שר החינוך ויו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ התייחס הערב (חמישי) בפרסום בחשבון הפייסבוק שלו לאיחוד במפלגות הימין, שהשאיר את מפלגת עוצמה יהודית בחוץ וייאלץ אותה לרוץ בתור רשימה עצמאית בבחירות הקרובות.

"מה שעמד לנגד עיני זה עם ישראל, ארץ ישראל תורת ישראל והציונות הדתית", כתב, "אמש קיבלתי החלטה קשה, אחת ההחלטות הקשות בחיי ואני רוצה לשתף אתכם בהשתלשלות האירועים כפי שאני רואה אותה. רציתי ושאפתי לאחד ככל הניתן את הכוחות מימין לליכוד. חשבתי שזה היה הדבר הנכון לעשות, ככה היינו ממקסמים את קולות הימין. כידוע, המגעים עם האיחוד הלאומי היו תקועים תקופה ארוכה והתחדשו רק לפני שבוע".

"ביום שני בצהרים אצל הרב דרוקמן הגענו, הבית היהודי והאיחוד הלאומי, להסכמה על כל פרטי ההסכם כולל פרטי המיזוג. נותרה שאלה אחת פתוחה: מקום 4. האיחוד הלאומי התעקשו על אופיר סופר ואנחנו התעקשנו על מוטי יוגב - הוסכמה רוטציה רק השאלה הייתה מי ראשון. היינו על סף חתימה. הוסכם לחזור לרב דרוקמן מיד אחרי אישורי המרכזים בערב. מרכז המפלגה אישר את הרשימה לכנסת כפי שהייתה בכנסת ה-22 והסמיך אותי כיו"ר לנהל מו"מ עם מפלגות אחרות. ההצבעה עברה ברוב מוחץ על אף קומץ שהתנהג באלימות מבישה. התמונות הקשות מהמרכז, שעולה בליבי חשש שיש מי שארגן זאת מבעוד מועד, השפיעו לרעה".

"מסיבות שאינן ברורות, האיחוד הלאומי סירב להצעתנו, דבר שהפתיע את כולנו. מיום שני בלילה האיחוד הלאומי נכנס לסבב התייעצויות שבסופו הוא הודיע שהם לא מתקדמים איתנו ובוחנים אלטרנטיבות אחרות. אחת הסיבות שסמוטריץ בדיעבד טען שבגללן אינו מעוניין לחתום היתה הבלאגן שנוצר בישיבת המרכז", הסביר בפוסט, "ביום שלישי בבוקר קמנו להסכם שנחתם בין הימין החדש לאיחוד הלאומי. ההסכם כולל ריצ'רץ' בין הצדדים כשהימין החדש קיבל את מספרי האי זוגי והאיחוד הלאומי והבית היהודי קיבלו יחד את הזוגי. החלוקה של מפלגות הציונות הדתית היתה כזאת: האיחוד הלאומי מקבל את מקומות 2, 6, 10, 14. והבית היהודי מקבלים את מקומות 4, 8, 12, 16".

"הסכם זה השאיר בידינו ברירות כואבות: לרוץ בנפרד ולהסתכן באי מעבר אחוז חסימה או לרוץ במשותף ללא עוצמה. האמירה של בנט היתה חד משמעית שהוא לא מוכן להתאחד עם בן גביר ולכן נערכנו ריצה נפרדת. כחלק מההיערכות לריצה נפרדת הצטרפה אלינו העיתונאית ואשת הרוח שרה ב"ק. שרה, עיתונאית ותיקה, תמיד מביאה קול אמיץ וערכי בתוך כלי התקשורת השונים. אשת רוח שעבודותיה ויצירותיה הביאו קול חשוב במרחב הישראלי. אישה אמיצה עם ערכים ואידיאלים של הציונות הדתית, אשת ארץ ישראל ועם ישראל. ההצטרפות של שרה חיזקה אותנו במובנים רבים".

עוד כתב: "בזמן הזה השמאל עשה חיבורים ועלינו הייתה אחריות לאחד את המחנה. איתמר בן גביר היה צריך להיות חלק מהרשימה המאוחדת, וזו עדיין דעתי. התעקשתי על זה מול ראש הממשלה ומול הימין החדש לכל אורך הדרך. אתמול בערב, לאחר מו"מ עם נפתלי בנט, הוזמנו ביחד לראש הממשלה. הוזמנו יחד איתנו הרב דרוקמן והרב אייזמן שתמכו במהלך של ריצה נפרדת. לאחר שראש הממשלה הראה לנו כי אנחנו לא מצליחים לעבור את אחוז החסימה בסקרי עומק רבים. הייתי צריך לקבל החלטה קשה ולא פופולרית בניגוד להבטחה שלי ובניגוד גמור ליושרה הפנימית שמלווה אותי לאורך חיי. היו בפניי שתי אפשרויות, ששתיהן עם מחיר גדול וכבד: ריצה עצמאית עם סיכון גדול מאוד לא לעבור את אחוז החסימה או ריצה משותפת ללא עוצמה.

"יצאתי מראש הממשלה לכנסת עם החלטה לרוץ בריצה נפרדת, בדרך התקשרו אלי הרבנים דרוקמן ואייזמן והביעו דעתם בצורה חד משמעית שצריך לרוץ במשותף עם הימין החדש חרף ההסכם עם עוצמה. כשהגעתי למשכן הכנסת, בסביבות השעה 22.15 הופתעתי ונדהמתי לשמוע בכלי התקשורת על החלטתה של עידית סילמן להצטרף לימין החדש והעדפה שלה את מקום 7 בימין החדש על פני מקום אצלנו. הבנתי שאין ברירה ואנחנו באירוע אחר לחלוטין. מה שעמד על כף המאזניים זו הקמת ממשלת שמאל. אם היינו רצים בנפרד ובסוף לא עוברים את אחוז החסימה היינו חוזרים לשנת 92', ועל זה אף אחד לא היה סולח לנו. המראות הקשים של גירוש יהודים מביתם נחרטו בלב ובנפש של הציונות הדתית, של עם ישראל וגם בנפשי שלי. למראות האלו אסור לחזור".

הוא התייחס להחלטתו להפר את השותפות עם יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר: "ההחלטה התקבלה בלב כבד. אף אחד לא רוצה לא לעמוד במילתו. נתתי את המילה שלי והפרתי אותה, אני מצטער על כך בכל ליבי. מנהיגות צריכה לקבל החלטה גם אם יש בצידה מחיר אישי כבד. אומר זאת בצורה ברורה: למען עם ישראל וארץ ישראל הייתי מוכן שהתדמית הציבורית שלי תיפגע. קיבלתי החלטות קשות בחיי. אם זה כטייס, אם זה כרבצ"ר בצוק איתן, והמפורסמת שבהם הייתה ההוראה לתלמידיי לא להתנגד בכוח לגירוש כדי למנוע מלחמת אחים ושפיכות דמים בעם ישראל".

"ההחלטה אמש הייתה קשה בקנה מידה דומה – מה שעמד לנגד עיני אלו המראות של גירוש יהודים ואסור היה לקחת את הסיכון של אי מעבר אחוז חסימה וקריסת גוש הימין. הציונות הדתית, הזהות היהודית וארץ ישראל נמצאים פה על המאזניים. בחיבור הזה הצלנו את הציונות הדתית. אנו ממשיכים קדימה, עם הדגלים של הציונות הדתית. עם הערכים שלנו. עם האידיאלים. והפעם גם ננצח".

סמוטריץ' לבן גביר: "עשיתם תרגיל פוליטי ואתם משלמים את המחיר"

שר התחבורה ויו"ר האיחוד הלאומי, בצלאל סמוטריץ', פרסם היום (חמישי) פוסט תגובה לאיחוד במפלגות הימין, שהשאיר את מפלגת עוצמה יהודית בחוץ וייאלץ אותה לרוץ בתור רשימה עצמאית בבחירות הקרובות.

השר סמוטריץ' התחיל את דבריו "דווקא מהסוף" לפי דבריו, וכתב כי הוא "שמח וגאה ברשימה שלנו, אבל הדרך לשם הייתה מאד לא טובה".

"המהלכים נראו רע מאוד בימים האחרונים" המשיך סמוטריץ' והוסיף כי "במקום לזכות בהליך נקי עם ניהול מחלוקות ראוי, ביישנו את עצמנו ובעיקר אתכם. ציבור מסור, ישר ואידיאליסט, שבטח הסתכל עלינו שוב ושוב, שפשף את העיניים ולא האמין למה שהוא רואה. אז קודם כל - סליחה! אין זה משנה מה חלקי בעניין, אני חלק מהנציגות הפוליטית שלכם ולכן אני חש חובה גם להביע את הסליחה הזו בפניכם".

"בדיוק כדי למנוע את התהליכים הרעים האלה בדרך לאיחוד מאולץ, דרשתי מיד עם פיזור הכנסת מיזוג מלא של מפלגות הציונות הדתית ועריכת פריימריז להנהגה ולרשימה" הוסיף סמוטריץ' וציין כי הוא "מקווה שמיד אחרי הבחירות נתמזג למפלגה אחת, עם כללי משחק ברורים, שקופים והגונים".

בנוסף, כתב סמוטריץ' כי "מהרגע הראשון היה ברור לי שריצה בשני ראשים אינה אופציה. בתוך הכאוס המסוכן שנוצר, החבירה שלי עם נפתלי ואיילת בשלב הראשון היתה צעד אחראי ומתחייב, פעולת הצלה ממש, שיצרה קודם כל רשימה שעל פי כל הסקרים עוברת את אחוז החסימה בגדול, ובכך מבטיחה את עתידו של הייצוג הפוליטי של הציונות הדתית".

בסיום דבריו שלח סמוטריץ' מסר לאיתמר בן גביר, יו"ר עוצמה יהודית, ולמפלגתו, וכתב כי "אתם מדברים היום הרבה על תחושה של בגידה. אני מבין וגם לא מבקש לפייס אתכם היום. חז"ל אמרו 'אל תרצה את חברך בשעת כעסו'. אבל רק שתי נקודות שחשוב לציין: אתם הייתם שותפים ל'תרגיל הפוליטי' שהרב רפי עשה על הראש של האיחוד הלאומי".

"אם לדבר בשפה שלכם אז הייתם שותפים ל'בגידה' שלו בנו במערכה הראשונה". הוסיף סמוטריץ' ותקף כי "מה לכם כי תלינו על הבגידה שלו בכם במערכה השניה. אם תרגילים פוליטיים הם לגיטימיים והמטרה מקדשת אותם זה לא יכול לעבוד רק כשזה משרת אתכם. אני משתדל מאוד לפעול אחרת בעשיה הפוליטית שלי. אבל אתם פעלתם בדרך הזו ובסך הכל משלמים עכשיו את המחיר שלה. החתימה שלכם עם הרב רפי סיכלה את מאמציי ומאמצי רבים אחרים להביא למיזוג ובחירות דמוקרטיות והביאה במידה רבה לסאגה של השבועות האחרונים".