קרן פרס בראשית הודיעה היום (שני) כי האריכה את מועד ההצבעה לזוכה פרס בראשית 2021, עד ל-30 בנובמבר. פרס בראשית השנתי על סך מיליון דולר, שכונה על ידי מגזין TIME "הנובל היהודי", מוענק לאנשים יוצאי דופן על הישגיהם המקצועיים הבולטים, תרומתם לאנושות ומחויבותם לערכים יהודיים.

באוגוסט הודיעה הקרן כי החליטה על שינוי בתהליך הגשת שמות המועמדים ובבחירה בזוכים, שלא ב"דלתיים סגורות", כפי שהיה נהוג קודם לכן. במסגרת הפיילוט קרן פרס בראשית הזמינה את הציבור הרחב להציע מועמדים, ולבחור את הזוכה הבא מן הרשימה הסופית, אשר להם הצביע רוב הציבור. 

יותר מ-45 אלף איש הגישו למעלה מ-4,000 שמות מועמדים תוך שלושה שבועות מרגע ההכרזה. רשימת שבעת המועמדים הסופיים לפרס בראשית 2021, אשר צברו את מרבית קולות המצביעים נחשפה בספטמבר. שמות המועמדים הם:

• לורד יונתן זקס - תיאולוג, סופר והרב הראשי לשעבר של הממלכה המאוחדת של בריטניה.

• סשה ברון כהן - שחקן, מפיק, במאי ולוחם ברשתות חברתיות.

• אלנה כגן - שופטת בית המשפט העליון של ארצות הברית. 

• ברברה סטרייסנד - הזמרת, השחקנית ופעילה חברתית. 

• גל גדות - שחקנית, מפיקה ומקדמת העצמת נשים צעירות. 

• מארק בניוף - מייסד Salesforce, הבעלים של מגזין TIME והמגה-פילנתרופ. 

• סטיבן שפילברג - במאי הקולנוע, המפיק והתסריטאי. 

 100 אלף הצבעות 

"קיבלנו היענות חיובית ומדהימה להזמנתם של חברינו מן הקהילות היהודיות בעולם להיות שותפים בבחירת חתן פרס בראשית השנה", אמר סטן פולובץ, מייסד שותף ויו"ר קרן פרס בראשית. "זו השנה הראשונה בה אנו פותחים את ההצבעה לציבור, ורמת ההתלהבות והשיח כמעט מכל קבוצה דמוגרפית ברחבי העולם עברה את רף הציפיות הגבוהות ביותר שלנו".

מאז תחילת ההצבעה המקוונת, למעלה משני מיליון איש נחשפו לפרס בראשית ברשתות החברתיות, צפו, דנו ושיתפו תכנים. יותר מ-100 אלף יהודים ביותר מתריסר מדינות שונות הצביעו עבור זוכה פרס בראשית 2021. הקרן ממשיכה לקבל אלפי הצבעות בכל יום; עשרות אלפים נוספים משתפים את דעתם ומגיבים על התכנים המציגים את פועלם של כל אחד משבעת המועמדים לפרס 2021.

"עד כה הצבעות מקוונות לפרס בראשית הגיעו מישראל, ארצות הברית, רוסיה, קנדה, בריטניה, דרום אפריקה, אוקראינה, אוסטרליה, צרפת, גרמניה, מקסיקו, ארגנטינה, ספרד וכמה מדינות אחרות", אמר פולובץ. "הארכת מועד ההצבעה תספק הזדמנות לחברי הקהילות היהודיות הגדולות במספר מדינות נוספות - כמו איטליה וברזיל - גם להשמיע את קולם. אנו מתכננים לפנות גם לקהל צעיר יותר, הכולל בני נוער בני 16 ו-17, מה שמאפשר לנו לתקשר עם מנהיגי היהדות של המחר".

חתן פרס בראשית לשנת 2021 יצטרף אל לוחם זכויות האדם האגדי נתן שרנסקי, אשר הוכתר כחתן הפרס בשנת 2020. יחד עם חתני וכלות פרס נוספים מהשנים האחרונות אשר כוללים את השופטת רות ביידר גינסבורג ז"ל, מייקל בלומברג, מייקל דאגלס, יצחק פרלמן, אניש קאפור, נטלי פורטמן, ורוברט קראפט. 

כל חתני פרס בראשית עד כה תרמו את כספי הפרס על סך מיליון הדולר, לצד כספים נוספים שינתנו על ידי תורמים אחרים, למטרות פילנתרופיות לפי בחירתם. היוזמות אשר מומנו על ידי חתני הפרס מאז שנת 2014 מונות עשרות מיליוני דולר. 

"קולו של העם היהודי - מכל שכבות העם היהודי, על פני קבוצות דמוגרפיות ודורותיו השונים - מהווה כיום גורם מרכזי בבחירתם של מכובדי העם", אמר יצחק הרצוג, יו"ר הסוכנות היהודית לישראל העומד בראש הוועדה לבחירת חתן פרס בראשית. "אמנם הבחירה הסופית נתונה בידי ועדת הפרס, אך הפעם מייסדי הפרס מבקשים לתת משקל ניכר להצבעת הציבור כשאנו דנים בנוגע לחתן פרס בראשית לשנת 2021".

קרן פרס בראשית מזמינה את מי שטרם השתתף בהצבעה להיכנס ולבחור באמצעות הקישור המצורף. במידה וההליך הניסיוני יתברר כהצלחה, הוא יבחר באופן קבוע כהליך לבחירת כלל המועמדים והזוכים העתידים. חתן פרס 2021 יוכרז בתחילת השנה הבאה, יחד עם היוזמה הפילנתרופית אליה יופנו כספי הפרס.