נשיא המדינה ראובן ריבלין יפתח היום (ראשון) בסבב התייעצויות עם נציגי כל הסיעות שנבחרו לכנסת ה־22, שבסיומן יחליט על מי להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה - על ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו או על יו"ר כחול לבן בני גנץ. השר לשעבר חיים רמון (העבודה) התארח בתוכניתה של אילה חסון ב-103FM והתייחס למצב הסבוך שנוצר לאור תוצאות הבחירות הבעייתיות. השתתפת פעמים רבות בהליכי משא ומתן, מה דעתך על הפלונטר הפוליטי שקיים ואיך לדעתך אפשר לפתור אותו?

"אפשר אם תהיה התרת נדרים כפי שאנחנו אומרים בתפילת 'קול נדרי'. כרגע לביבי אין ממשלה, אלא אם יצליח לגנוב שישה ח"כים מהצד השני, דבר שנראה קלוש כרגע, ולגנץ אין את הערבים לתמיכה בממשלה ואת ליברמן שהבהיר שהוא לא מצטרף לממשלה אלא עם כחול לבן והליכוד. מה שכחול לבן צריכים לעשות זה לחזור בהם מהדרישה, שבעיניי לא הייתה נכונה, לפסול את נתניהו אישית. מי שיכול לפסול את נתניהו זה מערכת המשפט ולא אף אחד אחר. הדבר השני הוא עניין של הישיבה עם החרדים, ביבי לא ינתק את בריתו עם החרדים. גם אם יהיה מישהו אחר בליכוד, הוא לא יעשה את זה".


אז נתניהו צריך לקבל ראשון את תפקיד הרכבת הממשלה?

"אני לא אומר מי יהיה ראשון. צריך להתחיל במשא ומתן בעל משמעות. ברור שהוא לא יהיה פשוט ואפילו קשה, ושיכלול גם מרכיב של רוטציה. אנחנו כרגע אפילו לא בפתח המשא ומתן. כל אחד מתבצר בצמרת העץ שלו ולא מוכן להסתלק משם".


חיים רמון. צילום: צילום מסךחיים רמון. צילום: צילום מסך


בתור מי שמכיר את אביגדור ליברמן, איך הוא יסתדר עם זה שאנשי הרשימה המשותפת יתמכו בממשלת גנץ?
"את מתכוונת שהרשימה המשותפת יצביעו אמון לממשלה ברשות גנץ? הם לא יצביעו בחיים בעד דבר כזה. אני לא סבור שזה הנושא שישפיע על ליברמן. מה שישפיע עליו זה ההתחייבות להקים ממשלת אחדות ללא חרדים וללא הימין הקיצוני, ובראשות נתניהו. כרגע אין את זה ולכן להערכתי הוא לא ימליץ על אף אחד. אם בל"ד ימליצו על גנץ, זאת תהיה להערכתי מהפכה חסרת תקדים בציבור הערבי".

למה זה כזה דרמטי?
"בל"ד מתנגדת לכל שיתוף פעולה יהודי-ערבי. היא סירבה לעשותה סהכם עודפים עם מרצ בגלל שהיא מפלגה ציונית. המורשת של בל"ד היא של חנין זועבי. עופר כסיף הוא בצד הפחות קיצוני ברשימה הזו. מדובר באידיאולוגיה. אני חושב שהם לא קיבלו החלטה לשבת עם גנץ אתמול רק בגלל בל"ד ומנסים לשכנע אותם לחרוג ממידתם. אני חושב שיהיה להם מאוד קשה. אם זה יקרה - מהפכה. בסוף זה לא משנה מי ירכיב ראשון ויש שאומרים שביבי ישמח שגנץ יהיה ראשון, כי הוא ייכשל. בגדול - אם גנץ יקבל את המנדט, הוא צריך להחליט שהוא יושב עם ביבי ועם החרדים, אחרת אין לו ממשלה".