יו"ר מפלגת זהות, משה פייגלין, אמר שהוא מוכן לחתום על הסכם ריצה משותפת רק מול ראשי הימין החדש, נפתלי בנט ואיילת שקד, אך מסתבר כי המגעים תקועים והמשא ומתן בין הצדדים נמצא על סף פיצוץ, כך דווח הערב (ראשון) בחדשות 12.

לפי הדיווח, מה שעומד בלב המתיחות בין הצדדים היא השאלה מי יוביל את המפלגה המאוחדת, כאשר בשלב זה פייגלין הציב אולטימטום לבנט, לפיו אם לא תתקבל החלטה על פריימריז פתוחים עד סוף השבוע הקרוב - השניים ירוצו ברשימות נפרדות. 

לפני שלושה שבועות פרסם פייגלין פוסט בפייסבוק בו הוא מסביר באריכות לאן מועדות פניה של מפלגת זהות לקראת הבחירות לכנסת ה-22, והבהיר כי המפלגה שוקלת ברצינות את האפשרות לריצה משותפת עם שקד ו\או בנט.

"יתרונה של הפוליטיקה ה'לייטית' (הימין החדש) הוא פתיחותה האמתית לציבור החילוני. היא אינה מתייחסת אליו בפטרנליזם גאולי תוך התנערות מאחריות לחיי היום יום. שלא כחרד"לים, הימין החדש השיל מעליו את המגזריות, הוא פונה אל כלל האומה ואם אינך איש שמאל מובהק הוא אינו יוצר אצלך אנטגוניזם".

מנגד, הסביר פייגלין מדוע לא תתאחד זהות עם איחוד מפלגות הימין - "זהות אינה רואה עצמה חלק מהציונות הדתית או כל מגזר אחר. בתוך זהות כבר נוצרה במידה רבה הסינרגיה הנדרשת. המושגים 'חילוניים' 'דתיים' – ובמידה מסוימת גם החלוקה הדיכוטומית לימין ושמאל, כבר לא רלוונטיים במרחב הזהותי. בכנסים של זהות ראית תל אביבית בגופיה עם חרדי חנוט במעילו כשהשאלה מי כאן שייך למי, מי כאן מתארח אצל מי, מי כאן על חשבון מי – השאלה הזו לא מתקיימת כלל. מבחינה חברתית ניתן היה בכנסים של זהות להתחיל ולהריח את ריח הגאולה מן הקיטוב הממאיר והזהות שאין לה על מה להישען מלבד שלילת האחר".

עוד כתב פייגלין, כי "לכולם בזהות יש את אותה נקודה על המצח שאומרת – אני רואה אותך ישירות, לא דרך המדינה. אני רוצה מדינה שתגן עלינו, לא מדינה שתחצוץ ביננו, תיקח מאיתנו ותחלק לנו. חיבור בין זהות לבין החרד"ליות מאיים את בשורתה של זהות ויבריח בצדק את מצביעיה. החרד"ליות מטבעה רוצה הרבה מדינה שתאכוף את חלומה. היא אינה מסוגלת לקבל שחלק מן התמונה העתידית – חלק מן התורה – נמצאת בכיסם של החילוניים דווקא. יש לי הערכה רבה לחרד"לים ולרבניהם, אך חיבור בין זהות לבינם הוא חיבור של דבר והיפוכו שנזקו רב יהיה מתועלתו".