אהוד ברק שהכריז על חזרה לפוליטיקה לקראת הבחירות הקרובות התייצב ביחד עם חברי מפלגתו היום (שלישי) למסיבת עיתונאים בתל אביב. הנושא העיקרי אליו התייחס ברק היה נושא גיוס החרדים, הסוגיה בגינה, לפחות באופן רשמי, הלכה מדינת ישראל לבחירות נוספות, לאחר התעקשותו של חה"כ אביגדור ליברמן לגבי המתווה בו יגויסו החרדים.

"עמדתי היא שהיחס בין היהדות ומורשת ישראל למדינת ישראל הוא עמוק ומורכב", אמר ברק, "אלה הם שורשינו, סיבת הגיענו לכאן, ומקור החיבור האנושי בין כולנו. אולם אני דוגל בחברה פתוחה, מכבדת מסורת, סובלנית ונאורה. ברוח הכרזת העצמאות וחזון הנביאים.  אנחנו נגד הדתה. אנחנו נגד פלישה אל רשות הפרט ואל ד' אמות של היחיד. אנחנו נגד ההכתבה מה מותר ומה אסור לו לעשות בשבת. אנחנו נגד דחיקת נשים לאחור. נגד מניעת שירתן. נגד הפרדה במרחב הציבורי. אנחנו נגד התבדלות והתנשאות מכל סוג שהוא".
"ולכן אנחנו כאן היום, כדי לומר לציבור: כי ממשלה  שנהיה שותפים להקמתה, תוביל תוך 12 חודש לביטול חוק הגיוס. סוף לישראבלוף. נביא וניישם תכנית שילוב: מגיוס למראית עין, להשתלבות בעין. אנחנו מתחייבים לחתוך את הקשר הגורדי הזה שהסתבך ללא מוצא. כשם שחתכתי את הקשר הגורדי של ישיבה חסרת תוחלת ומדממת בדרום לבנון לאחר כמעט 20 שנה. כך גם הפעם, נחתוך את הקשר הגורדי הזה, אם תתנו לנו את אמונכם, וננוע קדימה, מכפייה שנכשלה - לשילוב מצליח. יהיו מתנגדים. יהיו מטיפים בשער.  יהיו רואי שחורות.  הם היו שם בלי סוף, גם כאשר הוצאתי את צה״ל מלבנון וקטעתי באחת שרשרת דמים מיותרת".

אהוד ברק וחברי מפלגתו. קרדיט: אבשלום ששוני
"אני, עבדכם, לפני 20 שנה כראש הממשלה - הקמתי את וועדת טל שעסקה בשאלת גיוס בני הישיבות ודחית השירות בצה"ל", המשיך ברק, "לכולנו היו כוונות טובות. אבל יש לאמר את האמת. יישום חוק טל נכשל. וזה היה גורלם של כל הניסיונות מאז. ולכן, הגיע הזמן לומר אמת! זה לא עבד ולא יעבוד. גם הפעם, הגיע הזמן למנהיגות שתיקח אחריות ותפעל לשינוי המציאות מן היסוד".

"תכנית השילוב שאנו מתחייבים אליה, תיכון על ארבעה יסודות: ראשית, צה״ל, יגייס על פי צרכיו, ואת כל מי שמבקשים לשרת בו וימשיך להיות 'צבא העם'.  המשרתים בצה״ל יזכו משכר הולם. שנית, כל יתר הצעירות והצעירים בחברה. כולל ערבים ישרתו שרות אזרחי-לאומי. שלישית, מקסימום אזרחים חרדיים, נשים וגברים, ישתתפו שוק התעסוקה. רביעית, הסדרה מכבדת לקבוצת לומדי תורה מצטיינים שתורתם אומנותם. כחלק מהמסורת והמחויבות היהודית עליה הכריז עוד דוד בן גוריון.
"תוכנית השילוב, שאת עקרונותיה הצגתי כעת, מתמודדת עם אחד החוליים המהותיים בחברה, ועם פצע  מדמם ביחסים שבין חרדים לשאינם חרדים. זוהי תכנית חברתית ולאומית. זוהי תכנית שמשנה ומעצבת מציאות. זה מה שהחברה הישראלית צריכה.  זה מה שהכלכלה הישראלית זקוקה לו.  זה מה שנכון לעשות. מיניתי את סגן הרמטכ״ל לשעבר, האלוף ( במיל) יאיר גולן לרכז את הכנת התוכנית, תסייע לצידו בהיבטי חקיקה ומשפט פרופ' יפעת ביטון. התכנית תושלם עד מועד השבעת הכנסת החדשה".
"אני מבקש טרם סיום להזכיר שוב מה הביא אותנו לצאת לדרך", אמר ברק, "מטרתנו היא להחזיר את ישראל לפסים ולהפיל את משטר נתניהו. לא נשב איתו בממשלה אחת בשום מצב או שלב ובשום דרך. נשלב ידיים כדי להפילו ולאחר לכתו, נשב עם כל מי שיסכימו עם עיקרי תפיסתנו:  מדינה יהודית, ציונית ודמוקרטית ,ברוח ערכי הכרזת העצמאות וחזון הנביאים. אנו מביאים איתנו את מה שחסר היה לניצחון בבחירות הקודמות: ההכרה בגודל הגוש ומניעת ריב פנימי בתוכו. כמרכיב העיקרי בדרך לניצחון. אנחנו מביאים אנרגיה ממוקדת, שהיתה כה חסרה במערכה הקודמת. ואנו קוראים גם היום לכל המפלגות בגוש שמאל מרכז לשלב ידיים ולהתלכד לאגרוף מנצח אחד. לנו אין שום תנאים מוקדמים, למעט אחדות המטרה. ועל אמונתנו זו ניאבק ככל שנוכל". 

ח״כ עפר שלח, כחול לבן, אמר בתגובה להצהרתו של ברק כי "כל כך הרבה בורות, פופוליזם ושטחיות מתנקזים לנושא הדליק של גיוס החרדים. אי אפשר ״לוותר על הגיוס ולהוציא את החרדים לעבוד״ בלי להרוס את צבא העם. לא יהיה גיוס חובה בלי גיוס לכולם. אז מה עושים? את התכנית שהצגתי כבר לפני ארבע שנים ב״האומץ לנצח". המקורי, לא הסיסמה הלעוסה של אהוד ברק".