ואם זה האיש שרוצה רה"מ לשים שם, זה אומר משהו שאותי מביא לשאלות שמעוררות חרדה לאן פני רה"מ".

כשנשאל האם הוא לא רואה ערך מסוים בראש מל"ל עצמאי, ענה: "לא צריך ראש מל"ל לעומתי, יש עניין של מחשבה עצמאית אבל אם תביא מישהו שנמצא במערכת הנחות יסוד אחרת לגמרי, אתה תקבל תמונה כוללת של השקפת עולמו. ידלין כתב עבודה שלמה שהוא רוצה להחזיר אותנו לנסיגה עם ויתור על בקעת הירדן, זו עבודה לשמה שהוא גאה בה, שפרסם אותו בהיותו ראש ה־INSS מתואמת לגמרי עם האג'נדה של האמריקנים".

הוא הסביר כי "לראש המל"ל יש כפל כובעים. האחד, הוא היועץ המדיני הביטחוני הלאומי ועומד בראש גוף שעושה עבודת מטה. אם היה לוקח אותו רק בתור יועץ, מותר להתייעץ עם כל אחד, לגיטימי למנות אותו. אבל כשהוא עומד בראש עבודת מטה, ראיתי לא פעם איך עבודת מטה שמתחילה בחטיבת מבצעים על שולחנו של סגן אלוף אחרי זה קובעת במידה רבה החלטות רמטכ"ל ודרג מדיני. זאת אומרת, העניין של למה אתה רוצה להגיע, מה השאיפות הלאומיות שלך, זה קריטי".

על המכון למחקרי ביטחון לאומי בראשו עמד ידלין בעבר אמר הכהן: "ה־INSS הוא גוף שמבטא השקפת עולם שנוטה לכיוון האמריקני לחלוטין, בעניין יו"ש הוא לחלוטין עומד עם האמריקנים, עם התוכניות הרעות של גנרל אלן שהן מסוכנות ביותר כי אני טוען שאין למדינת ישראל יכולת להגן על עצמה אם תתקיים נסיגה כזאת, אני טוען את זה מקצועית וגם כהשקפת עולם".

הכהן העריך כי אם ידלין ימונה לראשות המל"ל "כנראה שיהיה הסכם גרעין של האמריקנים עם האיראנים, השאלה - כמה אנחנו יכולים להשפיע. העניין של להביא איש כמו ידלין אם משווים אותו אליי, יש לו קשרים מעולים בארה"ב. השאלה היא האם אתה רוצה אותו בשביל הקשרים ומה זה יכול להשפיע, מה זה ישפיע על הבאת האינטרסים האמריקנים לשולחן הממשלה בהכתבת התהליכים רצויים לנו לא רק בנושא הגרעין האיראני, בכל מה שקשור ביו"ש, בעזה ועד כדי טיפול בערביי ישראל ובבדואים כי גם בזה האמריקנים והאירופים מתערבים".

על האפשרות שהוא ימונה לראשות המל"ל אמר: "לא הציעו לי, אבל אין ספק שאדע מה לעשות שם אם יבקשו ממני".