המפלגות דרך ארץ וימינה התאחדו בשבוע שעבר לרשימה אחת בראשותה של שרת הפנים איילת שקד, בשם הרוח הציונית. שקד אמרה כי לאחר סבב הבחירות החמישי היא מתכוונת לתמוך בהקמתה של ממשלה רחבה, וכל מי שרוצה יכול להיות חבר בה, כולל הליכוד, גוש הימין ומפלגות השמאל-מרכז. שקד התארחה היום (חמישי) בתוכניתה של סיון כהן ב-103FM והתייחסה לבחירות הקרבות, לפרשת סרסור הסוהרות והאונס בכלא גלבוע, למתיחות הביטחונית בדרום ולפטור מוויזות לארצות הברית.

יועז הנדל חתיך גם במציאות? התשובות של השרה שקד לשאלות החשובות באמת
תשב עם נתניהו? שקד: "אין ממשלת אחדות בלי הליכוד" | ריאיון מיוחד לאולפן וואלה!

בפתח השיחה, התייחסה השרה שקד למצב בעוטף עזה, זאת בעקבות חסימת הכבישים ומניעת תנועת אזרחים באזור מחשש לפעולה מצד הג'יהאד האסלאמי: "באמת סיטואציה לא פשוטה, אני מקווה שזה ייגמר מהר. נראה שצריך לגמור עם זה. בשנה האחרונה היה שקט בעוטף, השדות פורחים, החיים היו בסך הכל סדירים ואני מקווה שהאירוע הזה ייגמר כמה שיותר מהר. צריך גם להגיד שצה"ל וכוחות הביטחון פעלו בתקופה האחרונה בצורה מאוד אגרסיבית ביהודה שומרון, נעצר מפקד הג'יהאד ביו"ש, ובחודשים האחרונים חוסלו מעל 60 מחבלים. זה פחות בתקשורת אבל צריך לדעת שבחודשים האחרונים הייתה עבודה מאוד אינטנסיבית ואני מקווה שהשקט יישאר. אני מקווה שזה ייגמר כמה שיותר מהר, לתושבי העוטף מגיע לחזור לשגרה".

מיד לאחר מכן, הגיבה יו"ר מפלגת הרוח הציונית לטענתו של מי שאיחד כוחות עמה - יועז הנדל, שאמר כי נתניהו צריך לפרוש. "זה לא סוד שאנחנו כבר הרבה זמן אומרים שצריך להחליף את הנהגת הימין, אבל בפועל יש מעל מיליון מצביעי ליכוד שבוחרים בו שוב ושוב. מה שאנחנו אומרים לכלל הציבור זה שבעת הזו, צריך לשלב כוחות. הגענו למעין מצב כזה ששני מחנות, כל אחד רוצה ממשלה צרה, השמאל רוצה ממשלה צרה עם הרשימה המשותפת, הימין רוצה ממשלה צרה עם בן גביר, סמוטריץ' והחרדים. אם אחת מהממשלות האלו תקום היא תגרום לחצי מהמדינה להרגיש שגנבו אותה, שהיא לא שלו".

"אנחנו אומרים 'בואו נרגע וננסה להקים ממשלת אחדות שמשלבת את הכוחות המרכזיים ונעבוד ביחד'. אני מקווה שנצא מהלופ האינסופי הזה. גם הנדל מדבר על ממשלת אחדות עם הליכוד. את מבינה את ההרס של אינסוף מערכות בחירות, חמש מערכות בחירות זה 15 מיליארד שקלים שסתם הולכים לפח", הדגישה.

יועז הנדל ואיילת שקד (צילום: אריאל זנדברג)יועז הנדל ואיילת שקד (צילום: אריאל זנדברג)

עוד הוסיפה שקד כי "הכול תקוע. אני מנסה להסביר לאזרחים דבר שהוא פשוט, 15 מיליארד שקלים שיכלו ללכת לחינוך, בריאות, תשתיות. פשוט עוצרים אותנו, אנחנו לא יכולים לקדם דברים. רציתי להקים יישוב בעוטף עזה, לחזק את העוטף, לא יכולתי להעביר את ההחלטה בממשלה, היועמ"שית לא נתנה לי. זה נורא הבחירות האלה".

היום פרסמה שקד סרטון בו היא פונה לנתניהו כדי לקדם את פטור הוויזות לארה"ב. "אחרי 15 שנה שמדברים על זה הצלחתי ביחד עם שגריר ארה"ב בישראל והשר להגנת המולדת להגיע למצב שאזרחי ישראל יוכלו לקבל פטור מוויזה לארה"ב, להכניס תא ישראל לתוכנית הפטור. החסם שמונע מאיתנו לעשות את זה זה חקיקה בכנסת, אנחנו צריכים להעביר שלושה חוקים שהכרחיים על מנת לקבל את הפטור הזה. זה ייכנס לתוקף בפברואר 2023, וכרגע הליכוד מטעמים פוליטיים כדי לא לתת לי את הקרדיט, זה מה שהם אומרים, דוחים את הפטור בשנה. זה דבר בלתי נתפס".

בנימין נתניהו (צילום: הדס פרוש פלאש 90)בנימין נתניהו (צילום: הדס פרוש פלאש 90)

"הם מכירים את הפרטים, זה אך ורק והם אמרו את זה בשיחות סגורות - עניין פוליטי", זעמה שקד, "הם מנסים לחפש תירוצים כדי שהציבור לא יכעס עליהם. זו עוד דוגמה איך אזרחי ישראל נפגעים בגלל מערכות בחירות. זה עניין של שבועות, אנחנו נמצאים בשלב הכי מתקדם שהיינו בו אי פעם. האמריקאים כל כך רתומים, הם רוצים יותר מאיתנו לתת לנו את הפטור, זה דבר בלתי נתפס המציאות שהגענו אליה. בליכוד מטעמים פוליטיים עוצרים את זה".

בתגובה לפועלה בנוגע לפטור מוויזות לארה"ב עבור ישראלים, תהתה כהן מה יהיה המחיר אותו נצטרך לשלם על מנת להשלים את המהלך. שקד הסבירה כי "זה לא מחיר, מה שאנחנו עושים זה חילופי מידע, בעיקר בתחום המרשם הפלילי. לאמריקאים יהיו אלף שאילתות בשנה על המאגר הפלילי שלנו, של משטרת ישראל. וזה הדדי, גם אנחנו נוכל לקבל. יש עוד כל מיני פרטים אבל זה העניין בגדול. זה חילופי דאטה, על זה גם החקיקה".

בהמשך, התייחסה השרה שקד לפרשת סרסור הסוהרות שממשיכה לעורר סערה בקרב הציבור: "זה מזעזע, הסיפור הזה פרץ כבר ב־2018, היו אז עדויות על הטרדות מיניות, נפתחה חקירה ומסתבר שבאמת היא לא הייתה רצינית. לא כל הדברים עלו. אני חושבת שטוב עשה שר הביטחון, היה צריך מיד לא לאפשר לסוהרות לעבוד עם אסירים ביטחוניים. ילדות של אחרים לא צריכות להיות שם, כמו שיש מקצועות בצבא שסגורים לנשים אז אישה גם לא צריכה להיות סוהרת של אסירים ביטחוניים. הדבר השני שצריך לבדוק זה את הטיוח, איך יכול להיות שמ־2018 התחילו לצוץ עדויות ולא עשו שום דבר".

כלא גלבוע (צילום: פלאש 90)כלא גלבוע (צילום: פלאש 90)

"כמה את מוטרדת מטיוח במדינה?", שאלה כהן, והשרה השיבה: "הגופים שאנחנו מדברות עליהם, גם הפרקליטות, המשטרה והשב"ס, הם גופים עם הרבה כוח ועוצמה, ולכל גוף כזה צריך לשים מרסנים. צריך לבדוק ולברר האם לגופים האלה יש מספיק כוח כדי לרסן את המשטרה והפרקליטות. בתקופתי חוקק החוק של נציבות הביקורת על הפרקליטות. צריך לתת לנציבות יותר שיניים, מח"ש צריכה להיות מחלקה חזקה, ואנחנו רואים שבגופים האלה שיש הרבה כוח תמיד יש בעיות, צריך לדעת לרסן אותם".

בנוסף, ביקשה כהן את תגובתה ליוקר המחיה וגל התייקרויות המחירים שטרם נבלם. לטענתה של שקד, מדובר בעוד סממן רע של בחירות בלתי נגמרות. "התחלנו לטפל בזה בשנה האחרונה, זה לא דבר שאפשר לטפל בו בשנה. עשינו רפורמה בייבוא, עשיתי רפורמה ברישוי עסקים שמורידה את העלות של רישוי עסק וחוסכת מיליוני ימים, שקלים וכאבי ראש".

"בדיור עבדנו מאוד קשה והעלנו משמעותית את ההיצע. בשנתיים לפני הקמת הממשלה בגלל מממשלות מעבר וחוסר יציבות שיווקו ותכננו הרבה פחות דירות ממה שצריך, זה יצר מחסור ועליית מחירים", אמרה והוסיפה: "שר השיכון, אני ושר האוצר עישנו ביחד מהלכים חשובים. אני מאמינה שהדבר הכי משמעותי זה להגדיל את ההיצע ולקצר תהליכים בוועדות, עבדנו על שני הדברים האלה המון".

כמו כן, ביקשה שקד להדגיש כי "רק השבוע הצלחתי להעלות את השכר של בודקי התוכניות, ההיתרים והמהנדסים בוועדות התכנון והבנייה כי הוועדות התחילו להינטש וכשאנשים נוטשים התוכניות תקועות. חצי שנה אני נאבקת ובשבוע שעבר הצלחנו לתת מענק של 18 אלף שקלים בשנה כדי לעודד אנשים להישאר בוועדות, זה לא מספיק אבל זו התחלה טובה. רק נתתי את זה בתור דוגמה כי זו אחת הבעיות, לעודד אנשים טובים שיעבדו בוועדות. אנחנו עובדים בשיא הכוח כדי לעמוד ב־125 אלף יחידות בשנה, שיווקנו השנה יותר ממאה אלף יחידות וזה המספר שצריך להיות כל שנה".

לאור אמירותיה, ציינה כהן כי בסופו של יום, העלייה בשכר נעה בין 10 אחוזים ל־30. השקד שקד התייחסה לאמירה זו, והבהירה: "נכון, אבל צריך ממשלה יציבה לאורך זמן שתוכל לעבוד, חצי מהרפורמות שלי נתקעו בגלל הבחירות. הבחירות האלה שמטמטמות את המדינה מונעות יציבות ואי אפשר לקדם רפורמות. אנחנו היחידים שמציעים ממשלה ברת קיימא. צריך לשלב כוחות, לעבוד יחד, להוביל ליציבות ולהקים ממשלה".

בסיום השיחה, נשאלה שקד האם היא חוששת לא לעבור את אחוז החסימה בבחירות הקרובות. יו"ר מפלגת הרוח הציונית סיכמה את הנושא: "אני מאמינה שהרבה מאוד אנשים רוצים להצביע לרוח הציונית כי יודעים שבאנו לעבוד. אם תבחנו את כל מה שעשינו בשנה האחרונה, אנחנו אנשים שבאנו לעבוד והמפלגה שלנו היא היחידה שמבטיחה ממשלה יציבה, לא צרה שתתפרק, שתדיר חצי מהעם, אלא יציבה. אני מאמינה שככל שנתקדם במערכת הבחירות נקבל יותר ויותר תמיכה, נעבור, ונעבור בגדול".

 סייעה בעריכת הכתבה: שני רומנו, 103FM