בראיון לבן כספית וינון מגל בתכניתם ב-103FM, התייחס היום (ראשון) שר המשפטים לשעבר, חיים רמון, על עתירת הבג"ץ שהגישו מספר אנשי אקדמיה והייטק, בה הם דורשים מהיועץ המשפטי לממשלה להבהיר האם נתניהו יוכל לקבל את המנדט להרכבת הממשלה בעתיד. "ב-2001 דנו באופן חיובי בכל המקרים שיקרו בנוגע לשרים וראש ממשלה ומתי הם מנועים מלכהן. לגבי ראש ממשלה, החלטנו אחרי דיון ארוך שמותר לו לכהן עד פסק דין חלוט. אלו עשרות אנשי אקדמיה שעושים צחוק מהחוק בגלל האובססיה להדיח ראש ממשלה מכהן", תקף רמון. 


 


אבל הגישו בג"ץ.

"מדובר בעשרות אנשי אקדמיה שפנו לבג"ץ ועושים צחוק מהחוק. החוק הפך להיות צחוק בשבילם, וכוונת המחוקקים לא נחשבת בעיניהם, כי הם עסוקים באובססיה להפיל את נתניהו גם במחיר הזה".

אכן החוק קובע שאם מוגש כתב אישום, ראש הממשלה ראשי לכהן עד פסק דין חלוט. מנגד, במקרה של הטלת הרכבת ממשלה על חבר כנסת, שהוא גם ראש ממשלת מעבר, חובת היועמ"ש להתייחס לזה.
"זו המצאה. במשפטים נקבע כלל שאת ההגבלות על הזכות לבחור ולהיבחר מפרשים במידה הכי מצומצמת, קובעים שהיא צריכה להיות מפורשת בחוק. בחוק יסוד הממשלה כתוב במפורש שהנשיא מטיל על חבר כנסת את הרכבת הממשלה, נקודה. אין זה משנה אם הוא מואשם או לא. אסור שלפקיד מדינה תהיה אפשרות לגבור על העם".

אז איך אתה מסביר את זה שהיועמ"ש שוקל את הנושא?

"לצערי הרב, יש אובססיית ביבי ומוכנים לעוות את החוק. זה אותם 65 אנשים שחתמו על הבג"ץ. הם אנשים שיושבים במגדלים, או אקדמאיים, שבמקום ללכת אל העם ולשכנע אותו - הולכים לבג"ץ".

למה במקום? זה במקביל.

"הם לא הולכים אל העם. הם יושבים במגדלים".

מה יקרה אם זה מה שיוחלט ונתניהו לא יוכל לקבל את המנדט?
"אני לא נמנע ממחנה הימין. אני פחות 'ביביסט' מכל אלו שתוקפים את עופר שלח בכחול לבן, כשהוא רק מעז לדבר על רעיון שתי המדינות לשני עמים. אם זה יקר, להערכתי יהיה קרע בין שני מיליון בני אדם. למרות כל כתבי האישום, עדיין תומכים בנתניהו בסקרים. אני מציע לשמאל להתעשת".

אתה בעד פתרון החנינה?

"חס וחלילה. עניין החנינה הוא אישי של ביבי. נתניהו קודם כל צריך להיות מורשע. במקום לברוח למקום המשפטי – בואו נתמודד על נפש העם ולא על נפש הבג"ץ, כדי לשים קץ למדיניות ביבי. ביבי האיש הוא פחות חשוב".