במוצאי שבת הקרובה נחגוג את חג הפסח, הראשון מבין שלושת הרגלים. ערב החג, בו חוגגים את ליל הסדר, יחול השנה ביום שבת, י"ד בניסן, תשפ"א, 27 במרץ 2021. החג עצמו יהיה ביום ראשון, ה-28 במרץ, ומיום שני הבא יחול חול המועד פסח. החג השני יחל בסוף השבוע הבא, ביום שישי, כ' בניסן, 2 באפריל ויסתיים למחרת, בשבת, כ"א בניסן, 3 באפריל.

זמני כניסת ויציאת פסח (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)זמני כניסת ויציאת פסח (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

ההלכות והדגשים

השנה חג הפסח חל במתכונת שונה מרוב השנים האחרונות. ערב פסח יהיה בשבת וליל הסדר במוצאי שבת, מה שמצריך היערכות שונה. יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, עושה סדר בהלכות השונות הרלוונטיות בכל אחד מהימים. מחמישי בערב בו עורכים את בדיקת החמץ ועד ליל הסדר עצמו במוצאי השבת. 

יום חמישי
הנוהגים לצום בערב פסח את "תענית הבכורות" או לקיים "סיום מסכת" ולאכול בצמוד לו יעשו זאת ביום חמישי, יומיים לפני ערב פסח.

את בדיקת חמץ נערוך ביום חמישי בלילה אור לי"ג ניסן (26.3.21) ולמרות שמקיימים את הבדיקה יום קודם לתאריך המקובל, יש להקפיד על הבדיקה כרגיל.

יום שישי

עד מתי אפשר לאכול חמץ? מותר לאכול חמץ עד שבת בבקר, אבל המנהג הוא לשרוף את החמץ אותו לא מתכוונים לאכול בשבת ביום ששי עד השעה 11:00 בבוקר, על מנת שלא נתבלבל עם שנים אחרות. אמנם, מי ששכח או לא הספיק לשרוף את החמץ בבוקר, יעשה זאת עד לכניסת השבת. כמובן שאין לשרוף את החמץ אותו מתעתדים להשאיר לשבת, ויש להשאירו במקום מיוחד ושמור.

יום שבת

מה עושים עם החמץ שנשאר? אחרי סיום הסעודה בשבת, אם נשאר חמץ שניתן לתת אותו לגוי, אפשר לעשות זאת. כמו כן, ניתן לתת את החמץ לכלב שיאכל, לפורר ולהשליך לשירותים, או להפקירו ברשות הרבים. כמו כן, ניתן לשפוך חומר פוגם על החמץ, סבון נוזלי וכדומה. אם אין אפשרות לבער החמץ באמצעים הנזכרים, יכול לפנותו למיכל האשפה בצדי הבית. בבתים הפרטים בהם מכלי האשפה נמצאים בתוך החצר, רצוי להוציאם לרשות הרבים, או למכור את תכולת המיכל לגוי לפני השבת.  

טוב לנער את הבגדים אחרי סעודת החמץ ולטאטא את הבית מפירורים שאולי נפלו. אח"כ יש לשטוף את הפה והשיניים משאריות החמץ. השימוש במי פה, נעשה כמדי שבת, כל אחד לפי דרכו. במשך השעה החמישית, ניתן לתת את החמץ לכלב או לחתול. לאחר מכן החמץ נאסר אף בהנאה, ואז הוא הופך למוקצה, ואין לטלטלו. במהלך השעה החמישית יש לבטל את החמץ, ולומר את הנוסח המופיע בסידור "כל חמירא וחמיעא"...

איך לא נשארים רעבים בערב פסח? מצד אחד כבר אסור לאכול חמץ אחרי השעה עשר בבקר ומצד שני אסור לאכול מצה בערב פסח כדי שנאכל אותה בתיאבון בליל החג. מצד שלישי בשבת צריך לאכול שלש סעודות עם פת. ישנן מספר אפשרויות במצב זה. 

1. מצה עשירה: מנהג אשכנז לא לאכול מצה עשירה בפסח אבל היא אינה חמץ ולכן אפשר לאוכלה בערב פסח. הספרדים יכולים לאכול מצה עשירה ולהשתמש בכלי פסח, ואשכנזים צריכים להפריד בין המצה העשירה וכלי הפסח, ולאכול בכלים חד פעמי. 
 
2. מצה מבושלת או מטוגנת: ספרדים רשאים לאכול בערב פסח מצה מטוגנת או מבושלת, וממילא אין להם צורך בשימוש כלי חמץ. פתרון זה אינו מועיל לאשכנזים, המחמירים שלא לאכול מצה מטוגנת בערב פסח.

3. אכילת חמץ בתחילת הסעודה: ניתן לאכול חמץ שאינו מתפורר, כגון פיתות, בתחילת הסעודה. אחרי אכילת החמץ מנקים את הפה והידיים, מחליפים מפת הסעודה במאכלים וכלים הכשרים לפסח. במקרה כזה יש להצניע לפני שבת את כל כלי החמץ, ולהשאיר רק את גביע היין ומפת השולחן. 

סעודה שלישית
 
ערב פסח שחל בשבת יוצר מציאות מיוחדת בכל הנוגע לקיום מצוות שלוש סעודות. שהרי אסור לאכול מצה בערב פסח, ואין לאכול חמץ אחרי שעה רביעית, וסעודה שלישית לכתחילה צריכה להיעשות בפת. 

הפתרון הפשוט לבעיה זו הוא חלוקת סעודת הבוקר לשני חלקים, כלומר: אחרי תפילת מוסף המסתיימת מוקדם, סועדים ארוחה קלה, ואחריה מברכים ברכת המזון, עושים הפסקה של כחצי שעה ללימוד או שיחה, ואחריה נוטלים ידיים שוב. 

פתרון זה אינו מועיל לספרדים, שאינם יוצאים ידי חובה סעודה שלישית לפני חצות היום. ניתן לסמוך על האומרים שניתן לקיים סעודה שלישית בבשר ובדגים או פירות. ובוודאי אלו שנוהגים לעשות כן כל השנה, יכולים לעשות זאת גם עכשיו. ניתן גם לצאת ידי חובה בשתיית רביעית יין או במצה עשירה.

כיצד לאכול בלי לערבב בין כלי החמץ וכלי הפסח? מאד מומלץ לא לאכול בכלי חמץ בשל בעיות ערבוב ושטיפה אחרי הסעודה.

מוצאי שבת

ליל הסדר עצמו: אין לעשות כל הכנה לחג, כולל עריכת שלחן לפני צאת השבת. מומלץ מאד להכין את כל מה שניתן כולל סלטים זרוע וביצה, חרוסת ומי מלח לפני שבת כדי שהסדר לא יתחיל בשעה מאוחרת מדי. חשוב מאד לישון טוב בשבת כדי שנבוא לסדר ערנים ודרוכים ללילה החשוב ביותר בלוח היהודי.

מזג האוויר בחג

מזג האוויר בליל הסדר ובחג צפוי להיות קריר בהרבה לעומת השרב של תחילת השבוע. על פי השירות המטאורולוגי, כבר מיום רביעי צפויה ירידה משמעותית בטמפרטורות, כאשר בערב החג עצמו צפויות הטמפרטורות לרדת עד 6 מעלות.