סערת גיוס הנשים חוזרת: שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' טען היום (רביעי) כי היחידות המעורבות - בהן משרתים לוחמים ולוחמות יחדיו, פוגע בכשירות של צה"ל, ומדובר בניסיון "לקדם אג'נדה" במסגרת הצבא, ורבים במערכת הפוליטית, מהקואליציה והאופוזיציה, תקפו אותו על דבריו. בראיון שנתן מוקדם יותר לגלצ אמר סמוטריץ' כי "השירות ביחידות מעורבות הוא שירות פוגע במבצעיות של צה״ל, בכשירות שלו, ביכולת שלו לעמוד במשימות. הציפייה שלי מצה״ל שלא ינסה לקדם אג׳נדה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדבריו של סמוטריץ' ואמר כי הוא "גאה בחיילות שלנו ובלוחמות שלנו שתורמות לביטחון ישראל. רק בשבוע שעבר הן סייעו לסכל פיגוע רצחני מכיוון רצועת עזה. שירות נשים בצה"ל לא פוגע בביטחון ישראל - הוא תורם לביטחון ישראל". אל דבריו של ראש הממשלה הצטרף גם יריבו העיקרי של נתניהו, יו"ר כחול לבן בני גנץ שאמר כי "זה מה שמציע לכם חבר הקבינט סמוטריץ': חסינות תמורת אפליה והדרה של נשים. יש לי חדשות בשביל סמוטריץ ונתניהו- נשים יהיו בכל מקום שבו הן יכולות לתרום בצה"ל ובכלל. בים, באוויר וביבשה".

אל דבריהם הצטרף הרמטכ"ל לשעבר, ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן), שאמר כי "בהמשך למדינת ההלכה, אנחנו מתבשרים מסמוטריץ׳ על השלב הבא- מדינת ההדרה.עכשיו סמוטריץ׳ ומפלגתו, 'שותפיו הטבעיים של נתניהו', מבהירים מה יקרה כאן בקואליציית ה-61, אם חלילה תקום. כרמטכ״ל לשעבר, אני גאה בשירותן של הנשים בצבא וקובע שאין תחליף לתרומתן בכלל המערכים לצה״ל ולביטחון המדינה".


גם ח"כ מיכל שיר (הליכוד), תקפה את דבריו של סמוטריץ' ואמרה כי "אחרי שרצה להיות שר המשפטים, עכשיו בצלאל סמוטריץ׳ רוצה להיות גם שר הביטחון. אני מוכשרת רובאי 05 ולא הייתי מעזה לעולם לומר אמירה כ״כ חסרת בסיס והבנה מינימלית על איך צבא אמור להתנהל. לוחמת אחת עושה ביום יותר ממה שסמוטריץ׳ עשה בשנה וחצי בקריה. אני מציעה לו שיתמקד בעבודה במשרד התחבורה".

לוחמות במהלך אימון. צילום ארכיון, למצולמות אין קשר לכתבהלוחמות במהלך אימון. צילום ארכיון, למצולמות אין קשר לכתבה


החשש של נתניהו: הרחקת הבוחרים המתונים

זוהי לא הפעם הראשונה שראש הממשלה נתניהו והשר סמוטריץ' מתעמתים בנושאי דת ומדינה מאז מונה סמוטריץ' לשר, כשאר נתניהו - שמודאג מכך שדעותיו של סמוטריץ' ירחיקו בוחרים מתונים מלהצביע לבית היהודי או אפילו לליכוד, תקף מספר התבטאויות של השר שהביע תמיכה במדינת הלכה. רק לפני שבועיים, אמר סמוטריץ' כי "כולנו היינו רוצים שמדינת ישראל תנהג על פי התורה וההלכה. אנחנו רק לא יכולים כי יש אנשים שחושבים אחרת ואנחנו צריכים להסתדר איתם", אמר סמוטריץ', "אני חושב שלא פעם אנחנו פוגשים סתירות לכאורה, שבאכפתיות ותשומת לב אפשר ליישב אותם בלי שצריך לשלם מחירים ולמזער את הקונפליקטים וממילא את הצורך או לכפות או להתפשר".

ראש הממשלה תקף, כאמור את הדברים ואמר בפגישה עם מחוקקים מהמפלגה הדמוקרטית בארצות הברית כי: "חבר בקואליציה שלנו, לא מהליכוד אלא ממפלגה אחרת, אמר שהוא רוצה שישראל תהיה מדינת הלכה. זה פשוט שטויות. זה פשוט בלבולי מוח".ראש הממשלה התייחס גם להצעת החוק אותה הציג היו שר המשפטים אמיר אוחנה, במסגרתה יבוטל סעיף 3 לחוק, הדורש כתנאי סף זוגיות של "איש ואשתו", כך שלמעשה טובת הילד תקבע ללא אפליה, תוך התחשבות במסוגלות ההורית - ולא במין ההורים. "אין דבר שמעיד על כך יותר מאשר שר המשפטים שמונה לאחרונה מהליכוד. הוא הגיש היום הצעת חוק לאימוץ אוניברסלי על ידי הורים ללא שום קשר למגדר. זאת מדינת הלכה? פשוט מגוחך", אמר נתניהו.

השר סמוטריץ' לא איחר להגיב ותקף בחריפות בחשבון הפייסבוק שלו את ראש הממשלה. "ביבי לא זלזל בי או בדבריי, ביבי מזלזל בכל מי שהוא יהודי מאמין. השיקולים של ביבי הם אך ורק אלקטורליים ללא שום גרעין של אמת המחוברת ליהדות. כך היה, כך הווה וכך יהיה. ביבי רוצה לפנות היום לקהל חילוני כדי לגרד משם עוד מנדט או שניים ולכן היום נוח על הגב של סמוטריץ׳ להוכיח עד כמה הוא נאור ומתקדם ושחלילה אף אחד לא ירתע מדגל של מדינה יהודית שמישהו מרים. אבל אל תדאגו, תוך יום יומיים ביבי ירדוף אחרי המצביעים הדתיים, ימרח מודעות בכל עלוני השבת והעיתונות המגזרית ויבטיח להם הרים וגבעות. שהליכוד היא היא הבית האמיתי של הציונות הדתית, של ההתיישבות ושל הימין כולו", כתב סמוטריץ'.
 
עוד הוסיף סמוטריץ': "אבל בבחירות הקרובות הציבור הדתי לא יקנה את מניפולציות השתיה והגוועלד של ביבי. כי יש גבול לזלזול באינטליגנציה שביבי מייחס לציבור הזה ואני משוכנע שהגבול הזה כבר כאן. ולכן בעזרת השם הציונות הדתית והימין האמיתי והערכי יתן את קולו ואמונו למי שמאמין באמת ולא למי שמזייף אמונה רק לפני הבחירות".