חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מאיחוד מפלגות הימין התראיין הבוקר (שני) לכאן ב' והתייחס לאמירתו אמש במהלך חגיגות יום ירושלים בישיבת מרכז הרב, על כך שהוא רוצה את תפקיד שר המשפטים כדי "להשיב את משפט התורה על מכונו". "כל יהודי שהולך לבית הכנסת, אחת הברכות היא 'השיבה את שופטינו כבראשונה'", אמר סמוטריץ', "כל יהודי שמתפלל מתכוון למה שהוא אומר. עם ישראל עם מיוחד שצריך לחיות על פי חיים של תורה. שום דבר לא קורה ברגע ולא עושים בכפייה. כשמדובר על משפט התורה יש המון דברים. אני חושב שדיני ממונות לפי התורה הרבה יותר נכונים, צריך לתת יותר מקום של כבוד לבתי הדין הרבניים. המשפט העברי יש לו מקום של כבוד וצריך שיהיה לו עוד יותר מקום של כבוד". 
בנוגע לשאלה האם במהלך הזה הוא למעשה שואף להקמת מדינת הלכה אמר סמוטריץ' כי "מפריחים מושג מפחיד לאוויר. חוקי התורה עדיפים בהרבה על מדינת ההלכה שהקים כאן אהרן ברק. למה מדינת הלכה שמי שקובע בה את ההלכות זה אהרן ברק זה בסדר? בוודאי שרצונותיי בטווח הארוך זה שמדינת ישראל תתנהל על פי חוקי התורה, זה ייקרה כשעם ישראל ירצה ואני סמוך ובטוח שעם ישראל ירצה כשיראה כמה משפט התורה נכון, צודק והומני. מדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי ותחזור להתנהל כפי שהתנהלה בימי דוד המלך, על פי משפט התורה ובהתאמה לאיך שחיה החברה ב-2019". 
סמוטריץ' המשיך ואמר כי "צריך ללמוד. לא סוקלים אנשים שמחללים שבת כל כך מהר. סנהדרין שהייתה הורגת פעם בשבעים שנה הייתה נחשבת קטלנית. זה יותר ממדינות מערביות אחרות. פחד נובע מבורות. חלק גדול מהדינים כיום יכול להישאר במסגרת חוקי התורה. יש דבר שנקרא דינא דמלכותא ומי שרוצה יכול למוד מה זה אומר דיני תורה. הציבור הישראלי ייחשף וכשהוא יחליט הוא יחיל את זה על עצמו". 

 
ח"כ שלי יחימוביץ אמרה בתגובה לדברי סמוטריץ כי "דבריו המזעזעים הם תמרור אזהרה מפני גל השמרנות השוטף אותנו מצד חלקים מן הימין. על פי חזונו של המועמד לתפקיד שר המשפטים או החינוך, תיכון כאן מדינה שבה גבר יוכל לגרש את אשתו אם אינה צנועה מספיק, העבדות והסקילה יחזרו, יאסר משכב זכר, ורק גברים יוכלו להחזיק ברכוש. העובדה שסמוטריץ וחבריו אינם חוזי חזונות מהשוליים אלא ממלאים תפקידים רבי השפעה היא סכנה אדירה לחירות האנושית ולעידן הנאורות".

יו"ר מרצ תמר זנדברג אמרה כי "במסגרת הסרת המסכות של בחירות 2019 מועד ב', נחשף במלואו גם החזון המטורף של סמוטריץ. אין צורך לפרט מה יקרה לנשים וללהט״בים בעולם משפט תנ״כי, צריך רק להזכיר שעל פי סעיף 7א לחוק יסוד הכנסת, לכנסת יוכלו להתמודד רק מועמדים שאינם שוללים את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. ברור שלא יוכל לכהן בישראל שר משפטים שרוצה לכונן בישראל תאוקרטיה נוסח סיפורה של שפחה".