חג הסוכות יחל השנה בי"ד בתשרי תשפ"ב, 20 בספטמבר 2021, ויסתיים בט"ו בתשרי, 21 בספטמבר. אחריו יתחיל חול המועד סוכות, שיסתיים בשמיני עצרת ושמחת תורה. 

זמני סוכות תשפ''ב (צילום: ללא קרדיט)זמני סוכות תשפ''ב (צילום: ללא קרדיט)

הלכות חג הסוכות | הרב שמואל שפירא, חבר מועצת רבני צהר ורב היישוב כוכב יאיר

סוכה כשרה
לכתחילה יש לעשות את הסוכה מארבע דפנות קבועות וחזקות. במקום שיש יריעות מתנדנדות, יש למתוח קנים או חוטים במרחקים של פחות מ-24 ס"מ בין החוטים, עד גובה עשרה טפחים, שהם כ-80 ס"מ (כארבעה-חמישה חוטים).

סכך
סכך לנצח - כשר. צריך להקפיד להניח את הסכך על גבי עצים ולא על המסגרת העשויה מתכת. כדאי להניח מעל הסכך ענפים אחדים כדי שלא יעוף ברוח. יש להקפיד שלא להניחו מתחת גג או אילן. אפשר להניח את הסכך על פרגולה העשויה עץ, בתנאי שהרווחים בין הפסים גדולים מרוחב הפסים עצמם (היינו, שרוב הרשת איננה מוצלת). כאשר על חלק הסוכה יש גג - יש לשאול באילו מקרים הסוכה כשרה. בכל מקרה אין לגברים לשבת מתחת הגג.

הישיבה בסוכה 
בלילה הראשון חובה לאכול כזית פת תוך שיעור כדי אכילת פרס (שמונה דקות). כל אכילת קבע צריך לאכול בסוכה, ובכל פעם מברכים "ליישב בסוכה". האשכנזים מחמירים לברך גם באכילת עוגות ושתיית יין. שתיית משקאות קלים ואכילת פירות וירקות אינן מחייבות סוכה, והמחמיר הרי זה משובח. מצווה לישון בסוכה, אפילו שינת עראי.

טיול בסוכות
הולכי דרכים פטורים מסוכה. יש אומרים שהפטור הוא דווקא בנסיעה הכרחית ולא בטיולים. לכן טוב שאדם יתכנן את נסיעותיו למקום שיש בו סוכה. ומותר לבנות סוכה בחול המועד במקום הצורך. אפשר לבנות גם על רכב, וכיום יש סוכות מתפרקות שקל לטלטלן ולהרכיבן.

חול המועד סוכות
ימים אלה אסורים במלאכה ונועדו לשמחה ולעלייה לרגל (גם בימינו, שאין לנו מקדש, נוהגים לעלות לכותל). אפשר לנצל את הזמן לטיולים משפחתיים וכדומה. צריך לכבד את חוה"מ במאכל ובמשתה ובבגדים מיוחדים. בערבים נוהגים לציין את שמחת בית השואבה בשירה ובריקודים.

עבודה בחול המועד
ימי חול המועד אסורים בחלק מהמלאכות, כדי שלא יהיו כימי החול. נחלקו הראשונים, האם איסורי המלאכה הם מן התורה, וניתנה הסמכות לחכמים לקבוע גדרים, או שאינם אלא מדרבנן. מכל מקום, להלכה נקבעו תחומים אחדים של היתרים במלאכות. 

להלן כמה דוגמאות שכיחות ודינן: 
א. צורכי אוכל-נפש, הכוללים בישול, אפייה, קנייה, קטיף פירות, ועבודות חקלאיות דומות. בכלל אלה גם מכשירים הנצרכים להכנת האוכל, כגון תיקון מקרר וכלי מטבח אחרים. כל אלה מותרים.

ב. כביסה ותספורת נאסרו, כדי שישתדלו לעשותן לפני החג. יש מתירים בימינו את הגילוח, מפני שרגילים להתגלח בכל יום, ומניעה מגילוח גורמת לאדם להיראות ברגל "מנוול". מותר לכבס בגדי ילדים קטנים, מכיוון שרגילים ללכלכם הרבה. מותר לגהץ לצורך המועד. 

ג.  מלאכת דבר האבד, והיינו, שאם לא תיעשה, ייגרם הפסד רב - מותרת. ואולם אין בכלל זה מלאכה שאם יימנע מלעשותה, רק תיגרם מניעת רווח. ויש לברר ההלכה, למעשה, על ידי מורה הלכה. 

ד. מסחר מותר אם הוא לצורך המועד, כגון מצרכי מזון או ביגוד.  

הלכות ארבעת המינים
לולב - יש  להקפיד על אורך מינימאלי של ארבעה טפחים (לשִדרה), שיהיה ישר, ושהעלים בראשו לא יהיו פתוחים.

אתרוג - לא מורכב. שלא יהיה חסר (חלק, בלי נקבים), בלי נקודות ושמראהו לא יהיה שחור. ככל שהוא נקי ונטול פגמים, בפרט בחלקו העליון, הרי הוא מהודר יותר.

הדס - לוקחים שלושה ענפים, שאורכם שלושה טפחים לפחות. רוב העלים צריכים להיות משולשים (= שלושה עלים היוצאים מנקודה אחת).

ערבה - שני ענפים. אורך הענף - שלושה טפחים. יש להקפיד שלא יהיו כמושים, בפרט בימי החג האחרונים. כמשו - יחליף לענפים טריים ולחים. 

מה עושים?
אוגדים את שלושת המינים. הנרתיק (קוישלך) שמניחים בו נחשב כקשירה ורצוי לקשור עוד (המנהג - לעשות שלושה קשרים ממין הלולב). הספרדים נוהגים לקשט את הלולב בחוטים ובקישורים אחרים, שאינם ממין הלולב. נוטלים בעמידה, הלולב ביד ימין והאתרוג בשמאל וראשו למטה. מברכים והופכים את האתרוג. נשים פטורות, אך נוהגות ליטול לולב, והאשכנזיות גם מברכות.

נענועי הלולב: מנענעים לאחר הברכה, ובאמירת ההלל. יש כמה מנהגים באופן הנענוע; נוסח אשכנז וספרד: מזרח, דרום, מערב, צפון, מעלה ומטה. שלוש פעמים בכל כיוון. למנהג חסידים והאר"י: דרום, צפון, מזרח, מעלה, מטה ומערב. 

ביום שני, ערב החג, מזג האוויר יהיה חם מהרגיל. על פי התחזית, תחול עלייה קלה נוספת בטמפרטורות והן תהיינה מעט גבוהות מהרגיל לעונה, בעיקר בהרים ובפנים הארץ. תורגש הכבדה בעומסי החום. למחרת, ביום שלישי, יהיה מעונן חלקית עד בהיר. חם ויבש מהרגיל לעונה בהרים ובפנים הארץ.

כך תבנו סוכה בעצמכם בצורה בטוחה

בתוך כך,  לקראת חג הסוכות, חברות המספקות סוכות דיווחו על עלייה משמעותית בכמות המכירות של סוכות לבנייה עצמית. לכן, מ"מ מנכ"ל המוסד לבטיחות ולגיהות ד"ר מיקי וינקלר יחד עם נציגי חברת "סוכות הדר", סיפקו מספר כללי אצבע לבניית סוכה בטוחה.

בניית סוכה (צילום: באדיבות סוכות הדר)בניית סוכה (צילום: באדיבות סוכות הדר)

פטיש

• בחרו בפטיש בגודל ובמשקל המתאים. חשוב לשים לב לקוטר משטח ההכאה, יש לוודא שהגודל של המשטח מתאים למידות המוטות. לאחר מכן, הכו בפטיש כשמשטח ההכאה מקביל למשטח שעליו מכים והימנעו ממכות אלכסוניות של הפטיש. בנוסף, החזיקו את הפטיש בקצה התחתון של ידית האחיזה והביטו בחפץ שעליו אתם מכים. החזיקו את הפטיש כך ששורש כף היד שלכם יימצא בתנוחה טבעית (ישר), וכף היד לופתת בחוזקה את קת הפטיש. 

חשמל

• עבודת התקנה של מערכות חשמל וקווי חשמל לתאורה ולכל מטרה אחרת תיעשה רק ע"י חשמלאי בעל תעודה מתאימה. זיכרו! התקנה לקויה או שימוש ברכיבי המערכת לא תיקניים עלולים לסכן את יושבי הסוכה ולגרום להתחשמלות.
• חשוב לדעת שנורות ומכשירי חשמל יוצרים תוך כדי פעילותם חום ברמות שונות - אשר עלול להיות מסוכן במיוחד בסוכה עם קירות וסכך שאינם עמידים בחום גבוהה ועלולים להידלק, לכן הקפידו להרחיק את מקורות החום הללו מכל חומר דליק כגון יריעות הסוכה, סכך קישוטים וכד'. מומלץ להשתמש בתאורת לד בסוכה. נורות אלו גם חסכוניות יותר וגם מתחממות הרבה פחות מנורות אחרות.
• במקרה של התחלת טפטוף וגשם יש לנתק את מערכת החשמל ממקור המתח.
• במקרה של התחשמלות חל איסור לגעת באדם המחושמל אלא קודם כל לנתק מיד את זרם החשמל או להשתמש בפריט מחומר מבודד (עץ) להפרדה בין המחושמל למקור החשמל.

עבודה בגובה

• במהלך ההקמה והפירוק או לתליית קישוטים יש להשתמש בסולם תקין ויציב או משטח דריכה מתאים. 
• אין לעלות על כסאות ואמצעים מאולתרים אחרים מחשש לנפילה. 
• מומלץ שעבודת בניית הסוכה תתבצע על ידי 2 אנשים, כאשר האחד מסייע ועוזר לשני ואף משגיח עליו בביצוע העבודה בבטיחות.
• אם הסוכה מוקמת במרפסת הבית חשוב להקפיד שחלון הסוכה במידה וקיים בקיר הסוכה יהיה קשור והדוק ובמהלך השהייה בסוכה הילדים לא מציבים כיסא ומטפסים עליו ליד חלון הסוכה.

כך תבנו סוכה בטוחה, מבית ''סוכות הדר'' (צילום: באדיבות סוכות הדר)כך תבנו סוכה בטוחה, מבית ''סוכות הדר'' (צילום: באדיבות סוכות הדר)


 ד"ר מיקי וינקלר סיכם ואמר: "השנה, לעומת שנה שעברה, אנו חוזרים לחגוג את חג הסוכות יחד עם המשפחה והחברים בהתאם להנחיות משרד הבריאות. נגיף הקורונה וההגבלות הנסיעה לחופשה בחו"ל, גרם להמון משפחות להחליט להישאר בארץ, להקים סוכה ולחגוג את החג בחיק המשפחה והחברים הקרובים בישראל. לצד העלייה המבורכת בכמות הסוכות שיוקמו השנה בישראל, חשוב שהליך הקמת הסוכה יעשה בהתאם להוראות היצרן והנחיות הבטיחות, תוך מתן דגש ותשומת לב להסרה וטיפול בסיכונים ובמפגעים בסביבה אשר עלולים לסכן את בני המשפחה האורחים בה. "וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ… וְהָיִיתָ אַךְ שָׂמֵחַ".