הדרג המדיני והדרג הצבאי, שהביאו ב־7 באוקטובר 2023 על מדינת ישראל את המחדל ואת האסון הגדול ביותר מאז היווסדה (התקפת חמאס על יישובי עוטף עזה), עומדים לעשות זאת שוב. ברם הפעם יהיה המחדל חמור במאות מונים במלחמה האזורית הכוללת שתבוא עלינו ותחריב את מדינת ישראל.
 
היוזמה שמגלגלים הרמטכ״ל, הרצי הלוי, ושר הביטחון,יואב גלנט, באישורו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו –לצאת להתקפה על חיזבאללה ביבשה, באוויר ובים. התקפה זו תביא עלינו מלחמה אזורית כוללת בשש זירות ביבשה,וכן ישוגרו על העורף הישראלי אלפי טילים, רקטות וכטב״מים מדי יום ביומו. יוזמה זו היא התאבדות קיבוצית (קולקטיבית) שמובילים שלושה אנשים (ביבי, גלנט והרצי הלוי) שאיבדו את עולמם. להם כבר אין מה להפסיד, ולכן הם מהמרים בגורל המדינה ולוקחים איתם את כל המדינה אל התהום.

דובר צה"ל: "מתקרבים להסלמה רחבה בצפון, חיזבאללה מסכן את עתידה של לבנון"
לקראת התקפה בלבנון? צה"ל אישר תוכניות אופרטיביות

אותם ״קברניטים״ שלא הצליחו למוטט את חמאס בגזרה קטנה אחת ברצועת עזה משום שצבא היבשה קטנטן, ואין ביכולתו להישאר לאורך זמן בשטחים שכבש מחמת חוסר יתירות בכוחות לוחמים. דבר זה מאפשר לחמאס לחזור לאותם שטחים לאחר יציאת צה״ל מהם לבנות את עצמו ולהיבנות. אותם ״קברניטים״ בהחלטתם לתקוף את חיזבאללה בעוצמה ביבשה, באוויר ובים יביאו את ישראל למלחמה אזורית כוללת בשש גזרות בו־זמנית (לבנון, סוריה, גבול הירדן, התפוצצות ביהודה ושמרון, עזה, התפרעויות קיצוניים בתוככי מדינת ישראל, וטרם הזכרנו את מצרַים שתשתלב בסבירות גבוהה נגדנו במלחמה אם תפרוץ מלחמה אזורית כוללת).

המלחמה הכוללת תלוּוֶה שיגורים של אלפי חימושים מדי יום ביומו על העורף הישראלי. למלחמה הזאת אין צה״ל יכול לתת מענה באופן מוחלט, לא באוויר ולא ביבשה. משקוצץ גודלו, צבאנו קטנטן שאינו מסוגל לנצח אף לא בזירה אחת, ובוודאי שלא בשש זירות בו־בזמן. בצה"ל יש חוסר משאבים משווע,בעיקר בחימושים ולכן המלחמה הכוללת תביא על ישראל אסון וחורבן. רק לאחרונה היתה האזהרה החמורה של מנכ"ל החברה שאחראית לניהול מערכת החשמל: ״אנחנו לא מוכנים למלחמה. אחרי 72 שעות בלי חשמל - אי אפשר יהיה לגור בישראל״

אף גם זאת, לא די במעשיהם (ובמחדליהם) ההזויים של שלושת ״הקברניטים״ וגרורותיהם, הם גם החליטו על תקציב ביטחון כזה לשנים הבאות, שיביא לאי־יכולת ליישם את לקחי המלחמה ולהכין את צה״ל למלחמה האזורית הכוללת הבאה. הם החליטו להשקיע 18 מיליארד דולר ברכש מטוסים, וכמעט שלא יהיה אפשר להגדיל צבא היבשה, שבלעדיו אי־אפשר לנצח מלחמות.

כוחות צה''ל בעזה (צילום: דובר צה''ל)
כוחות צה''ל בעזה (צילום: דובר צה''ל)

לפי תקציב זה לא יוקם חיל הטילים, לא תהא כניסה למיזם של מערכת לייזר עוצמתית, שתהיה הרכיב העיקרי בעצירת הטילים הבליסטיים של האויב, צה״ל לא ירכוש עוד אלפי כטב״מים לתקיפה ולא יהא רכש נ״מ רב־קני נגד כטב״מים שכיום אין לנו מענה להם ועוד. אותם אמצעי הלחימה שהם הכרחיים למלחמה האזורית הכוללת – לא יירכשו בגלל מִשכּוּן תקציב סיוע החוץ הביטחוני האמריקאי לעשור הבא ותקציב השקלי לרכש מטוסים בסכומים אסטרונומיים גם בקנייתם וגם באחזקתם, והכול על חשבון כל השאר.
 
מי שעוקב אחרי מלחמת אוקראינה־רוסיה, מבין שהמלחמות העכשוויות והעתידיות עוברות למלחמות טילים, רקטות, כטב״מים וכוחות יבשה, והמטוסים הולכים ונעלמים מזירת המלחמה.
 
אותם מטוסים שרכשנו ב 18 מיליארד דולר מארה״ב יגיעו לישראל בעוד חמש עד עשר שנים, והם כבר לא יהיו מתאימים למלחמות הבאות, כפי שכבר היום מתרחש במלחמת אוקראינה־רוסיה. הדרג המדיני והדרג הצבאי משקיעים במלחמות העבר במקום להשקיע במלחמות העתיד בהמשך לאותה תפיסה (קונספצייה) שהייתה לפני המלחמה ברצועת עזה; הם לא למדו דבר וחצי דבר. זו תוצאה של אינטרסים צרים חלקם כלכליים, שביטחון המדינה בהם הוא לא השיקול העיקרי.

המלחמה באוקראינה (צילום: Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko via REUTERS)
המלחמה באוקראינה (צילום: Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko via REUTERS)

 
לסיכומו של דבר, החלטת הדרג המדיני והדרג הצבאי הנוכחיים על תקציב הביטחון לשנים הבאות הביאה לאבסורד שאין להשלים עימו, קרי: הממשלה החדשה שתיבחר והפיקוד החדש שיחליף את הפיקוד הנוכחי שהביאו עלינו את האסון ואת המחדל – לא יוכלו לשקם את הצבא ולהכינו למלחמה אזורית הבאה בשל היעדר תקציב, שכולו מושכן למטוסים שמאבדים את מקומם במלחמות הבאות.

עוד לא מאוחר לעצור חלק מההשקעה האדירה ברכש המטוסים ולהפנות את הכסף ליעדים אחרים - הגדלת צבא היבשה , בניית חיל טילים, כניסה לפרויקט לייזר עוצמתי , רכש נ״מ רב קני, רכש של אלפי כטב״מים המיועדים לתקיפה , החזרת הלוגיסטיקה והאחזקה שהופרטה לצבא , הכנת העורף למלחמה ועוד, לשם כך אנחנו צריכים לסיים את המלחמה שאבדה את תכליתה בדרום, להחזיר בהסכמה את החטופים , עם סבירות די גדולה שגם החמאס ינצור את נשקו, ובשנתיים הקרובות לשקם את הצבא שיהיה מוכן לכל אתגר, גם להתקפה וגם להגנה.