זאת לא הכלכלה טמבל. זאת הדרך שבה נוהלה המדינה בעשור האחרון ששיאה הגיעו לשפל היסטורי ברבעון האחרון של 2023 בעקבות מלחמה עזה. גם לא המלחמה בעזה גרמה לחברת דירוג האשראי הבינלאומי מוד'יס להוריד את דירוג המשק עם תחזית שלילית שלא תעודכן בקרוב.

שיתוף פעולה מלא עם החמאס: כך נראה המטה המרכזי של אונר"א ברצועת עזה | תיעודים חדשים
דילמת רפיח במוקד: ישראל נעה בין המתיחות מול ביידן לזו מול קהיר

אמנם לא המלחמה הייתה זו שגרמה להורדת הדירוג אלא ההתנהלות שאחריה. כשסיפור החטופים ברקע, חשש ממלחמה בצפון והתנהלות בהתאם להישרדותו הפוליטית של נתניהו לא ברור מתי היא תסתיים.

תיעוד החיסול ברפיח. קרדיט: דובר צה"ל (צילום :דובר צה"ל)

ואם אלה יתעכבו עלולה להיווצר טלטלה פוליטית אם המחנה הממלכתי ייפרד מנתניהו. כל אלה גרמו להורדת הדירוג ההיסטורית הראשונה בתולדות המשק. בשורה התחתונה מתברר שהסיפורים שכלכלת ישראל איתנה היו סיפור גרנדמייזר.

מדינת ישראל בהובלת נתניהו המשיכה להתנהל מבחינה כלכלית כאילו ה-7 לאוקטובר 2023 התרחש באחת המדינות הנידחות באפריקה. נתניהו ממשיך להתנהל לפי הפוליטיקה הישנה של ה-6 לאוקטובר.

ישראל למודת מלחמות ובמבצעים: מלחמה לבנון הראשונה והשנייה, המבצעים בעזה ובגדה המערבית. מעולם לא הורד דירוג האשראי כי בעולם הבינו שהמדובר באירוע זמני שאחריו המשק יחלים ויחזור לצמוח כפי שהיה. אבל הפעם המדובר בעימות ארוך מאוד ואינו מטופל כראוי. 

המשך הזרמת הכספים הקואליציוניים, העדר תכניות התייעלות משרדי הממשלה, העדר מנועי צמיחה וכמובן העדר הכנסות שנועדו לכסות את הגרעון הענק (למעט העלאת מע"מ) שגם היא תהיה רק ב-2025. 

ואם לא די בכל אלה באוצר עוד מנסים לקלקל ולהטיל מס על המערכת הבנקאית הזוכה לתשבחות שת מוד'יס על תפקודה היעיל. אז למה להרוס?

מה שירד מעשית הוא לא דירוג האשראי של המשק ירד אלא הדירוג של נתניהו שמותג בעשור האחרון למר כלכלה והפך מאז למר ממוות. נתניהו ושר האוצר שלו שהכריזו מספר פעמים שהכלכלה הישראלית איתנה שקרו ביודעין והפיצו סיפורי גרנדמייזר.

הם הבינו שאחר זינוק של מאות מיליארדי שקלים בהוצאות הביטחון ההכרח המידי היה להעלות מיסים וליצור לפחות מראית עין של נשיאה שוויונית בנטל אבל ברחו מאחריות בשם ההישרדות. מה בפועל קורא? הגרעון מזנק ל-6.6% מתוצר.

יחס חוב תוצר שהוא קנה המידה מהותי ביותר ליכול ההחזר של המשק עומד לזנק ל-70% וזוהי רק ההתחלה. ההנחות בתקציב לגבי צמיחת המשק היו אופטימיות להחריד.

ערב הורדת דירוג האשראי התחילו לדון בחוק הגיוס שהמכביד מאוד על נטל האוכלוסייה החילונית הנושאת באלונקה ופוטרת משירות מאות אלפי חרדים. אז איך אפשר לדבר על שוויון בנטל? 

אבל למזלנו הייתה את מחאת קפלן שבזכותה זכינו בשבחים על חוסנה של החברה, החלטת בית המשפט העליות שזכתה לשבחים על ביטול עילת הסבירות והדמוקרטיה הבועטת.

כעת כבר ברור שבעקבות מוד'יס ילכו גם חברות דירוג האשראי האחרון והן S&P ופיץ' ויורידו אף הן את הדירוג. הורדת דירוג האשראי למדינה המסוכנת יותר היא בדיוק כמו שהבנקאי מבשר ללקוח שהוא הולך לשלם יותר על האוברדרפט בגלל שהפך למסוכן יותר.

העלאת הריבית על חוב של מאות מיליארדי שקלים תביא על פי הערכות להוצאה תקציבית נוספת של 5 מיליארד שקל. את הכסף החסר הזה שהוא פחות או יותר בגובה הכספים הקואליציוניים נאלץ להחזיר כולנו אם לא היום אז מחר ואם לא מחר אז מחרתיים. לצערו הסיכוי שבנק ישראל יוריד החודש את הריבית הולך ומתרחק-בשורה קשה לבעלי המשכנתאות.

דו"ח מוד'יס מהווה קריאת השכמה לקואליציית נתניהו. המצב אמנם גרוע אבל הולך להיות רע לתפארת. אל תמכרו לנו סיפור 'ניצחון מוחלט' או 'יחד ננצח' כי לא ברור מתי יגיע ניצחון כזה ואם לא יהיה זה ניצחון פירוס. אבל השינוי לא יגיע כל עוד נתניהו בתפקיד. ואם הוא לא יתפטר תגיע הורדת דירוג נוספת ושהמדינה תישרף.