ראש ממשלה בנימין נתניהו הגיע היום (רביעי) לחברון, לראשונה זה 20 שנה, לטקס לציון 90 שנה למאורעות תרפ"ט שאירעו בעיר, ובהם נרצחו 67 יהודים על ידי ערבים תושבי העיר. "באנו לבטא את הניצחון. פורעים צמאי דם חוללו את הטבח הנורא לפני 90 שנה. הם היו בטוחים שבכך הם עוקרים אותנו מהמקום הזה אחת ולתמיד - הם טעו טעות מרה", אמר ראש הממשלה והוסיף כי "צריך לשבח את המעטים באוכלוסיה הערבית שנחלצו להגן על שכניהם היהודית. הם פעלו במוסריות תוך סיכון חייהם. 67 יהודים נטבחו, עשרות נפצעו. דווקא ברגעים של משבר וחורבן נעמדנו מחדש על רגלינו".

נתניהו התייחס גם למצב הנוכחי בחברון. "בית המכפלה אוכלס בשבוע שעבר ואנו מטפלים בנושאים חשובים אחרים בנוגע להנגשת מערת המכפלה וזכויות ברכוש יהודי. איננו באים לנשל אף אחד, אבל אף אחד לא ינשל אותנו. איננו זרים בחברון, נשאר בה לנצח", אמר. 

מהטקס בו משתתף נתניהו נעדר נשיא המדינה ראובן ריבלין, שהחליט לא להגיע אליו בגלל "הסממנים הפוליטיים" שלו, לדברי בית הנשיא. גורמים פוליטיים המעורים בנושא מסרו כי גם אם לוח הזמנים היה מאפשר לו זאת, הנשיא היה נמנע מלהשתתף באירוע של מרכז ההסברה משום שמדובר באירוע בעל סממנים פוליטיים מובהקים, שלדבריהם אף מכונה כ-'ליכודיאדה' בקרב הישוב יהודי בחברון.

מדוברות בית הנשיא נמסר כי "נשיא המדינה משתתף ביום עיון של מכון ז'בוטינסקי לציון 90 שנה למאורעות תרפ"ט היום בקרית ארבע ולאחר מכן, יבקר הנשיא במערת המכפלה. זה שנים רבות שהנשיא פוקד את חברון במועדים שונים וגם ללא סיבה מיוחדת והיום לוחות הזמנים יאפשרו את השתתפותו ביום העיון ואת ביקורו במערה בלבד".

מוקדם יותר אמר יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, יש להחיל ריבונות על חברון. "90 שנה אחרי תרפ"ט, אנחנו צריכים לומר בקול ברור: הגיע זמן חברון! הגיע זמן ריבונות בחברון! הגיע הזמן שהיישוב היהודי בחברון יגדל באלפיו. הגיע הזמן שביקור במערת המכפלה יהיה הדבר הקל ביותר, הנוח ביותר, הטבעי ביותר", אמר. "הגיע הזמן שחברון תהיה עיר ואם בישראל – כפי שראוי לה, כפי שראוי לנרצחי תרפ"ט, כפי שראוי לנו. קיום טקס ממלכתי בחברון – הוא צעד לקראת ריבונות.
 
עוד אמר אדלשטיין, כי "גאולת בתים בחברון היא צעד חשוב נוסף. אבל צריך לעשות יותר. בנחישות, בקוממיות, מתוך החיבור שנובע מברית העולמים שלנו למקום הזה. צריך לעשות הכל כדי שהטקס הממלכתי הבא, שייערך לציון שנת המאה לפרעות תרפ"ט, יתקיים על שטחה הריבוני של מדינת ישראל – כי הגיע הזמן".