חברת הכנסת סתיו שפיר, המתמודדת על ראשות מפלגת העבודה, נערכת לבחירות לתפקיד יושב הראש, זאת למרות שעדיין לא ברור לגמרי מי יהיה הגוף הבוחר. זאת לאחר שבית המשפט אישר פשרה לפיה ייערך משאל בקרב חברי המפלגה לגבי האם הבחירות ייערכו בקרב ועידת המפלגה או בקרב כלל המתפקדים. "יש משימה קשה וחשובה לפנינו. אנחנו צריכים לבנות מחדש את מפלגת העבודה ואני מתכוונת לעשות את זה", אמרה שפיר בראיון לאילה חסון ב-103FM. "הייתה לנו הצצה לפני כמה שבועות על איך תראה מדינת ישראל עם החיבור המסוכן בין הימין המושחת לימין המשיחי, ולאיזה מקום הם יביאו את מוסדות הדמוקרטיה שלנו".

אמרתם את אותם הדברים בבחירות הקודמות ולא הצלחתם לשכנע את הציבור להצביע לכם
"אלמלא נתניהו היה מבצע מעשה בלתי חוקי ומפזר את הכנסת היה היום מועמד אחר שקיבל בדיוק את אותו מספר מנדטים ויכל לנסות הרכיב קואליציה".

אני מדברת על מפלגת העבודה ולא על כחול לבן.
"המחנה שלנו סימן בבחירות האחרונות מטרה והיא להחליף את נתניהו. הבעיה היא לא הפרסונה בנימין נתניהו אלא מה אנחנו רוצים שיהיה כאן. האם נבנה את מדינת הרווחה שישראל אמורה להיות? מדינה בה לאזרחים שזקוקים לעזרה תהיה רשת ביטחון או מדינה שהפריטה את כל שירותי הרווחה. האם אנחנו מדינה שחותרת לשלום ולביטחון אמיתי במקום לסבב אחרי סבב בעזה ותשלומים לחמאס ללא פתרון ארוך טווח. אלו השאלות האמיתיות ולא שאלות פרסונליות".

את בקשר טוב עם אהוד ברק. את לא חושבת שאדם כמוהו מתאים להנהיג את מפלגת העבודה בימים האלו?
"אני ממשיכה לקרוא לאנשים כמו אהוד ברק, ציפי לבני ודן מרידור להצטרף למחנה שלנו. אני לא יושבת ומחכה למנהיג הבא שיבוא. התפקיד של הדור שלי הוא לקום ולהסתער על המערכות הפוליטיות. ההנהגה הפוליטית לא ספרה את הדור שלנו בעשור האחרון ואנחנו נותרנו בלי סיכוי לדירה, בלי סיכוי לחסכונות אמיתיים בחיים ונדרשנו לשלם את הפנסיות של ההורים, הסבים והסבתות שלנו. כשאנחנו נגיע לשעת הצורך לא יהיה איך לממן אותנו. אנחנו סופגים את החובות ואת ההתנהלות המושחתת של הממשלה הזאת ומשלמים את החוב. מי מסתכל עלינו?"

את מדברת רק אל הדור הצעיר?
"אני מדברת על העתיד. מרגע שהודעתי שאני מתמודדת לראשות מפלגת העבודה הצטרפו אליי כ-3000 איש, רובם צעירים. כשאני מסתכלת על מפלגת העבודה אני שואלת את עצמי איך ייתכן שצעירים לא מתחברים אל התנועה. כדי שאנחנו נהיה תנועה שתוביל את המדינה בעתיד עלינו לבנות את דור העתיד".

חשבת על חיבור עם איציק שמולי?
"אני חושבת שכל חברי במפלגת העבודה נדרשים לעבוד יחד ולהיות שותפים ולא לראות אחד את השני כיריבים פוליטיים. בתוך מפלגת העבודה נוצרו הרגלים בעייתיים. אני מתכוונת לאחד שורות במפלגה. היריבים הפוליטיים שלנו הם לא בתוך מפלגת העבודה אלא במפלגה של סמורטיץ' ורפי פרץ".

למה צריך להצביע לעבודה אם יש את כחול לבן?
"החולשה של כחול לבן היא להציג אלטרנטיבה אמיתית כשהיא פועלת בעמעום מסרים. צריך להקים מחדש את המחנה הדמוקרטי כדי שיילחם באמת. מאז שנכנסתי לכנסת לפני שש שנים אמרו לי שאי אפשר לעשות דבר. שנכנסתי לוועדת הכספים גיליתי את השיטה המושחתת וכעת עומד גירעון שאזרחי ישראל עומדים לשלם אותו".

זה בגלל פופוליזם ולא בגלל קומבינות.
"בתוך ועדת הכספים מתגלגלים מדי שנה 65 מיליארד שקלים. בשנים האחרונות אני החלטתי להבין מה קורה שם וגיליתי דברים שיש 20 מיליארד שקלים ברזרבות התקציביות שהאוצר מחביא כדי שיוכל לחתום על הסכמים פוליטיים. גיליתי מאות מיליוני שקלים בהסכמים פוליטיים של חברי הקואליציה והצלחתי לעצור חלק מהם. גיליתי איך העבירו דרך החטיבה להתיישבות מיליארד שקלים להתנחלויות במקום לדאוג ליישובי עוטף עזה, הגליל והגולן. ואז טוענים שהגענו לגירעון. הכל כתוב בדו"ח מבקר המדינה. זה לא רק פופוליזם אלא התנהלות כלכלית כושלת שכל המטרה שלה היא לשמר את הממשלה בכיסאות במקום לתכנן תקציב כפי שמתכננים במדינה נורמאלית. אני כבר שנים דורשת שיבנו את התקציב מחדש לפי סדר עדיפויות ולא לפי צרכים פוליטיים".