השמאל הציוני חטף מכה אנושה בבחירות, כשמפלגת העבודה ומרצ ביחד בקושי מגיעות למספר דו ספרתי של חברי כנסת. יו"ר מרצ לשעבר, זהבה גלאון, ניסתה להסביר היום (רביעי) בתוכנית של אראל סג"ל ב-103FM מה הביא לקריסה ומה אפשר לעשות בעתיד כדי להחזיר את הגוש לימיו היפים. 

"ראינו קבוצה שעניין אותה רק דבר אחד. קבוצה שהייתה מוכנה לנטוש את כל העקרונות והאידאולוגיות שלהם כדי שביבי לא יהיה ראש הממשלה. הקבוצה הזאת שעתה לכחול לבן וגנץ הכריז על ניצחון על חשבון השמאל שהתרסק. זה בוקר מבאס בשבילי. מבאס אותי שנתניהו יקים קואליציה שתקים לו חסינות תמורת ריבונות. הוא יקבל סביבו את החרדים והימין הקיצוני וייתן לסמוטריץ' ולליצמן עסקאות שוות בתמורה לרשת ביטחון".את מדברת איתי על נתניהו והמשחק הוא אחר. אתם צריכים לעשות חשבון נפש ולבדוק את העמדות הסוציאל-דמוקרטיות של מרצ והעבודה, אלו עמדות שלא מעניינות את מצביעי העבודה ומרצ כי הם לא חיים במעמד סוציאל-דמוקרטי. עמדה שם שורה של גנרלים שניסתה לטשטש עמדות. אולי ההגמוניה בתוך החברה הישראלית התחלפה ואת זה לא מוכנים לקבל?


"אני מסכימה איתך, השמאל צריך לעשות חשבון נפש ולחשב מסלול מחדש. השותפים שלו צריכים להיות האזרחים הערבים יחד עם מפלגת העבודה ומרצ".עוד פעם מסקנות לא ציוניות?
"כשנתניהו מכניס את החרדים זו ציונות? צריכה להיות כאן שותפות אזרחית יהודית ערבית. אנחנו לא יכולים להדיר 20 מאזרחי המדינה. לא במקרה הם איבדו אמון במערכת הפוליטית וראינו את ההצבעה שלהם. גנרלים זה דבר שעובד בחברה הישראלית. בגלל הניסיון להדיח את נתניהו אנשים היו מוכנים לנטוש עמדות אידאולוגיות, לוותר על הסוציאל-דמוקרטיה, זהות ועוד. בבחירות האלה נדהמתי מכך שלא עסקו בשאלות קיומיות".את לא אחראית לקמפיין של מרצ אך גם הוא היה שאין מהפך בלי מרצ. אני מסכים איתך שלכחול לבן אין אידאולוגיה, אך האם מחנה השמאל היה צריך להמשיך להבטיח שלום למרות שמרבית הציבור לא מאמין שיש פרטנר?


"האינטרס האסטרטגי של ישראל הוא להגיע לשלום. צריך לדבר על סיום הכיבוש וכרגע אנחנו הולכים למדיניות של אפרטהייד. אם נתניהו יממש את הבטחתו לסמוטריץ' על החלת ריבונות ביהודה שומרון המשמעות היא משטר אפרטהייד. זה דבר איום ונורא. אספו בכחול לבן אנשים מהגורן ומן היקב, יש שם אנשי ימין שלא מחויבים לעמדת הגנרלים וללא דבק שמחבר אותם. נתניהו מתוחכם בסוף יגרום לה להתפרק מבפנים. הוא יגיש יוזמות חקיקה שחלק מהאנשים שם לא יוכלו שלא להצביע בעדם. השמאל שילם היום את המחיר לטובת הבטחה שלא יכולה להתממש. נתניהו מקים קואליציה אורתודוכסית שרעה לנשים, ללהט"בים, ולאלו שאינם יהודים".