שבוע טוב לך, אדוני ראש הממשלה. אני כותב לך אחרי סבב נוסף של שיחות עם רבים מהלוחמים בשוחות הקורונה. בבתי החולים, במרפאות, בערים השונות, במעבדות, במכוני המחקר המופלאים שלנו וגם במסדרונות השלטון. שאלה אחת חזרה על עצמה כחוט השני בכל השיחות האלה בפיהם של כל בני שיחי: איפה ביבי? איך יכול להיות שראש הממשלה לא מבין מה קורה כאן? איך יכול להיות שהוא לא עושה את המעשה הנדרש, את המעשה שהיה צריך לעשות לפני שבועות - ומעביר את ניהול משבר הקורונה לידיים המתאימות?

איך יכול להיות שהוא ממשיך להתיר לקומץ פקידים, מסורים ככל שיהיו, שמעולם לא ניהלו מבצע בקנה מידה כזו וממשיכים להתבצר מאחורי רגולציה, בירוקרטיה, נהלים, תקנים ודרישות מופרכות שמתאימות לוועדת מכרזים, לנהל את העניינים? איך הוא לא מבין שהפקידים האלה מתעסקים בשטויות שוליות בזמן שהאש מכלה את הכלכלה הישראלית? איך הוא לא מבין שהיחידים בעולם כולו שלא מבינים את חשיבותן של בדיקות קורונה המוניות הם אותם פקידים?

אני יודע שקשה לך מאוד לשמוע את זה מר נתניהו, אבל נפתלי בנט צודק. לא רק הוא. גם זאב רוטשטיין צודק. וגם גבי ברבש. וגם שוקי שמר וגם נשיא מכון ויצמן פרופ' אלון חן והמדענים המדהימים שלו, וכל שאר הפרופסורים שמבינים שהגיים צ'יינג'ר היחיד שיכול להוציא אותנו מהסיוט הזה הוא הגדלה פרועה של מספר הבדיקות ליממה. דבר עם האנשים, נתניהו. שמע אותם.

בלי ברסי ובלי סדצקי בחדר. בטל את זכות הווטו של שני אלה על היוזמה הישראלית, על היתרונות שלנו על פני אחרים, על זכות האלתור והחתירה קדימה, על פריצה אל מחוץ לקופסה. החזר לחיים את המיזם של מיי הריטג' לביצוע מספר רב של בדיקות. תן אישור למכון ויצמן ללכת בכל הכוח קדימה. הושלמו שם ניסויים מדהימים בסוף השבוע האחרון, וברגע שהכל היה מוכן לפעולה - התקשרה הגברת סדצקי וביטלה הכל. בפעם המי־יודע־כמה.

משה בר סימן טוב. צילום: פלאש 90משה בר סימן טוב. צילום: פלאש 90

שים לב, אדוני ראש הממשלה, לכמה ציטוטים מזדמנים (אבל מאפיינים) מתוך מכון ויצמן: "הכל מוכן, הפיילוט הצליח, רוצים לצאת לדרך, כל יום במשרד הבריאות מוצאים לנו תירוץ אחר. עוצרים אותנו כל פעם עם סיפור אחר. זה מתסכל. יש שם אידיאולוגיה למנוע מאיתנו לבצע בדיקות בכל מחיר. אי אפשר להבין את זה. בכל פעם ממציאים איזו ועדה, דוחים בכמה ימים, נעלמים, חוזרים. אין עם מי לדבר. אי אפשר לעבוד. זה לא רק שהם לא מאפשרים לנו לבצע בדיקות, הם מונעים מאיתנו דרך להתחבר למערכת המחשוב, מאלצים אותנו להזין נתונים ידנית". וכן הלאה. 

רק הסיפור סביב מכון ויצמן שווה ועדת חקירה. התלאות שעוברים מדעני המכון מידיהם של פקידי משרד הבריאות פשוט בלתי נתפסות. אין מכשול שלא מערימים בדרכם. אין תירוץ שלא מתרצים כדי לבלום אותם. למה? אדוני ראש הממשלה, זה לא דומה לצוק איתן. שם, חששת. אולי בצדק. בסוף, מדובר בשיגור חיילי צה"ל לתוך שטח האויב. זה יכול להסתבך, זה יכול לעלות בחיי אדם. כאן, זה משהו אחר לגמרי. גם אם כל העולם טועה וסדצקי צודקת, לא ייגרם שום נזק מעודף בדיקות. אתה במצב של ווין־ווין, כמו שאתה אוהב. למה אתה מחכה, למען השם?

הפקידים שאני מדבר עליהם כבר לא יבינו שהמצב הנוכחי מצריך יציאה מהקופסה, גריסת הנהלים והתקנים וההוראות וההגבלות והאקרדיטציות וירי בכל הכלים קדימה. הם לא בנויים לזה. אבל אתה, ביבי, אתה אמור להיות בנוי לזה. זיהית את האיום מוקדם. אתה אלוף העולם של כל הזמנים לזיהוי מוקדם של איומים. קיבלת החלטה מצוינת וסגרת טיסות ושמיים לפני כולם. השגת לנו חודש ימים שבו אפשר היה להתכונן לכל מה שידענו שיגיע. אבל את החודש הזה בילינו באפס מעשה. עכשיו אין מטושים ואין ריאגנטים, אבל אפשר לעקוף את זה. בשביל זה אנחנו אומת הסטארט־אפ. בשביל זה קוראים לנו מדינת ישראל.

צריך רק לתת את ההוראה. צריך למנות את "ברדצקי" (להלן ברסימנטו וסדצקי) למנחים המקצועיים של המלחמה, ולהעביר את הפיקוד לידיים שיודעות לפקד במלחמה. כי זו מלחמה. לא על החיים של החולים, אלא על החיים של כולנו. המשק עולה באש. מיליארד שקל ביום. המתים שייפלו על מזבח החורבן הזה יהיו רבים בהרבה ממתי הקורונה. שלא נדבר על הנזק. זה הזמן להתווכח על איכות הבדיקות? זה הזמן לבטל קרדיטציה של מעבדות? המעבדה המופלאה של אוניברסיטת תל אביב לא קיבלה אישור לפעול ממשרד הבריאות עד רגע זה. בשעה שבכל העולם כבר מזמן השתכנעו שהבדיקות הן הדרך לבלימת המגיפה, ברדצקי עוד מנסים להאט, לבלום, למסמס, לעכב ולטרפד את המבצע הזה.

סיגל סדצקי. צילום מסךסיגל סדצקי. צילום מסך

בקש, מר נתניהו, מפרופ' רוטשטיין את כל המכתבים ששיגר להנהלת משרד הבריאות מתחילת המשבר. תמצא שם התראה מפורשת בעניין בתי האבות, שנכתבה לפני שלושה שבועות. תמצא שם התראה מפורשת בעניין הריכוזים החרדיים, שעלתה כתוצאה מיוזמת רוטשטיין לבדוק ולדגום כמה שיותר ירושלמים. כל הכתובות היו על כל הקירות אבל לא היה מי שיקרא אותן. עכשיו מאוחר, אבל מוטב מאוחר.

הכרזת, אדוני ראש הממשלה, שאתה מנחה את משרד הבריאות לבצע 5,000 בדיקות ביום, אחר כך 10,000 בדיקות ביום, אחר כך 30 אלף בדיקות ביום. אז שים לב: ביום שישי ביצענו 9,000 בדיקות בערך. אתמול המספר הזה ירד (!!) בחזרה לכ־5,000.

אנחנו יוצאים ממתחם הטעות לעבר מתחם הרשלנות, ובקרוב נגיע לרשלנות פושעת. בניגוד למה שאומרים לך במשרד הבריאות, הבדיקות יאפשרו לאתר גם את החולים הא־סימפטומטיים. מאתרים אותם דרך החולים הסימפטומטיים. זה הסיפור כולו. זה מה שעושים בעולם. פרופ' רוטשטיין בדק את כל מפעל מל"מ של התעשיה האווירית. 1,200 עובדים נבדקו. אחד נמצא חולה, אושפז והורחק. המפעל הזה עמוס הזמנות עבודה אבל מושבת. הוא יכול לחזור לעבודה מלאה. אפשר לסמן אותו בירוק. אפשר להמשיך ככה בכל המקומות החיוניים, לו רק הייתה היכולת. לו רק ניתנה ההוראה. לו רק הפסקנו להיות שבויים של משרד שתקוע במאה ה־17 ותפקידו להטיל רגולציה, אבל לא לנהל מלחמה.

אני שואל את עצמי מה המניע שלך. הרי אתה מכיר את חשיבותה של העוצמה הכלכלית שלנו. יכול להיות שזה שוב המאבק הקטנוני ההוא על קרדיטים? יכול להיות שאתה לא מסוגל לראות את בנט בטלוויזיה? אז תמנה מישהו אחר. דיברו על גדי איזנקוט. יש נוספים. תן למערכת הביטחון לעבוד. תראה מה אלוף רוני נומה ותא"ל מנליס עושים בבני ברק. תאר לעצמך שככה היינו עובדים בכל הארץ מהרגע הראשון.

נכון, אתה אוהב את הפוזה הצ'רצ'יליאנית הזו. אתה אוהב את ההופעות בפני האומה, את הקטסטרופה המתקרבת, את היותך המתריע הלאומי. אבל האירוע הזה מוצה. עכשיו באמת צריך לסיים את האירוע. יכול להיות שהשתמשת בפאניקה כדי להזחיל את בני גנץ לממשלתך. אבל נדמה לי שהרוביקון כבר נחצה. תתעלה מעל השיקולים האישיים, הפוליטיים, הפופוליסטים, אדוני ראש הממשלה. תמנה מפקד לאירוע, תן לצה"ל ולמערכת הביטחון לנצח, תוריד הוראה אמיתית שכל מי שיודע לבצע בדיקות ברמת אמינות סבירה יוכנס למעגל המאמץ מיד ותתחיל לעבוד על אסטרטגיית היציאה. כי אם נתכונן ליציאה כמו שהתכוננו לכניסה, נצטרך לשחזר פעם נוספת את הצלת הכלכלה הישראלית בדרך שבה עשית זאת אז, בשנת 2003. לא חבל?