פרויקט ''שיחות בהר הבית'' מיועד להנגיש לכלל עם ישראל ולעולם כולו את מרכזיות המקום מאז ומקדם! בהיסטוריה, בארכיאולוגיה, בתרבות ובדת. בסדרת שיחות זו, יועלו שיחות שונות עם מגוון דמויות בחברה הישראלית, בנושא הר הבית על חלקיו הרבים.

פרק 24: הקשר של היהודים להר הבית – ממצאים ארכיאולוגיים. חלק שני: כשהיסטוריה וארכיאולוגיה נפגשות.

יש הטוענים שרוב המידע על עם ישראל במימי קדם הוא מיתולוגי. בשיחה פורס בפנינו הארכיאולוג פרופ' גבי ברקאי היסטוריה המגובה בממצאים ארכיאולוגיים, כולל פרהיסטוריים, המאששים חיים של 15,000 שנה במקום.

מטבעות עתיקים שנמצאו בסינון העפר בהר הבית (צילום: באדיבות פרוייקט סינון עפר מהר הבית)מטבעות עתיקים שנמצאו בסינון העפר בהר הבית (צילום: באדיבות פרוייקט סינון עפר מהר הבית)

מסינון העפר שהוצא מהר הבית מונה פרופ' ברקאי כחצי מיליון ממצאים:

  1. למעלה מ-7000 מטבעות עתיקים.
  2. מגוון רחב של חלקי כלי חרס, עדות לחיים תרבותיים במקום, מתקופת הכנענים, דרך תקופת מלכות דוד ושלמה במאה 10 לפני הספירה, ועד לשלטון האומאים המוסלמים.
  3. תביעות חותם.
  4. חרפושיות מצריות.
  5. אריחי ריצוף מתקופת שלטון הורדוס שיובאו מטורקיה, איטליה, יוון וטוניס .
  6. רעפים שיובאו ככל הנראה מאירופה,ועוד

כאמור הר הבית רווי בהיסטוריה של בני אדם שונים שעברו במקום במשך אלפי שנים. לשאלתי האם התמזל מזלנו שהוואקף חפר במקום וחשף את ההיסטוריה והארכיאולוגיה כדי שנברור ונברר אותה (מה שמעולם לא נעשה בהר הבית)? כעס הפרופ' ואמר: "אני לא שמח על הברוטליות. הבולדוזריות הערבית היא מעשה ברברי!"