נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, חתם במהלך הלילה (בין רביעי לחמישי) על צו המקצץ בסיוע פדרלי למכללות שלא נאבקות מספיק באנטישמיות וב-BDS. באירוע בבית הלבן לרגל חג החנוכה, חתם טראמפ על המסמך שיגדיר את היהדות כלאום, מה שיהפוך אנטישמיות לגזענות מבחינה חוקית ויאפשר להילחם בגילויי אנטישמיות בקמפוסים. 
כאמור, הצו הנשיאותי יאפשר למשרד החינוך האמריקאי להקפיא תקציבים למכללות ולתוכניות חינוכיות שהממשל יגדיר כמפלות יהודים, כדי להיאבק בתנועת ה-BDS באוניברסיטאות. הוא  ישנה את "חוק זכויות האדם של 1964", כדי שיכלול אפלייה אנטישמית, ויגדיר את היהדות כלאום ולא כדת. כיום, החוק אוסר "אפליה על רקע גזע, צבע ומוצא לאומי בתוכניות ופעולות שונות המקבלות סיוע כספי פדרלי". 
הצו ספג ביקורת רבה, בטענה שהרחבת הגדרת היהדות ללאום תגביל את חופש הביטוי ותמנע ביקורת כלפי ישראל. במאמר דעה ב"ניו יורק טיימס" הדף חתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, את הביקורת ואמר שהצו המדובר מאפשר לממשל למנוע מימון ממוסדות שפוגעים ביהודים ולא מגדיר את היהדות כלאום.

טראמפ אמר במהלך הטקס "זהו המסר שלנו לאוניברסיטאות: אם אתם רוצים את הסכום העתק של דולרים פדרליים שאתם מקבלים כל שנה, אתם חייבים להתנגד לאנטישמיות, זה פשוט מאוד". הוא חתם על הצו הנשיאותי כמה שעות לפני שאירח בבית הלבן קבלת פנים עם תומכים ותורמים יהודים לכבוד חנוכה.