קרן פרס בראשית (Genesis Prize Foundation) הודיעה היום (9.12) על סיום תהליך ההצבעה הבינלאומי לזוכה פרס בראשית לשנת 2021, ושחררה נתונים בולטים מהקמפיין הבינלאומי שסחף רבים.

במהלך חודשיים וחצי, תוך התעניינות יוצאת דופן ופעילה מצד הקהילה היהודית העולמית, הוזמן הציבור מכל רחבי העולם ומישראל להצביע באופן מקוון לאחד משבעת המועמדים הסופיים שיקבלו את הפרס ב2021: 

  • מייסד Salesforce ובעלי מגזין "Time" ומגה-פילנתרופ, מארק בניוף (ארה"ב)
  • השחקן, קומיקאי, ופעיל ברשתות החברתיות סשה ברון כהן (אנגליה)
  • הכוכבת הישראלית בהוליווד אשר דוגלת בהצעמת נשים צעירות, גל גדות (ישראל)
  • שופטת ביהמ"ש העליון של ארה"ב, אלנה קגן (ארה"ב)
  • הלורד יונתן זקס ז"ל, סופר, לשעבר הרב הראשי של בריטניה (ארה"ב)
  • הבמאי הקולנוע המוערך והפילנתרופ, סטיבן ספילברג (ארה"ב)
  • הזמרת והשחקנית האמריקאית ברברה סטרייסנד (ארה"ב)

המועמדים לפרס בראשית 2020 (צילום: קרן פרס ג'נסיס)המועמדים לפרס בראשית 2020 (צילום: קרן פרס ג'נסיס)

למעלה מ- 200,000 איש משש יבשות הצביעו עבור חתן פרס בראשית לשנת 2021. מיליונים נוספים עסקו בפרס בראשית בפלטפורמות המדיה החברתית שלהם באנגלית, עברית, רוסית, ספרדית, צרפתית וגרמנית. על פי נתוני הקמפיין העולמי, למעלה משמונה מיליון איש נחשפו למהלך הבחירה ולרשימת המועמדים הסופית. חמש המדינות עם שיעורי ההצבעה הגבוהים ביותר הן ארה"ב (106,000 קולות), ישראל (29,000), קנדה (13,000), בריטניה (10,000) ורוסיה (4,000).

הצבעה לזוכה בפרס בראשית לפי מדינה (צילום: ללא)הצבעה לזוכה בפרס בראשית לפי מדינה (צילום: ללא)

פרס בראשית השנתי על סך מיליון דולר, שזכה לכינוי "הנובל היהודי" על ידי המגזין "טיים", מכבד אנשים יוצאים מגדר הרגיל על הישגיהם המקצועיים הבולטים, תרומתם לאנושות ומחויבותם לערכים יהודיים.

"זו הפעם הראשונה שפתחנו את התהליך הדיסקרטי של בחירת החתן או הכלה לקהילה היהודית העולמית", מסביר מייסד ויו"ר קרן פרס בראשית, סטן פולובץ. "ועל אף החששות התגובה החיובית עלתה מעבר לכל הציפיות האופטימיות ביותר שלנו. ברור לנו שהציבור רוצה שנשמע את קולו בבחירת מודלים לחיקוי וגיבורים מודרניים מעוררי השראה ואנו רואים בו שותף לתהליך".

"הקהילה היהודית העולמית דיברה, וקולה יהווה גורם מפתח עבור וועדות הבחירה של הקרן, כאשר הם יבחרו את הזוכה הבא בינואר", מסכם פולוביץ. קרן פרס בראשית מתכננת להכריז על חתן או כלת פרס בראשית לשנת 2021 בתחילת השנה הבאה לאחר שוועדות הבחירה של קרן הפרס יתכנסו לבדיקת תוצאות ההצבעה וישקללו בה את הבחירה של הציבור. 

נתוני הקמפיין של פרס בראשית (צילום: ללא)נתוני הקמפיין של פרס בראשית (צילום: ללא)

פרס בראשית הוא פרס שנתי, המעלה על נס אנשים יוצאים מגדר הרגיל שהערכים על פיהם הם פועלים, וההישגים שלהם, מעניקים השראה לבני הדור הבא של העם היהודי. זוכי פרס בראשית לדורותיהם בוחרים מדי שנה נושא פילנתרופי בעל משמעות אישית שחשובה להם ומעבירים בהתאמה מענקים לארגונים הפועלים בתחום כמו שיפור חייהם של אנשים עם צרכים מיוחדים, קידום שוויון נשים ותמיכה בפליטים. חתן פרס בראשית לשנת 2019, רוברט קראפט, תרם 20 מיליון דולר מכספו האישי על מנת להקים קרן המוקדשת למאבק באנטישמיות. פעיל זכויות האדם ואסיר ציון לשעבר, נתן שרנסקי זכה בשנת 2020. זוכים קודמים כוללים את ראש עיריית ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג, שופטת בית המשפט העליון של ארה"ב רות' ביידר גינסבורג, והכנר יצחק פרלמן.